Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EXPERT Ujčík: Po první třetině jsme šetřili síly, snad nás Francie připraví na čtvrtfinále

Sport

  23:44
PRAHA - Česká hokejová reprezentace poprvé na světovém šampionátu v Dánsku zvítězila za tři body, když si poradila s nejslabším týmem skupiny Běloruskem 3:0. „Po první třetině jsme podlehli uspokojení a přestali trochu bruslit. Bělorusko se ale na nic nezmohlo,“ hodnotí český výkon bývalý útočník a trojnásobný světový šampion Viktor Ujčík.

Libor Šulák (vpravo) slaví gól s Davidem Krejčím. foto: Reuters

Jak byste zhodnotil zápas s Běloruskem?

Bylo to povinné vítězství, ale nikdo vám ho zadarmo nedá, takže jsem rád, že se klukům podařilo zápas rozhodnout hned v první třetině. Snad jsme díky ušetřili nějaké síly do dalších zápasů. Kdyby zápas po první třetině skončil, tak by se nic nestalo. Na konci už jsem si jen přál, aby se nikdo nezranil. Škoda Andreje Nestrašila, snad bude v pořádku.

V zápase s Ruskem byli bostonští Davidové Krejčí s Pastrňákem hlavními hvězdami, proti Bělorusku tolik vidět nebyli. Byla na nich patrná větší únava po náročném cestování?

Dalo se čekat, že se na nich únava projeví, protože poslední dny měli hodně hektické. Trochu jsem i čekal, že nenastoupí, ale je dobře, že hráli a únavu přemohli. Na první zápas s Ruskem se nabudili a podali skvělý výkon, proti Bělorusům už jim trochu chyběl pohyb. Jsou to mladí kluci a jsou zvyklí z NHL hrát hodně zápasů, takže si jejich tělo řekne, co potřebuje a na nedělní zápas už budou plně připraveni.

Došlo po velmi dobré první třetině na české straně trochu k polevení?

Potřebovali jsme se dostat do vedení, což se naštěstí podařilo rychle a proti takovému soupeři je náskok tří gólů dostatečně komfortní. Pak už jsme měli trochu v podvědomí, že nemusíme hrát na maximum. Kluci vědí, že je čeká ještě spousta zápasů, tak trochu přestali bruslit, přenechali iniciativu soupeři a sami šetřili síly. Bělorusové se na nic nezmohli, ale když vám chybí pohyb, tak jsme těžko mohli zvyšovat náskok a v závěru už to nebyl tak pěkný hokej. Na tak dlouhém turnaji se dá pochopit, že kluci chtěli trochu pošetřit síly.

Svěřenci trenéra Jandače proměnili jedinou ze sedmi přesilových her. Chyběl tomu právě větší pohyb?

Při přesilovce musí buď lítat rychle puk, nebo se musí pohybovat hráči a úplně ideální je, když se kombinuje obojí. My jsme se snažili si v přesilovkách nahrávat, hledat skulinky v obraně, ale bez většího pohybu jsme si nevytvářeli tolik šancí. Přesilovky proto působily hodně staticky a šance dát v takovou chvíli gól je výrazně menší.

Zatím se v turnaji střídají čeští gólmani vždy po zápase. Jak se vám zamlouvá tento krok trenéra Jandače?

Gólman je jedna z nejdůležitějších součástí týmu a když bude dostatečně odpočinutý, tak to bude jenom dobře. Podle mě jsou Pavel Francouz i David Rittich zatím naprosto vyrovnaní. Oba dostávají šanci ukázat, co je v nich a nedělají trenéru Jandačovi jednoduché rozhodování, koho nasadit do čtvrtfinále. Brankáři jsou na turnaji ozdobou našeho týmu a ani jeden se nebude moct zlobit, když nasadí trenér do čtvrtfinále toho druhého.

Jak se vám líbí dosavadní výkony českého týmu na turnaji?

Nebudu do hodnocení zařazovat dnešní zápas, protože Bělorusko nás nedonutilo k maximálnímu výkonu. Jinak jsou naše výkony příslibem, myslím si, že mají stoupající tendenci. V prvních zápasech nás srážela nedisciplinovanost, ale dokázali jsme ji zlepšit v zápase s Ruskem. Celkově byl duel s Rusy reklamou na hokej a doufám, že si takové výkony udržíme dál. Nebude totiž lehké po několika slabších soupeřích přepnout a hrát ve čtvrtfinále ten nejlepší hokej. Doufám, že nás slabší soupeři dokážou aspoň trochu prověřit a kluci se dobře naladí na klíčové čtvrtfinále.

V neděli reprezentaci čeká duel s Francií. Očekáváte podobný zápas jako s Běloruskem?

Kdyby měl zápas v neděli podobný průběh jako dnes, tak by to bylo samozřejmě ideální. Já si ale myslím, že Francie je silnější tým než Bělorusko a čeká nás trochu těžší práce. Nejlepší by bylo dát zase rychle gól a zkusit je donutit útočit, v tu chvíli by se měla projevit naše větší kvalita. Francie má potenciál, aby nás trochu potrápila, donutila nás hrát dobrý hokej, abychom se připravili na čtvrtfinále.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat