Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Famózní Mrázek: Byl to nejlepší zápas v životě

Sport

  9:57
EDMONTON - Dvaapadesát úspěšných zákroků českého brankáře Petra Mrázka pomohlo české hokejové dvacítce na mistrovství světa ke klíčovému vítězství nad Spojenými státy americkými 5:2 a postupu do čtvrtfinále. Gólman Ottawa 67's v juniorské OHL, který patří v NHL Detroitu, málem ještě korunoval svůj výkon za stavu 4:2 i vstřeleným gólem.

Česko U20 (Holík a Mrázek) foto: Reuters

Mrázkův pokus v závěru těsně minul pravou tyč opuštěné americké branky, přesto mu fanoušci v edmontonské hale Rexall Place začali vestoje aplaudovat. "Byl to asi můj nejlepší zápas v životě," řekl po utkání šťastný Mrázek.

"Měl jsem už zápasy, ve kterých jsem měl tolik zákroků, ale tohle je poprvé v takhle důležitém zápase," dodal devatenáctiletý rodák z Ostravy a základní stavební kámen úspěchu českého týmu. V prvním utkání s Dánskem vychytal nulu a podařený výkon podal i při porážce s Kanadou 0:5.

REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ USA - ČR

Proti USA byl zejména ve třetí třetině český tým pod velkým tlakem a Mrázkovy zákroky držely jeho šance. Dlouhé minuty odehráli Češi také v oslabení. "Bylo rozhodující, že jsme ubránili oslabení v první třetině, hráli jsme asi jedenáct minut ve čtyřech. Pak jsme vyrovnali a v pěti se už hrálo mnohem lépe," vrátil se k úvodu zápasu Mrázek.

Stejně jako proti Kanadě i v zápase s USA musel čelit nejen mnoha střeleckým pokusům ze hry, ale také trestnému střílení soupeře. I tentokrát na protivníka vyzrál, Josh Archibald zakončil jen do boční sítě. "Netušil jsem, co udělá, možná jsem trochu čekal střelu, protože se podíval do růžku branky. Naštěstí pro nás to minul a my jsme se potom odrazili k tomu, že jsme dali další tři branky," popsal jeden z klíčových momentů utkání.

Mrázek: Byl to nezapomenutelný zážitek

Výkon českého týmu nadchl a mladí čeští hokejisté si získali i srdce publika v Edmontonu. Patnáct tisíc diváků několikrát skandovalo také jméno českého brankáře. "Je to pro mě neskutečný zážitek, 52 zákroků před plnou halou a ještě jsme k tomu vyhráli. Byl to úžasný pocit, jak nám lidi fandili, tleskali. Myslím, že to bude nezapomenutelný zážitek," svěřil se po zápase brankář českého týmu.

O další zážitek se ale mohl zasloužit i sám díky svému pokusu o gól při power play soupeře. "Zkusil jsem to vystřelit, zkusil jsem dát gól, a když ten puk byl v půlce hřiště, tak já už jsem ho tam viděl. Bohužel to odskočilo mimo, ale to není důležité, vyhráli jsme a jsme ve čtvrtfinále," dodal Mrázek skromně. Pokud by jeho pokus skončil v brance, stal by se prvním brankářem, který kdy skóroval na juniorském mistrovství světa.

ROZHOVOR O JUNIORSKÉ REPREZENTACI

Nechybělo přitom málo a Mrázek na turnaji vůbec nestartoval. Jeho mateřský klub Vítkovice byl už i v minulých letech proti jeho startu v reprezentaci kvůli jeho odchodu do zámoří před dvěma lety bez souhlasu Ostravanů. Jen několik dnů před turnajem se podařilo prezidentovi českého svazu Tomáši Královi vyjednat s Vítkovicemi změnu jejich postoje.

"Jsem strašně rád, že to takhle dopadlo a já se tady můžu ukázat nejlíp, jak to jde. Nezbývá mi než poděkovat Vítkovicím a panu Královi, že to zařídili a já tady můžu být," nechal se slyšet vděčný gólman.

Emotivní okamžik připravili Mrázkovi jeho spoluhráči po utkání. Po návratu do kabiny jej přivítalo skandování jeho jména. "Měl jsem až slzy v očích, když jsem to viděl," přiznal dojatý brankář. "To se mi ještě nikdy nestalo, aby kluci, spoluhráči skandovali moje jméno. Chci jim poděkovat, ale dobře vím, že postup do čtvrtfinále je nejdůležitější," dodal na závěr.

Autoři: ,