Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fanoušek Crosbyho: Ovečkin? Typický Rus, navíc miluje hamburgery

Sport

  20:29
PRAHA - Crosby nebo Ovečkin? Geniální jsou oba. Nad kousky obou borců častokrát zůstává rozum stát, ale u mě má jeden navrch. Sidney Crosby je pro mě ideálem komplexního hokejisty, kolébka hokeje Kanada ho miluje, získává týmové trofeje. Navíc hraje za jeden z nejúspěšnějších týmů NHL.

Ovečkin trefil Cooka. foto: Reuters

NEPŘEHLÉDNĚTE

A proč tomu tak je? Ovečkinův herní styl je mi cizí. Jsem Čech, který je zvyklý na technický hokej plný kombinace. Vyrůstal jsem v období, kdy v české reprezentaci zářili hráči jako Patera, Procházka, Reichel nebo Dopita. Díky těmto hráčům je můj pohled na hokej velice náročný, a proto Ovečkinův styl – vem puk ve vlastním pásmu, naber rychlost a za modrou vystřel – není můj šálek kávy. Naopak pro současný ruský hokej je to nepostradatelný model.

V první sezoně překvapili, i když se od nich velké výkony čekaly, oba dva. Jak Crosby, tak Ovečkin dali NHL jiný rozměr. Oba získali přes sto kanadských bodů, což je skvělá vizitka pro oba borce. Je nutné podotknout, že zatímco Sidney Crosby naskočil do NHL přímo z juniorské soutěže, Ovečkin už sezonu mezi dospělými odkroutil v ruské Superlize za Dynamo Moskva. Navíc se před první sezonou v Národní hokejové lize zúčastnil světového šampionátu, i když v ruské Superlize zrovna nezářil. Za co si vysloužil nominaci? Asi za talent, který ještě nepotvrdil.

Ovečkin ve fast foodu.

Navíc, od té doby, kdy Ovečkin přestoupil do Washingtonu, vrostla v hlavním městě Spojených států kriminalita během jednoho roku o 9,3%. V USA si Ovečkin také zamiloval hamburgery z jednoho z nejznámějších řetězců rychlého občerstvení. Sám se netají požíváním těchto burgrů, i když je nepozře ani samotná obsluha restaurace.

Ve své druhé sezoně Crosby Ovečkina zcela zastínil. Hýčkané kanadské dítě posbíralo 120 bodů a talentovaný Rus pouhých 92. Hranici sto dvaceti kanadských bodů Ovečkin doposud nepřekonal a v letošní sezoně, kdy se trápí, zřejmě ani nepřekoná. Naopak Crosby má výborně nakročeno k zisku trofeje pro neproduktivnějšího hráče sezony. Na podzim vytvořil výtečnou šňůru pětadvaceti zápasů, ve kterých bodoval.

Ale ještě se vrátím do blízké historie. Část sezony 2008 Crosby vynechal kvůli zranění, ale na play off byl zcela fit. Tučňáci se v čele s Crosbym dostali až do finále Stanley Cupu, kde ovšem prohráli 4:2 na zápasy. Crosby se spolu se Zetterbergem stal neproduktivnějším hráčem play off. Ovečkin s Washingtonem vypadl už v prvním kole.

Rok 2010 v obrazech

V ročníku 2008/09 už Crosby ale nad hlavu slavný Stanleyův pohár zvedl. Po Malkinovi se stal druhým nejproduktivnějším hráčem vyřazovacích bojů, za Medvědem, jak se Malkinovi přezdívá, zaostal o pouhých pět bodů. Sladší příchuť to pro fanoušky Pens mělo proto, že ve druhém kole vyřazovacích bojů Tučňáci vyřadili Washington v sedmizápasové sérii.

Velký hokejový svátek byly zimní olympijské hry ve Vancouveru 2010. Na očekávaný duel Kanada – Rusko už ovšem došlo ve čtvrtfinále. Kanada vyhrála 7:3 a postoupila do boje o medaile. Ovečkin se čtyřmi kanadskými body zůstal za očekáváním. Zato Crosby, jako třetí neproduktivnější Kanaďan, rozhodl finálové utkání až v samotném prodloužení. Crosby znovu slavil, Ovečkin znovu smutnil.

Kdy tedy byl Ovečkin úspěšnější? Ano, má více individuálních trofejí. Ale myslím si, že by je sám všechny vyměnil za Stanley Cup, natož za olympijské zlato.

Ještě jedna zajímavost. Je to neuvěřitelné, ale oba hráči po pěti odehraných sezonách v zámoří mají na kontě stejný počet kanadských bodů v základní části! Oba od sezony 2005/06 nasbírali 571 bodů! Jen malá připomínka, Crosby odehrál o pětadvacet utkání méně.

Statistiky v play off ale srovnávat nebudeme. Bylo by to nespravedlivé vůči milovníkovi hamburgrů Ovečkinovi. Vyřazovací boje v NHL jsou pro něj taková menší neznámá. V play off odehrál Crosby zápasů 62 a Ovečkin pouhých 28. Tam, kde se láme chleba, Ovie se svým týmem vyhoří.

S pozdravem SuperMario 66

Mohlo by vás zajímat