Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fasel opět varuje fanoušky: Hvězdy z NHL na další olympiádě? Nevypadá to dobře

Asie

  10:30
MOSKVA (od našeho zpravodaje) - Moskevská volba prezidenta Mezinárodní hokejové federace vzhledem k místu konání i průběhu obsahuje dost symboliky. Reného Fasela volili delegáti veřejně, všichni konkurenti odstoupili. Bývalý šéf Kontinentální ligy Alexandr Medveděv z plánů vycouval už před časem.

Rene Fasel s přítelem Vladimirem Putinem při exhibičním zápase. foto: Reuters

Faselova funkce se může zdát jako „doživotní“, vždyť protřelého Švýcara zastaví v roce 2020 zřejmě až věk - bude mu 70 let. Sám před 11 lety v rozhovoru pro MF DNES žertoval: „Abych odstoupil, museli byste mě zabít!“

Na šampionátu ve Stockholmu 2013 přemýšlel, že v Rusku se už do prezidentského křesla nepohrne. Avšak u hokejového „bafuňáře“ zřejmě platí věta: „Když je někdo jediný, kdo to dělat může, tak to dělat musí.“ Vhodnější muž mezi hokejovými politiky se ani nyní nenašel.

Švýcar Fasel je obratný diplomat. Občas mu vyčítají, že za sebou nemá slavnou hráčskou kariéru a že jako zubař hokeji nerozumí.

Ale Fasel umí dělat kompromisy a zatím se mu daří. Hokejové organizaci se na rozdíl od fotbalových „sester“ vyhýbají skandály a důležité je, že Faselovi se na předchozí olympijské turnaje podařilo dostat hvězdy z NHL.

V kandidátském projevu sice mluvil hlavně o rozvoji hokeje v Asii či o boji s dopingem, ale už dříve přiznal: „Mým úkolem je pracovat dnem i nocí, abych našel řešení, jak mít hráče ze zámořské ligy na olympiádě 2018. Absence hvězd z NHL by měla vliv na hodnotu her.“

Mezinárodní olympijský výbor se přestal podílet na pojistkách a nákladech na dopravu. Faselovi na to chybí v rozpočtu 10 milionů dolarů a z vedení NHL mu vzkázali: „René, my to taky nemůžeme zaplatit.“ Jižní Korea není pro zámoří lákavým trhem, pod slavnou značkou se navíc v září koná Světový pohár.

Švýcarský funkcionář pochválil přítele Putina

Do Ruska dorazil zástupce komisionáře Bill Daly, který o Faselovi mluví jako „o příteli hokeje a šampionovi“. Ačkoliv finální rozhodnutí tady nepadne, tvrdí Fasel: „Nevypadá to moc dobře. Dávám tomu čtyřicet procent.“

Snad by mohlyFaselovi pomoci jeho konexe na mocné osobnosti. Před rokem v Praze podráždil svým poděkováním Aleši Hušákovi. Teď zase v rozhovoru pro švýcarský deník NZZ vyprávěl, jak si zamiloval ruskou pohostinnost už v roce 1981, kdy do Sovětského svazu přijel jako rozhodčí.

„Putin je fanoušek hokeje, slušný a velmi přátelský člověk. Vadí mi, jaký obraz je o něm vytvářen v západních médiích,“ prohlásil Fasel o ruském prezidentovi. Odbyl i námitku na potlačování svobody projevu a jiných lidských práv.

Faselovi se ve čtvrtek v Moskvě vyměnilo několik spolupracovníků, diplomatického úspěchu se dočkal také český hokej. Do výboru IIHF byl zvolen Petr Bříza. Vliv sparťanského manažera stoupá, také on se dokáže mezi funkcionáři umně pohybovat.

Co kdyby jednou Fasela nahradil? „Ne, to vůbec nebudu komentovat,“ rozesmál se Bříza, který však uznal, že i pro něj teď začíná škola sportovní diplomacie.