18. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Eliáš se vrací po 22 letech do Česka. Praha je nádherné místo k životu, říká

Patrik Eliáš během odpalu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Eliáš během odpalu. | foto: MAFRA - Michal Šula

vysoký chlumec V poslední březnový den letošního roku se Patrik Eliáš rozhodl ukončit svou bohatou hokejovou kariéru. Očekávalo se, že rekordman v počtu zápasů i bodů za New Jersey zůstane se svou rodinou v USA, on se však rozhodl, že se po 22 letech vrátí do Česka.

Jednačtyřicetiletý Eliáš si v nabitém úvodu léta po přestěhování do Prahy našel čas, aby se zúčastnil už čtvrtého ročníku exhibičního golfového turnaje pro současné a bývalé české hokejisty, který pořádají Petr Nedvěd s Martinem Ručinským na golfovém hřišti Albatross ve Vysokém Chlumci.

Patriku, jak se vám daří po ukončení kariéry?
Nám se daří dobře, jak nám dvěma s manželkou, tak oběma holkám. Léto jsme měli hektické, tak jako vždycky, protože jsme cestovali mezi Amerikou a Českem. Tentokrát jsme se ale rozhodli pár měsíců zůstat tady, nevíme sice ještě, na jak dlouhou dobu, ale rozhodli jsme se, že holky začnou školní rok tady v Česku. To stěhování proto bylo složitější, delší a hektičtější, ale teď už to tady doma užíváme. Jednodušší to bude v tom, že tu oba máme rodiny, holky si užijí pravé české prázdniny.

Patrik Eliáš během puttování.

Patrik Eliáš během puttování.

Proč jste se rozhodli přestěhovat se do Česka?
Vždycky nám v Americe chyběla rodina, a protože jsem ukončil kariéru, nic mi nebránilo v tom se vrátit do Česka. Prahu mám moc rád a líbí se mi, je tu kvalitní život. Důležité pro mě je, aby tady holky měly zázemí, dobrou školu, a to my tady všechno máme. Necháme tam holky chodit a uvidíme, jak na to budou reagovat nejen ony, ale i my s manželkou. Věřím, že se nám to zalíbí a že to bude příjemná změna pro nás i děti. Už teď to pro mě, protože jsem byl v Americe dvacet let, změna je. Jak jsem ale říkal, máme tu volbu se rozhodnout přestěhovat se zpátky do Ameriky.

Jaké to je žít po dvaceti letech v USA opět v Česku?
Zatím nijak nepociťuju změnu, protože já se do Česka vždycky vracel přes léto na prázdniny. Jiné to ale bude v tom, že v říjnu, v listopadu budu tady a budu si na to muset zvyknout. Tělo je totiž celý život nastavené na tu rutinu a teď si bude muset zvyknout na něco jiného. Jak fyzicky, tak psychicky. Změny určitě budou a já jsem na ně připraven.

Jak si zvykáte na život bez hokeje?
Bez hokeje jsem nezůstal, chodím každé úterý a čtvrtek s kluky hrát do Letňan a hrozně si to užívám. Ta droga hokejová tam pořád je a já se těším na další zápasy.

Jak se vám pozdává jednička letošního draftu Nikem Hischierem, kterou získalo „vaše“ New Jersey?
Pořád jsem s New Jersey ve spojení a vždycky budu. Měli jsme štěstí, že jsme dostali možnost vybrat si jedničku. Seděl jsem s Nikem i jeho rodinou a bylo to hrozně fajn. Je to hodně talentovaný kluk, čeká ho spousta změn a tlaku na něj, ale protože vidím, jaké má zázemí, tak se s tím určitě vyrovná. O New Jersey mluvím pořád jako my, protože to je má druhá rodina.

Patrik Eliáš během puttování.
Slavomír Lener při odpalu

V New Jersey jste si zahrál dvě sezony s Jaromírem Jágrem. Jak vnímáte jeho čekání na novou smlouvu?
Každý ví, jak se to v NHL za ty roky omladilo za poslední roky. U těch starších hokejistů, vždycky hraje roli to, jak je schopný se domluvit na penězích. Bude na něm, jak moc bude ochotný slevit ze svých nároků.

Co říkáte na setkání na golfu s bývalými spoluhráči z reprezentace?
Co se týče golfu, tak jsem spíš začátečník. Sedm let zpátky jsem hrál slušně, protože jsem chodil trénovat každý týden, když se ale narodily holky, tak už nebyl čas. A teď jsem z toho vypadl. Méďa (Petr Nedvěd) s Růčou (Martinem Ručinským) dělají pěkný turnaj, a proto jsem ani na chvilku neváhal, když mě pozvali. Je perfektní se potkat s kluky, se kterými jsme se hodně dlouho potkávali v NHL a reprezentaci, v jiném prostředí než na ledě. Hrozně rád jsem potkal třeba Milana Hejduka nebo Radka Dvořáka, které jsem neviděl už řadu let, přitom jsem s nimi vyrůstal v juniorských reprezentacích.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!