Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elitní bek Rangers Rozsíval: Bučení našich fandů? Už jsem si zvykl

Sport

aktualizováno  15:05
PRAHA/NEW YORK - Lepší začátek sezony nepamatuje. Obránce New York Rangers Michal Rozsíval (32) v květnu vybojoval spolu s českými hokejisty titul mistra světa a daří se mu i teď v NHL. S osmi body je nejproduktivnějším českým bekem soutěže.

Michal Rozsíval čistí prostor před Lundqvistem. foto: Reuters

Co stojí za vaší pohodou?
Je v tom i trocha štěstí. Měl jsem dobrý kemp, snažil jsem se na sezonu dobře připravit. Ale jde jen o start ročníku. Každopádně když se vám povede začátek, získáte trochu větší sebevědomí.

Minulou sezonu jste zakončil se světovým zlatem kolem krku. Mohlo vám pomoci i tohle?
Určitě. Jsem mistr světa, což je asi největší úspěch mé kariéry. Něco podobného vždy hokejistu nakopne, dostane větší chuť do práce.

ROZSÍVAL TO UMÍ I S HOKEJKOU PŘI NÁJEZDECH:

Hrajete přesilovky i oslabení, jste jeden z nejvytěžovanějších hráčů. Přitom jste dříve tolik prostoru od kouče Johna Tortorelly nedostával...
Když k nám trenér přišel, tak ve mě neměl moc velkou důvěru. Ale už ve druhé půlce minulé sezony jsem hrál přesilovky i oslabení. Důvěru jsem si vysloužil a ta pokračuje i v téhle sezoně.

V létě bojovali Rangers s platovým stropem, zbavili se Wadea Reddena. A vlivný novinář Larry Brooks z NY Post psal, že jste asi další na řadě. Nebál jste se?
Měl jsem relativně klidné léto. Věděl jsem, že možnost výměny existuje, ale nijak jsem se kvůli ní netrápil. A pan Larry Brooks? Ten spekuloval snad už úplně o všech a všem. (směje se)

Jak by pro vás bylo těžké opouštět New York?
Zvykl jsem si na něj. Když se řekne New York, všem se vybaví hektičnost velkého města. Jenže tak to není. Tréninkovou halu máme vzdálenou třicet minut jízdy od centra. A stejné je to se mnou. Mám rodinu s dvěma dětmi, žiju mimo ruch velkoměsta.

Takže kluby na Manhattanu pro vás nejsou?
Ty přenechávám mladším, já jsem už rodinný typ. (usmívá se) 

ROZSÍVAL V NHL

V NHL začínal v roce 1999 v Pittsburghu, kde vydržel až do roku 2003.

Po výluce zamířil do NY Rangers. V létě 2008 po povedené sezoně (13 gólů + 25 asistencí) podepsal čtyřletou smlouvu na 20 milionů dolarů.

V následujících dvou letech už tak produktivní nebyl, připsal si 30 a 23 bodů. To se stalo trnem v oku některých fanoušků, kteří na Rozsívala čas od času nespokojeně bučí.

Začátek sezony vám vychází, i když jste kvůli zraněním přišli o tři klíčové hráče – kanonýra Mariána Gáboríka, jeho nahrávače Václava Prospala a kapitána Chrise Druryho. Ten si zlomil nadvakrát prst při střetu s vámi. Zlobil se na vás?
Proběhlo to v pohodě. Chris je klidný kluk, ale určitě musel být uvnitř naštvaný. On totiž vynechal kvůli zlomenině prstu začátek sezony a v prvním zápasu, kdy nastoupil, si to obnovil. Moc mě to mrzelo. Když jsem se dozvěděl, co se stalo, hned jsem mu volal a omluvil se. Všechno jsme si vyříkali.

Váš tým teď táhne útok Brandona Dubinského, kterého si čeští fanoušci pamatují jako nováčka a posledního centra Jaromíra Jágra v Rangers. Překvapilo vás, jak vlétl do sezony?
Upřímně řečeno ano. Brandon dal ve 13 zápasech deset gólů a patří mezi nejlepší střelce NHL.

V listopadu hrajete obden, teď vás doma čeká série čtyř zápasů za sebou. (první se St. Louis Blues se hrál už v noci na dnešek – pozn. redakce). Jenže ve slavné Madison Square Garden se vám zatím moc nedaří. Proč?
Jó, to kdybychom věděli... Pořád si říkáme, že musíme doma zabrat, a pořád to nejde. Chceme udělat z domácího prostředí výhodu a chceme vítězit v New Yorku hlavně kvůli našim divákům.

Vy osobně ale občas prožíváte na domácím kluzišti těžké chvíle. Už jste si zvykl na bučení fanoušků, které se čas od času na vaši adresu spustí?
Už ano, ale příjemné to rozhodně není. Snažím se hrát co nejlépe, abych divákům neposkytl nějaký důvod k bučení.

Dumáte nad tím, proč jste zrovna vy upadl v nemilost?
Ne, nepřemýšlím nad tím.

Myslíte si, že za tím stojí váš lukrativní kontrakt?
To nevím. To se musíte zeptat těch bučících diváků.

Co jste říkal na slova alternujícího kapitána Ryana Callahana, který se vás před týdnem zastal?
Je to citlivé téma, takže mě to překvapilo a hodně potěšilo.

Michal Rozsíval se raduje z gólu se spoluhráči (úplně vpravo).

V pátek bučeli diváci na někoho jiného – na asi nejnenáviděnějšího hráče NHL Seana Averyho. Hrálo se totiž v New Jersey. Jak jste si triumf 3:0 užil?
Pocit po každém vítězství je dobrý. A je ještě o to lepší, když porazíme New Jersey, našeho místního rivala.

Jeden z obvyklých favoritů se trápí, patří na chvost tabulky. Myslíte si, že za to může i mediální humbuk kolem letního přestupu Ilji Kovalčuka, který podepsal smlouvu na sto milionů?
Je to možné. Ale přispívají k tomu i výkony Martina Brodeura, který nechytá tak dobře jako dříve. V minulé sezoně také nezačali kdovíjak dobře a pak najednou zabrali. Mají takový tým, že mohou být za deset zápasů klidně zase první v naší divizi.

Tu zatím vede Philadelphia a vy jste druzí, protože to nejde ani Pittsburghu. To jsou potěšující zprávy, ne?
To ano, zatím nám to hraje do karet. Pořád jde ale o začátek sezony.

V Česku už má extraliga za sebou první třetinu. Teď však hrozí, že tři kluby kvůli administrativnímu pochybení přijdou o většinu bodů. Co tomu říkáte?
Vůbec mi to hlava nebere. Neznám všechny detaily, ale nemyslím si, že by kvůli podobné chybě měly přijít kontumace. Připadá mi to postavené na hlavu. Nedovedu si představit, že by se něco podobného stalo v NHL...