6. května 2011 8:59 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Emoce, napětí... Přichází derby Česko - Slovensko

Česko - Lotyšsko (čeští fanoušci). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Lotyšsko (čeští fanoušci). | foto: ČTK

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) Tohle federální derby má být jedno z nejklíčovějších za poslední roky… Nikoliv pro český tým, ale pro ten slovenský. Hokejová reprezentace vstupuje na světovém šampionátu do osmifinálové fáze. V roli obávaného kata, který v Bratislavě může téměř pohřbít poslední domácí naděje.

"Věřím, že to bude nejlepší utkání celého turnaje," řekl včera Pavol Demitra, slovenský kapitán. Od 20.15 se semele prestižní bitva, k níž oba národy upínají pozornost více než obvykle. A která je i více než obvykle vyhrocená už daleko dopředu. Slováci jsou po dvou porážkách v základní skupině v pozici, kdy je jakákoliv další může v cestě o postup do čtvrtfinále odepsat.

"Jako Moravák jsem s nimi přítel. Ale na ledě teď budeme nepřáteli," tvrdí kouč Alois Hadamczik. Nemyslete si, že jsou před tímto duelem motivovány pouze slovenské hvězdy, které trpí už dlouhodobým komplexem z Čechů. Velké odhodlání má teď i Jágr a spol. Vítězstvím nad Slováky by si zajistili účast ve vyřazovací části, ale především ukojili by rovněž hlad po malé pomstě. "Snad už budeme mít taky štěstí, jako ho proti Finům měli Češi," dodal Demitra.

"Ovšem uznávám, že zároveň hrají dobře." Pomstě? České hokejisty namíchlo, že přišli o slíbené vstupenky pro své blízké. Důvod je jasný Slováci si chtějí proti nim připravit co nejbouřlivější domácí kulisu. Do kotle napětí přiložil i jejich trenér Glen Hanlon, jenž včera protáhl slovenský trénink o čtvrt hodiny a Češi kvůli tomu museli počkat. "Copak nemá hodinky?!" rozčiloval se Hadamczik.

Martínek definitivně skončil

Ten už na svou soupisku definitivně dopsal také sedmého beka Ondřeje Němce. S týmem ale zůstávají i všichni tři náhradníci Nakládal a forvardi Koukal s Vampolou. Včera s konečnou platností padla i málo pravděpodobná šance, že by se do týmu po otřesu mozku vrátil zraněný zadák Radek Martínek. Hadamczik o tom opravdu uvažoval. "Ale bolí ho zase hlava."

Před utkáním se Slováky mu alespoň může dodat optimismus vzájemná bilance: Češi z 50 duelů vyhráli už 33. Jen desetkrát prohráli.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.