Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Famózní návrat malého hrdiny. Sobotkova role v nejlepší týmu NHL sílí

Sport

  14:45
ST. LOUIS/PRAHA - Není to nejznámější jméno, lidé z něj nešílí, ale momentálně patří mezi nejlepší české hokejisty vůbec. Vladimír Sobotka se každým rokem zlepšuje, což potvrdil i při svém návratu po dlouhém zranění.

Vladimír Sobotka v dresu St. Louis Blues. foto: Reuters

Na hokejistu je poměrně hodně malý, ale pro něj je to paradoxně výhoda. Má neobvykle velkou stabilitu, za což vděčí mimořádně vypracovaným nohám. Proto ustojí tvrdé souboje s mnohem vyššími i těžšími protihráči, odolá dotěrným bekům a udrží puk přilepený na čepeli i proti přesile.

Navíc je šikovný do kombinace a čím dál víc se začíná prosazovat v zakončení.

Ne, Sobotka není jenom defenzivní hráč, ačkoli ho do téhle škatulky má zařazená většina fanoušků i trenérů. Včetně těch českých: na olympiádě v Soči měl být jedním z klíčových hráčů právě v této herní disciplíně. Hovořil tak o něm nejen tehdejší kouč Alois Hadamczik, ale i svazový šéftrenér a reprezentační manažer Slavomír Lener.

ZPRAVODAJSTVÍ Z NOČNÍCH ZÁPASŮ NHL

Za bránícího psa byl Sobotka dlouho braný i v NHL a právě tenhle předsudek ho také brzdil. Až Ken Hitchcock v něm objevil i ofenzivní potenciál a dal mu šanci v prvních dvou útocích. Sobotka mu důvěru začal brzy splácet.

Sice to není kanonýr, rekordy nebude lámat ani v produktivitě, ale jeho úloha a místo na ledě je nezpochybnitelné. Je důrazný, nebezpečný, spolehlivý. Zkrátka nesmírně platný. I díky němu je St. Louis momentálně nejlepším týmem NHL.

"Má asi nejlepší sezonu z našeho týmu. Když se vám vrátí elitní hráč jako on, hodně vám to pomůže. Stačilo mu pár střídání a hraje jak z partesu. Neskutečné," chválil ho Hitchcock po duelu s Edmontonem (6:2).

Krásný Sobotkův gól proti Edmontonu

Sobotka předtím naposledy nastoupil 31. ledna proti Carolině, to si zranil levé koleno. Hned v prvním utkání po návratu však zářil - dal jeden krásný gól, na další dva nahrál (včetně toho vítězného) a byl vyhlášený první hvězdou utkání.

"Vůbec nebylo poznat, že byl zraněný. Je to náš klíčový hráč a jsme rádi, že je zpátky. Byl to jeho večer," pravil jeho parťák z formace Jaden Schwartz. "Dává týmu energii a je platný ve všech herních situacích. Vytváří pro kluky spoustu šancí, zároveň maká dozadu. Umí se prosadit při přesilovce a je výborný na buly," vypočítal přednosti.

Sobotka kromě toho zapracoval i na střele, umí vybojovat puk a přesně nahrát. V duelu s Edmontonem takhle zařídil vítězný gól. Protáhl se s pukem do pásma, nebezpečně vypálil zpoza beka a pak ještě kotouč s rutinou sebral Andrew Ferencovi. Vzápětí vše dokonal precizní nahrávkou před branku na Alexe Pietrangela.

"Je to chytrý hráč. Na ledě má vždycky všechno pod kontrolou. Ten jeho návrat byl impozantní, když vezmete v potaz, že nehrál šest týdnů a vlastně ani pořádně netrénoval," pochválil ho Hitchcock.

Český hokejista Vladimír Sobotka slaví gól v dresu St. Louis Blues

Sám Sobotka ke zranění řekl: "Byla to těžká přestávka, šest týdnů není málo. Jsem rád, že jsem zpátky. Pořád cítím v noze bolest, ale to nejhorší je už pryč. I když je pravda, že pořád nemůžu dělat některé věci. Chce to čas."

Stále je v něm troška zklamání z toho, že přišel o Soči (a také o svůj první reprezentační start), teď ale může v klidu pomýšlet na Stanley Cup. St. Louis patří k velkým favoritům, zvlášť když klub posílil zkušený brankář Ryan Miller a hecíř Steve Ott.

"Největší posilou je ale návrat zraněného Sobotky," píše tamní deník St. Louis Post-Dispatch.

Autor: