Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jágr patří v NHL pořád k nejlepším, chválí legendu trenér Hanlon

Sport

  14:35
PRAHA - Coby asistent hlavního kouče vedl Jaromíra Jágra před mnoha lety ve Washingtonu. A i když se slavnému hokejistovi tohle angažmá příliš nepovedlo, Glen Hanlon ví, že větší hvězdu pod sebou už asi nikdy mít nebude.

Trenér Glen Hanlon. foto: lematin.ch

„V NHL totiž nejspíš nikdy působit nebudu. Zato Jágr má i ve svém věku na to, aby v ní hrál ještě několik let.“

Hanlon coby trenér švýcarské reprezentace přijel do Prahy na inspekci stadionu a zázemí před mistrovstvím světa, ale fanoušci v Česku ho nejspíš znají nejvíce díky angažmá na Slovensku.

„Aréna je perfektní, bude o nás výborně postaráno ve všech směrech. Myslím, že šampionát v Praze je skvělá věc, protože sem má blízko spousta fanoušků. Česko má navíc velkou hokejovou tradici, máte spoustu výborných hráčů, takže se dá čekat, že bude v hledišti plno.“

Dovedete si představit, pod jakým tlakem bude Česko během šampionátu?
Znám to ze Slovenska i z Běloruska a musím říct, že to není nic jednoduchého. V Bělorusku jsem byl už poučenější ze zkušeností z roku 2011 na Slovensku. Všichni víme, že vyhrát domácí mistrovství není snadné. Před dvěma lety to sice dokázali Švédové, ale předtím 27 let nikdo jiný.

Češi doufají, že se turnaje zúčastní Jaromír Jágr, který přitom dopředu oznámil, že v reprezentaci skončil. Jak to vidíte vy?
Já Jaromíra trénoval ve Washingtonu a vím, jak moc hokej miluje... Moje první reakce na vaši otázku je: ať si dělá, co chce. Má na to právo a doufám, že se rozhodne správně. Hrál už na mnoha šampionátech a jestli se rozhodne přijet, bude to výborné. Do začátku mistrovství ale pořád zbývá spousta času a do té doby se může hodně věcí změnit.

Glen Hanlon

Býval brankář chytal za Vancouver, St. Louis, New York Rangers a Detroit. Slavná je jeho hláška "Stvořil jsem monstrum". Patřila Waynu Gretzkému, který mu dal 14. října 1979 svůj první gól v NHL. 

Po konci hráčské kariéry se dal na trenérskou dráhu. Působil jako asistent i hlavní trenér ve Washingtonu. V roce 2005 odešel trénovat Bělorusko, kde vydržel dva sezony.

Evropu si oblíbil a vedl i finský Jokerit Helsinky, od roku 2010 Slovensko a naposledy znovu Bělorusko. Teď se stal koučem Švýcarů.

"Na návrat do zámoří nemyslím. V Evropě jsem spokojený, mám tu rodinu, dobře se nám tu žije. 

NHL je pasé," řekl během své návštěvy Prahy.

Tedy i Jágrův názor. Myslíte, že má na to, aby pořád patřil mezi nejlepší hráče?
No jistě. Kolik gólů dal v minulé sezoně? V NHL jich bylo přes dvacet, že jo? Pořád to umí a mezi top hokejisty bude patřit i letos. Podle toho, co jsem o něm četl a co jsem viděl, by mě nepřekvapilo, kdyby hrál ještě několik let v zámoří.

Zvládnul by ale ještě po náročné sezoně mistrovství světa?
Je chytrý a ví, že je velký závazek hrát na šampionátu po dlouhé sezoně v NHL. Jsou to další tři náročné týdny. Sám pozná, jestli bude schopný týmu pomoct. Když bude schopný předvést to nejlepší, pak přijede. Pokud ne, tak neudělá nic, co by ublížilo týmu.

Po angažmá v Bělorusku jste nastoupil ke švýcarskému výběru. Jaké máte ambice?
Máme hodně rychlých a šikovných hráčů, ale na mistrovství často rozhoduje jeden zápas. Proto Švýcaři poslední šampionát nezvládli. Člověk ale nemůže koukat jenom na jeden zápas. Češi nebo Finové nemají o moc víc hráčů, ale vždycky bojují o medaile. Naším cílem je konkurovat těmto týmům bez ohledu na to, jestli budeme mít k dispozici hráče z NHL.

Myslíte, že je to možné?
Podívejte na Finy letos v Bělorusku - z NHL měli jenom dva hráče, zbytek byl většinou z domácí ligy nebo KHL, a přesto mají stříbrnou medaili. To je výborný výsledek.

Jaký je rozdíl trénovat Švýcarsko oproti Slovensku a Bělorusku?
Že mám víc na výběr. Ve Švýcarsku mám k dispozici víc kvalitních hráčů, takže se mi snadněji skládá tým. Můžu si v hlavě sestavit tým bez hráčů z NHL a vím, že bude dobrý. Když nějaký přijede, bude to bonus. Drtivá většina hráčů působí ve Švýcarsku. Máme 10 hráčů v NHL, dva v AHL a ve Švédsku a zbytek je doma.

Jak to?
Nemají potřebu někam chodit, protože jejich liga je dobrá jak po sportovní, tak po finanční stránce. Ano, v KHL by asi dostali víc peněz, ale Švýcaři tam stejně nejdou.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat