Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbal a teď i hokej. Čínský Kunlun táhne diváky a napoprvé je v play-off KHL

Sport

  11:22
PRAHA - Ač premiéra kunlunské Rudé hvězdy v play-off Kontinentální hokejové ligy skončila porážkou 2:4 od Metallurgu Magnitogorsk, odvážný projekt Ngok Jen Jüa, šéfa pekingského klubu, nelze považovat za nic jiného než za velkolepý úspěch.

Hokejisté Kunlunu. foto: Reprofoto

KHL v Číně? Mnozí se neobvyklému nápadu smáli, kurážná idea měla skončit fiaskem. Jenže Říše středu je novou zemí neomezených možností a má apetit po špičkovém sportu.

Boom v exotické destinaci zažil fotbal, což jistojistě odpřisáhne i sparťan Bořek Dočkal, roste také popularita ledního hokeje.

Pokrok nezastavíte,“ tvrdí Zach Yuen, čínský bek ve službách Kunlunu a jeden ze čtveřice domácích hráčů, kteří v premiérové sezoně oblékli dres Rudé hvězdy.

Ostatně i zámořská NHL již pochopila, že Čína, mimo jiné také kvůli zimní olympiádě v roce 2022, představuje tuze zajímavý trh. Bedlivě pozoruje, jak rapidně stoupá zájem o přímé přenosy jejích zápasů, jednotlivé duely sleduje přes milion čínských diváků.

A tak se slavná soutěž chystá na první krok čínské expanze, na území asijské velmoci před ročníkem 2017/2018 nejspíše sehraje přípravný zápas. Představit by se měli hokejisté Vancouveru a Los Angeles.

Ještě předtím ale uvidí fanoušci v Pekingu vyřazovací boje KHL. Série prvního kola se v pátek přesune z Magnitogorsku o necelých 6 tisíc kilometrů východněji. A dosavadní zájem napovídá, že o správnou atmosféru nebude nouze.

Už na zářijovou domácí premiéru Rudé hvězdy v Kontinentální hokejové lize přišlo 7 832 lidí a návštěvnost se na slušné úrovni držela i nadále. „Diváci se postupně změnili ve fanoušky,“ libuje si Alexej Ponikarovskij, Ukrajinec s kanadským pasem, který je patrně nejznámější tváří na soupisce Kunlunu.

Ponikarovskij, který odehrál v NHL přes 700 zápasů, vysvětluje slušný divácký zájem především dobrou reklamou, nicméně velkým dílem bezesporu přispěli i sami hráči. Od začátku sezony podávají konkurenceschopné výkony a také díky výborným výkonům finského brankáře Tomiho Karhunena vydřeli osmou příčku ve Východní konferenci a postup do play-off.

Soupiska Rudé hvězdy není vůbec špatná, lídrem produktivity je Američan Chad Rau, zkušenosti z NHL mají také ruský gólman Andrej Makarov či Kanaďané Sean Collins s Brettem Bellemorem. Z evropské scény jsou dobře známí seveřané Linus Videll a Tukka Mäntylä.

V české extralize obstáli Slováci Martin Bakoš s Tomášem Marcinkem.

Ano, nejsou to superhvězdy typu Ilji Kovalčuka, o jehož příchodu se před sezonou spekulovalo, ale jde o obstojnou kostru pro úspěšného ligového nováčka. Doma slušný kádr přiláká průměrně kolem tří tisícovek fanoušků.

Tři ruské kluby jsou na tom hůře a to je Kunlun ještě bitý tím, že kvůli náročnému cestování hraje domácí zápasy v dlouhých sériích. Rudá hvězda navíc na podzim často hostovala v Šanghaji, kde dobrý divácký průměr z moderní pekingské haly LeSport Center výrazně srážely návštěvy v řádu stovek lidí.

A tak se stalo, že přímými svědky prvního čínského gólu v dějinách KHL z hole již zmíněného Yuena, bylo jen 721 zvědavců.

Vedle údajného rasistického pořvávání Samuela Petráše z bratislavského Slovanu právě na Yuena jde o jednu z mála kaněk jinak povedené debutové sezony Rudé hvězdy. Jak moc se natáhne, rozhodnou další zápasy s Metallurgem.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat