Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Eliáš skóroval. New Jersey stále živí naděje na postup

10:13
NEW YORK - Český útočník Patrik Eliáš se v nedělním utkání NHL podílel gólem na vítězství New Jersey 3:2 nad Torontem a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Devils díky výhře snížili ve Východní konferenci ztrátu na poslední postupové místo do play off na pět bodů. Do konce základní části odehrají ještě deset utkání.

Adam Henrique (vlevo) děkuje Patriku Eliášovi za geniální nahrávku foto: ČTK/AP

Devils položili základ úspěchu v úvodních 22 minutách, v nichž si vytvořili tříbrankový náskok. U první branky asistoval Marek Židlický, další dvě vstřelilo New Jersey na začátku prostřední části v rozmezí 32 sekund. Druhý gól dal Eliáš, který dostal na útočnou modrou čáru skvělou přihrávku za obránce od Jona Merrilla a povedenou bekhendovou kličkou oklamal Jamese Reimera.

"Udělali jsme pár chyb a oni toho využili. Jednou jsme špatně střídali, podruhé jsme za sebou zapomněli Eliáše. Ale jsou to chyby, které se dají napravit. Jen se teď nahromadily a soupeř je dokázal potrestat," uvedl trenér Toronta Randy Carlyle. Jeho svěřenci drží ve Východní konferenci poslední postupovou příčku. Na tu se vedle desátého Columbusu, který v neděli prohrál na ledě New Yorku Islanders 0:2, a devátého Washingtonu dělá zálusk i jedenácté New Jersey.

"Cokoli je možné. Nekoukáme se ale na deset utkání dopředu. Zajímá nás pouze příští zápas. A v něm budeme chtít hrát stejně, jako by měl být náš poslední," uvedl kapitán New Jersey Bryce Salvador.

Hrdinou Devils v zápase s Torontem byl obránce Merrill, který se vedle pasu na Eliáše blýskl i vítězným gólem. "Bylo to nejlepších třicet sekund mé dosavadní kariéry," usmál se dvaadvacetiletý nováček. Jaromír Jágr v utkání nebodoval, byť byl střelecky nejaktivnějším hráčem zápasu. Jeden z jeho šesti pokusů zastavila tyč.

70 52 (19+33)

Teprve třetí gól za posledních 36 utkání vstřelil Tomáš Fleischmann, ale jen mírnil porážku Floridy 2:6 v Anaheimu. Kopřivnický rodák přesně v polovině utkání snížil na 2:3, když po perfektním pasu Vincenta Trochecka skóroval do odkryté branky. Ducks ale po oddechovém čase v následujících dvou minutách dvěma slepenými góly odmítli další komplikace a ukončili sérii čtyř domácích proher.

O vítězství se zasloužilo zejména nově složené trio Teemu Selänne, Ryan Getzlaf a Corey Perry; dohromady nasbírali osm bodů za tři branky a pět asistencí. "Cítil jsem se jako pokropený živou vodou. Oba jsou velmi talentovaní, pro soupeře nebezpeční a spolupráce nám fungovala. Dobře jsme četli hru a předvídali, co každý z nás udělá. Každé střídaní jsem si užil," prohlásil autor gólu a asistence Selänne, jenž na ledě strávil téměř osmnáct minut, nejvíce v celé sezoně.

Jediný gól rozhodl o výhře nejlepšího týmu Západní konference St. Louis na ledě Pittsburghu, po němž se v čele soutěže bodově srovnal s Bostonem. Vyrovnaný duel rozhodl v 52. minutě David Backes, který během utkání nastupoval nejčastěji proti Sidneymu Crosbymu a Jevgeniji Malkinovi. "Kdybych s nimi soutěžil v dovednostních disciplínách, prohraju stokrát ze sta pokusů," řekl americký útočník a dodal, že proti hvězdám soupeře nezměnil způsob hry. "Hraju do těla, tvrdě, nutím je bojovat o každý kousek ledu. Takhle hraju většinu zápasů," dodal Backes. Čtvrtou nulu v sezoně si připsal díky 33 zákrokům Brian Elliot.

Hokejisté Vancouveru se v Západní konferenci po vítězství 4:2 nad Buffalem přiblížili na tři body osmému Phoenixu. Canucks se oklepali z úvodního šoku, když už ve čtvrté minutě prohrávali 0:2, a zejména zásluhou Zacka Kassiana, jenž asistoval u všech gólů, výsledek otočili. Stejné manko musela dohánět i Minnesota, která nakonec brankou Matta Moulsona zvítězila v prodloužení 4:3 na ledě Detroitu.

Výsledky NHL

NY Islanders - Columbus 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 14. Clutterbuck, 40. Hamonic. Střely na branku: 32:41. Diváci: 15.008.

Pittsburgh - St. Louis 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 52. Backes. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.662.

New Jersey - Toronto 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 15. Brunner (Židlický), 22. Eliáš, 22. Merrill - 26. Bozak, 59. Kessel. Střely na branku: 24:23. Diváci: 15.238.

Chicago - Nashville 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky: 19. Fisher, 38. Bourque. Střely na branku: 29:17. Diváci: 21.727.

Detroit - Minnesota 3:4 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)
Branky: 14. a 19. Nyquist, 52. Tatar - 32. Pominville, 45. Coyle, 47. Parise, 63. Moulson. Střely na branku: 16:25. Diváci: 20.066.

Vancouver - Buffalo 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Branky: 11. Richardson, 13. Matthias, 22. Weber, 43. Booth - 2. Ennis, 4. McBain. Střely na branku: 36:18. Diváci: 18.910.

Anaheim - Florida 6:2 (1:0, 4:2, 1:0)
Branky: 12. Maroon, 21. Selänne, 25. Silfverberg, 31. Palmieri, 32. Perry, 47. Getzlaf - 28. Hayes, 30. Fleischmann. Střely na branku: 40:30. Diváci: 17.281.