Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Fanoušci Slavie vyzvali vedení: Přiznejte pravdu o odchodu Růžičky

Trenér Slavie Vladimír Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Slavie Vladimír Růžička. | foto: MAFRA - Jindřích Mynařík

Ve slávistickém kotli to vře. Po oznámení posezonního odchodu hlavního kouče Vladimíra Růžičky k národnímu týmu nemohou sešívaní příznivci přijít na jméno majiteli klubu Richardu Benýškovi. „Nemůže říct něco ve smyslu, že nadřazuje zájem reprezentace nad zájmy Slavie. To už byla poslední kapka,“ zdůvodnil serveru Lidovky.cz šéf fanklubu Michael Tomeš vznik otevřeného dopisu, který příznivci jedenáctého klubu extraligové tabulky zaslali vedení z Edenu.

Server Lidovky.cz kontaktoval Benýška ještě před pondělní rezignací reprezentačního kouče Aloise Hadamczika s dotazem, jak by se klub postavil k případnému zájmu o Vladimíra Růžičku ze strany svazu. „Plně si uvědomujeme současnou situaci českého hokeje, na kterou dlouhodobě upozorňujeme, a proto jsme připraveni podat pomocnou ruku,“ reagoval tehdy, ihned připraven jednat o Růžičkově odchodu.

Frustrace slávistů se ještě prohloubila ve čtvrtek, kdy deník Sport přinesl informaci, že Růžička by z klubu po sezoně stejně odešel. Byl prý již dohodnutý se Slovanem Bratislava, který působí v Kontinentální lize.

„Nezapadá to do kontextu toho, jaký vztah měl Růža ke KHL. V případě, že je ta informace o Slovanu pravdivá, zajímalo by nás, co ho donutilo k tomu, aby o tom uvažoval,“ zmínil další vzkaz vedení z otevřeného dopisu Tomeš.

Trenér Vladimír Růžička.

„Já si představuji, že i pokud by se pan Benýšek rozhodl, že se ve Slavii nebude snažit Růžu zuby nehty udržet, tak alespoň navenek projeví určité zklamání z jeho odchodu. Je to pořád největší klubová ikona. Chceme chlapské jednání. Fanoušci si zaslouží pravdu. Třeba i co se týče údajně opožděných výplat hráčům,“ říká šéf sešívaných příznivců.

Situaci navíc komplikuje fakt, že se Slavia zatím marně snaží dostat na příčky zaručující postup do předkola play off. „Určitě to týmu na pohodě nepřidá. S postupem to v tuto chvíli vidím velmi pesimisticky,“ přiznává Tomeš.

Benýšek: Sparta i Slavia by mohli hrát v O2 aréně spolu

Benýšek večer reagoval prohlášením, že je klub ekonomicky zajištěn a že Růžičkovým přáním bylo reprezentaci trénovat. Zároveň však například poznamenal, že by mu nepřišlo divné, kdyby Slavia i Sparta hráli domácí zápasy společně v O2 aréně (celý text níže).

Na to fanklub přichystal ještě jeden vzkaz. Na večerním duelu s Třincem (2:3) vytáhl transparenty: "Slavia = Růža a Růža = Slavia" a vzkazem, že odpověď vedení na oficiálním klubovém webu nebyla dostatečná.

Růžička přišel do Slavie v roce 1994. Téměř ihned po konci hráčské kariéry převzal v roce 2000 tým jako hlavní trenér. Teď po dvaceti letech od A-mužstva odchází.

„Osobně jsem tajně trošku doufal v takového slávistického Fergusona, ale pokud cítí, že chce dosáhnout úspěchu ještě někde jinde, tak mu to moc přeju. Na druhou stranu, celou dobu, co chodím na hokej, on tam byl. Vážím si ho i jako člověka. Jeho konec bude pro slávisty hodně těžký,“ ví Tomeš.

CELÉ ZNĚNÍ OTEVŘENÉHO DOPISU

Vzhledem k současné situaci na Slavii, zveřejňujeme otevřený dopis vedení klubu.

Vážený pane Benýšku, vážené vedení klubu,

jako zástupci fanoušků hokejové Slavie jsme znepokojeni situací, v jaké se náš klub nachází. V poloprázdné hale jsme to my, kdo každý zápas v sektorech za brankou žene Slavii svými hlasivkami. Během sezóny najezdíme stovky kilometrů, abychom mohli tým podpořit na venkovních utkáních. I z těchto důvodů si dovolujeme vyjádřit svůj názor a požádat Vás o reakci na tento otevřený dopis.

Váš přístup a Vaše vyjádření během našeho společného setkání po konci minulé sezóny v nás vzbudily velké naděje a očekávání do budoucnosti. Nyní, téměř o rok později, je Slavia v úplně jiné situaci. "Klub s obrovským potenciálem" je mimo pozice zaručující play-off. Největší ikona klubu, jaká nemá v českém hokeji obdobu, byla ochotna odejít do KHL, o které se předtím vyjadřovala nelichotivě. Média píší o negativní atmosféře mezi vedením a trenérem a o nevyplacených výplatách. Téměř nulová komunikace směrem k fanouškům tyto spekulace nejen že nevyvrací, ale naopak podporuje další dohady. Ačkoliv bylo v létě zveřejněno, že má o post generálního partnera klubu zájem několik subjektů, je jím i po roce Bestsport Arena, která byla prezentována jako provizorní řešení pro loňské play-off. V současné situaci nejsou peníze nejen na posílení kádru, ale ani na běžný marketing a slibované zlepšení image klubu. Mezi fanoušky jsou tak stále více slyšet hlasy, že je nutné svůj nesouhlas s kroky vedení demonstrovat veřejně.

Před sezónou bylo slibováno, že se částečně změní design uvnitř haly tak, aby bylo cítit, že je zde Slavia skutečně doma. Realita? Jedna vlajka před halou, dres na soše uvnitř haly a pár fotografií za turnikety. Připadá Vám, že se po těchto změnách fanoušci v O2 Areně cítí jako doma?

Minulý týden jste prohlásil, že uděláte vše pro postup do předkola play-off. S tím souvisí maximální klid hráčů a jejich plné soustředění pouze na hru. Můžete vyvrátit, že jsou jejich výplaty v rozhodující fázi sezóny v prodlení? V rubrice Ptejte se na webových stránkách klubu bylo 31. 1. 2014 na přímý dotaz odpovězeno, že "s výplatami v klubu není problém". Přesto se proti tvrzením v médiích, která píší o několikaměsíčním zpoždění výplat, nikdo z klubu neohradil.

Je ekonomická situace klubu natolik dobrá, aby bylo možné ještě před oficiální žádostí ze strany svazu vydat prohlášení, že jste ochotni Vladimíra Růžičku uvolnit pro potřeby reprezentace, a podstatně si tak ztížit pozici před vyjednáváním o případné kompenzaci za předčasné ukončení smlouvy? V porovnání s bojem o Tomáše Hertla se nám zdá obrana zájmu klubu nesrovnatelná.

Je pro Vás, jako majitele HC Slavia, důležitější úspěch reprezentace, nebo klubu? Pokud klubu, myslíte si, že dokážete Vladimíra Růžičku adekvátně nahradit nejen co se týče sportovní, ale i marketingové stránky?

Je Vám známo, že Vladimír Růžička měl podle svých slov nabídku ze Slovanu Bratislava a byl připraven ji po sezóně přijmout? Pokud by taková situace nastala, umožnili byste mu odchod bez odstupného, nebo byste požadovali odstupné vzhledem k platné smlouvě? Může si klub dovolit vyměnit ztrátu z této potenciální kompenzace za "pomoc českému hokeji"?

Vladimír Růžička v rozhovorech v červenci 2013 a únoru 2014 řekl: "Se Slavií jsem spjatý už 20 let a nechci na tom nic měnit, v tuhle chvíli si neumím představit, že bych byl někde jinde než tady" (červenec 2013) a "Přiznám se, že po těch čtrnácti sezónách ve Slavii byl nejvyšší čas něco změnit" (únor 2014)? Můžete vyloučit, že za tímto názorovým obratem stojí nesplnění dohod o chodu klubu?

Pokud je pan Růžička uvolněn k reprezentaci na omezenou dobu jedné sezóny, platí, že pro sezónu 2015/16 se na pozici hlavního trenéra A týmu vrací, protože má na tuto sezónu platnou smlouvu? Myslíte si, že Slavia bude v takovém případě zajímavá pro libovolného trenéra, který bude vědět, že je jeho pozice časově omezená bez ohledu na výsledky?

Myslíte si, že z pozice majitele Slavie jsou šťastná vyjádření o společném působení Slavie a Sparty v O2 Areně či spekulace o tom, zda by Slavii nebylo lépe v KHL?

Na závěr dovolte připomenout Váš výrok z rozhovoru po Vašem vstupu do Slavie: "Slavia je klub s obrovským potenciálem, je to kvalitní značka, kterou chceme rozvíjet. Naší dlouhodobou strategií je řádná správa majetku a zvyšování jeho hodnoty." Považujete současnou situaci za naplnění tohoto Vašeho cíle?

Tímto otevřeným dopisem Vám chceme nabídnout možnost uklidnit emoce mezi fanoušky a zabránit eskalaci problému. O odpověď Vás žádáme do pondělního poledne.

Za Fanklub HC Slavia Praha

Michael Tomeš, předseda

Tomáš Brouček

Vlasáková Jitka

Karel Košťál

Slaný Michal

Kovařík Marek

Kesman Filip

zdroj: sesivani.com

REAKCE RICHARDA BENÝŠKA NA OTEVŘENÝ DOPIS FANKLUBU

Richard Benýšek obdržel v pátek 28. února otevřený dopis, na který reaguje:

Chápu, že fanoušci HCS těžce nesou odchod Vladimíra Růžičky k národnímu týmu, ale na všechny výtky říkám: bylo to jeho rozhodnutí. Často je současná situace přirovnávána k fotbalu, kde Plzeň bojovala za Pavla Vrbu. Ale podstatné nakonec bylo, že Vladimír Růžička stejně jako Pavel Vrba CHTĚL trénovat reprezentaci. To na úvod a teď se postupně vyjádřím k jednotlivým bodům dopisu.

Co se týká výzdoby O2 areny, možná šlo udělat více, ale i tak si myslím, že se fanoušci můžou cítit jako v domácím prostředí. Před sezónou došlo ke sjednocení vyřazených dresů pod střechou areny. Klub přispěl na výrobu bannerů pro fankub a navýšil příspěvky fanouškům na choreo. Sami víte, že záleží na tom, kolik lidí se sejde. V tu chvíli nejde o výzdobu, ale o atmosféru, pak je sounáležitost s mužstvem jasná.

Minulý týden jsem říkal, že udělám maximum pro postup do play-off. A říkám to i tento týden. Klub je ekonomicky zajištěn a případné výkyvy ve platbach na tom nic nemění, ale uvědomme si, že prakticky ŽÁDNÝ subjekt nám také neplatí v datu splatnosti.

Co se týká odchodu trenéra k národnímu týmu: Odchod Vladimíra Růžičky přece nesouvisí s ekonomickou situací klubu. Věci nabraly rychlý spád, rezignoval trenér Hadamczik a Vladimír Růžička byl svazem osloven s nabídkou, ke které se i přes média vyjádřil kladně. A s dovětkem, že už je POUZE na vedení HCS, zda ho uvolní. Moje zkušenost říká, že nikde nedržím nikoho na sílu. Nebylo to naše rozhodnutí. A pokud někomu vadí, že jsme nejdříve nedělali ramena, tak pravda je taková, že byl všeobecný zájem zúčastněných stran najít rychlé řešení a k tomu jsme napomohli. S předsedou svazu Králem jsem se domluvil, že se k otázce kompenzací za odchod Vladimíra Růžičky k reprezentaci brzy sejdeme. HCS není v situaci, že by jen tak pouštěla kvalitního trenéra. Nota bene trenéra, který je tak úzce spojen s klubem. Takže ano, trenéra jsme na rok uvolnili a ano, jednat o kompenzacich chceme, předseda svazu Král o tom vi. Ale ne, nebudeme na sílu kohokoliv držet. Věřte, dlouholetá praxe mě naučila, že to nemá smysl.

K otázce, co je pro mě důležitější, zda úspěch reprezentace nebo klubu. Samosebou že klubu, ale musím se odvolat na předchozí odpověď. Skutečně nebudeme a v konečném důsledku ani nemůžeme nikoho držet v klubu silou: od údržbáře po hlavního trenéra. Pokud někdo chce jít, nikdo ho neudrží. Adekvátně nahradit Vladimíra Růžičku, vzhledem k tomu, co pro klub udělal a jak to vnímám, bude jistě obtížné. Ale my se o to pokusíme.

Chystaný odchod Vladimíra Růžičky do Slovanu byl i pro mě překvapením. Tu informaci jsem dostal v tomto týdnu nedlouho před tím, než byla zveřejněná. Ale neni to otázka na mne, ale na Vladimíra Růžičku a jeho motivaci. A stejně jako budeme jednat s českým svazem o kompenzaci, určitě bychom jednali i o kompenzaci při jeho odchodu do Slovanu.

Na protichůdná vyjádření Vladimíra Růžičky z loňského a letošního roku se obtížně reaguje. Pokud chcete vyvrátit, zda motivem není nesplnění dohod o chodu klubu, tak se ptejte Vladimíra Růžičky. Jen je třeba si připomenout, co se loni stalo: Vladimír Růžička loni prodal všechny své akcie, asi měl pro to důvod, a tíha zajištění klubu na něm není.

My jsme řekli, a tak to i bylo prezentováno, že Vladimíra Růžičku pouštíme na jeden rok a že i tak ho chceme jako konzultanta. Jeho rady chceme a věřte mi, velmi pozorně jim nasloucháme a pečlivě je vyhodnocujeme. Co se týká budoucí spolupráce, tak záleží vždy na dvou stranách, zda se dohodnou. My jsme myslím náš zájem deklarovali jasně.

Pokud by Slavia a Sparta hrály domácí zápasy v O2 areně, tak bych v tom osobně neviděl nic divného. Byly by v nájmu, aréna ani jednomu z nich nepatří a sami si takovou arénu rozhodně nepostaví. Už nyní ani jeden tým totiž nehraje v hale, která mu patří. Ani nám Eden ne! Tak proč se vzdávat špičkového zázemí v hale, kde se příští rok hraje mistrovství světa.

K uvedenému citátu: za ním si stojím. Majitelem HCS jsem necelý rok, z hlediska byznysu a dlouhodobé správy majetku je to příliš krátká doba. Ale zas to není tak krátká doba na konstatování, že se mi podařilo klub ekonomicky poznat. Možná to jen někdo nechce slyšet a nedochází mu, že HCS jako jeden z mála žije bez veřejných peněz a prakticky bez jakýchkoliv podpor.

Na závěr bych rovněž rád něco dodal. Píšete, že otevřeným dopisem nabízíte možnost uklidnit emoce a zabránit eskalaci problému. Podle mých zkušeností otevřený dopis už z principu uklidnit emoce nemůže. Vždy je to špatné, nahrává to všem, jen ne nám.

zdroj: hc-slavia.cz

Tipsport extraliga

TýmZ V VP. PP. P S B
1. HC Sparta Praha4934159205:92109
2. HC Škoda Plzeň49265315128:11291
3. HC Oceláři Třinec49273217145:12289
4. HC Kometa Brno49254218120:10885
5. PSG Zlín49226516129:11383
6. Mountfield HK491910614117:10583
7. HC Vítkovice Steel49216418157:13979
8. HC ČSOB Pardubice49194917136:13374
9. Bílí Tygři Liberec49187321136:14871
10. HC Verva Litvínov49168619101:11370
11. HC Slavia Praha49156820119:12965
12. HC Energie Karlovy Vary49182524107:13463
13. Rytíři Kladno499723191:14443
14. Piráti Chomutov495093586:18524
Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky

Tipsport extraliga - 52. kolo

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 0 0 15 179:131 102
2. HC Oceláři Třinec 52 27 0 0 17 163:125 93
3. HC Sparta Praha 52 21 0 0 16 174:145 92
4. BK Mladá Boleslav 52 22 0 0 14 155:124 92
5. HC Škoda Plzeň 52 27 0 0 16 162:142 92
6. HC Kometa Brno 52 21 0 0 20 143:156 79

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...