16. května 2011 14:42 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Finsko na nohou. Nejoblíbenější oslava? Skok do fontány

Finští fanoušci slaví titul mistrů světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finští fanoušci slaví titul mistrů světa. | foto: ČTK

HELSINKY Desetitisíce lidí po celém Finsku slavily v karnevalové atmosféře zisk hokejového titulu mistrů světa, který byl teprve druhým v historii. Finové ho navíc vybojovali po vysoké finálové výhře 6:1 nad velkým rivalem Švédskem a o to více si fanoušci oslav užívali až do pondělních ranních hodin.

Oblíbenou kratochvílí slavících fanoušků v centru Helsinek nebo Tampere byl podle finských médií skok a následná koupel ve fontáně. Nechyběla ani troubící auta, což se sice nesetkalo s pochopením všech okolo bydlících rezidentů, ale policie prokázala cit pro danou situaci vzkazem, že "lidé, jimž to vadí, musejí být trpěliví, neboť něco takového se nestává často".

Finští fanoušci slaví titul mistrů světa.

Na hlavním helsinském náměstí Market Square oblékli fanoušci fontáně dominující sochu nazvanou Havis Amanda do dresu finského národního týmu. Finové ale bouřlivě slavili i na hlavním místě oslav sportovních úspěchů úhlavního soupeře Švédů, když se bezprostředně po finálovém vítězství vyrojilo několik stovek fanoušků z restaurací a barů na náměstí Sergel's Square ve Stockholmu.

Letadlo s mistry světa a mistrovským pohárem na palubě by mělo přistát na helsinském letišti v 16 hodin tamního času, přičemž na Market Square má v 19 hodin odstartovat velká oslava, na niž hodinu po jejím začátku mají podle finské hokejové federace dorazit novopečení šampioni. "Děláme na tom od šesti ráno," řekl k přípravám akce projektový manažer Pade Parkkonen.

Finští fanoušci slaví titul mistrů světa.

Další oslavné křepčení fanoušků a poté především hokejistů samých bude patrně ještě několik dnů následovat. "Těžko říct, co se tak asi stane. Titul mistra světa jsem předtím ještě nevyhrál, takže všechno je to nové. Ani nevím co říct, je to všechno neuvěřitelné a pořádně ještě ani nevím, co se stalo," řekl po skončení finále útočník Leo Komarov.

"Každopádně se budu chtít dostat někam do blízkosti svého domova, ale to bude dost možná trvat minimálně týden, než se něco takového povede a s těmi oslavami budeme hotoví," dodal se smíchem Komarov a nastínil tak, kolik "těžké práce" mimo led ještě finské hrdiny čeká.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED SW VÝVOJÁŘ/KA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč