Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hádali se do krve, přesto Prospal hájí Tortorellu: Je to chlap s velkým srdcem

Sport

  12:00
TORONTO (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Byly dny, kdy se hádali do krve. Kdy na sebe jako psi štěkali přes celou kabinu. Jenže když má teď Václav Prospal promluvit o Johnu Tortorellovi, poněkud kontroverzním kouči, řekne: „Je to vynikající člověk s obrovským srdcem. A já jsem moc šťastný, že ho můžeme se ženou nazývat rodinným přítelem.“

John Tortorella (vlevo) na americké střídačce. foto: ČTK/AP

V noci ze čtvrtka proti sobě stanuli jako soupeři. Tortorella na střídačce Spojených států, Prospal na té české. „Špičkování proběhlo už před turnajem. Teď ani jeden z týmů není v pozici, aby byl prostor na vtípky,“ řekl Prospal. Pro Čechy i Američany to totiž v noci bylo v Torontu poslední vystoupení.

Jak vy dva jste vlastně k sobě našli cestu?
Když jsem v roce 2001 přišel do Tampy, na postech prvních dvou centrů hráli Richards a Lecavalier a pro mě místo nebylo. Ale byl jsem poctivý, dobře pracoval a snažil se ze sebe i ve čtvrté pětce dostat maximum. A to se mu líbilo. Začal mě odměňovat větším a větším časem. A byl taky prvním, kdo mě v NHL prdnul na křídlo, abych hrál víc. Mně vyhovovala jeho pevná ruka – vždycky jsem měl rád trenéry, kteří žili se střídačkou. Kteří byli živější, hlasitější. Kteří jen nestřídali pětky. Líbí se mi, když tam panuje vášeň a emoce. Padli jsme si do oka. Jenže nemyslete si - my měli spolu velké rozepře.

Vážně? I když, který hráč s ním neměl spory, že?
Jsem tvrdohlavý a on taky. Takže jsme si vyměnili názory, klidně i veřejně. Je mu je jedno, jestli vynadá člověku před celým týmem, jestli ho sepsuje v novinách. Zároveň jeho motto zní: Není to nic osobního. A my uměli odpoutat práci na zimáku od osobního přátelství. Toho si vážil.

Bouřlivák zvaný Torts

Hledá se viník amerického krachu na Světovém poháru! Poté, co tým USA ztratil šanci na semifinále již po dvou duelech, pálí nejvíce kritických střel na hlavního kouče Johna Tortorellu (ročník 1958). Prý trénuje zpátečnicky, nehodí se do moderního hokeje, vybral špatné hráče. Tortorella v NHL odtrénoval už 1 003 duelů a v roce 2004 slavil Stanley Cup. Zároveň platí za svéráze, bouřliváka a občas i hrubiána, ať už směrem k hráčům, či k novinářům. Některé známé žurnalisty píšící o NHL vysloveně nenávidí. Na Světovém poháru vzbudil kontroverzi tím, že nechal na úvod sedět hokejistu tmavé pleti Dustina Byfugliena ve chvíli, kdy v USA afroameričtí sportovci při státní hymně cíleně nevstávají. Tortorella je mimo jiné velký patriot.

Fanoušek v masce Donalda Trumpa a vzkaz kouči Tortorellovi: "Torts..You're fired“.

Vy jste při kritice necítil křivdu?
Hráč si kolikrát myslí o trenérovi, že ho nemá rád. Že si na něj zasedl. To já ne. Ale taky jsem nikdy nebyl hráč, který by se neozval, když se mu něco nelíbilo. Jenže musíte akceptovat, co od vás trenér žádá. A musíte přijmout, že tým je nade vše. Torts tím, jak je tvrdý na hráče, z vás neudělá jen skvělého hokejistu, ale i mnohem lepšího člověka. Protože jsou hráči, kteří nosí nosánek nahoru, což se projevuje i mimo stadion. On ale dbá na to, aby z nich byli lepší lidi. Taky umí přijmout zodpovědnost. Americe se Světový pohár nepovedl a on zodpovědnost přijal.

Jenže taky umí být pěkně ješitný. Vynadá novinářům, působí nabubřele.
Takový je na veřejnosti. Ale všem bych přál ho poznat mimo led. Je to vynikající člověk s velkým srdcem a jsem šťastný, že ho můžeme se ženou nazývat rodinným přítelem. Ano, nějak se chová a prezentuje na střídačce, ale lidi, co ho odsuzují, by ho měli znát v soukromí.

Takže jaký je ve skutečnosti?
Uznává rodinu. Má skvělé životní hodnoty. Nikdo o něm neví, že se doma s manželkou starají o pět psů, které si vzali z útulku. Dělají velké dobro, jen to Torts nikde neprezentuje. Dám příklad: V Tampě byl člověk, který měl v aréně na starosti ochranku. Jmenoval se Tony, všichni hráči ho znali a on dostal infarkt. Byl na tom hodně špatně, lékaři mu nedávali velké šance. Ale Torts za ním denně chodil do nemocnice, řval na něj, domlouval mu, že to nesmí vzdát. To jenom ukazuje srdce a charakter člověka. Za trenérský štáb a za lidi okolo by položil život.

Teď jste sám trenér. Inspiruje vás?
Určitě. Naučil mě disciplíně a taky to, abych dával pozor na detaily, které pak dělají velký rozdíl na ledě. U něj je hráč připravený po fyzické i po taktické stránce. Lpí na systému. Video bylo u něj na denním pořádku. A poznal jsem pod ním, že jen tvrdá práce a připravenost vedou k výhrám. Ano, někteří hráči nedokážou ustát, jak se k nim chová. Ale to je jeho filozofie a já věřím, že tím, jak je tvrdý, dostane z hráčů maximum. Ale aby si lidi nemysleli, že je to diktátor. Když jsme hráli na krev, nechali na ledě duši, dal nám vždy den volna. V tom byl fantastický.

Zklamaní hráči USA v čele s Dustinem Byfuglienem.

Zklamaný Patrick Kane po porážce od českého výběru.

Žádáte ho v Americe jako kouč o rady?
Ano. Píšeme si textovky. Co ale zase našel v NHL práci (nyní trénuje Columbus Blue Jackets - pozn. red.), někdy čekám na odpověď týden. On je tak zabraný do práce, že pro něj nic jiného neexistuje. A jeho manželka je anděl. Víte, je to jeden z trenérů, který strašně moc ovlivnil můj hokejový život. Hrál jsem pod ním v Tampě i Rangers skoro deset let. Je škoda, že se teď na Světovém poháru potkáváme za okolností, když jsou oba týmy vyřazeny. Ale i tak je pro mě neskutečná pocta stát na střídačce proti němu. Navíc je tam s ním Mike Sullivan, který letos vyhrál s Pittsburghem Stanley Cup (Prospal ho poznal v Tampě i Rangers - pozn. red.). To je taky velmi ochotný trenér, a když potřebuji s něčím poradit, nemá problém odpovědět.

Zkuste se teď zasnít: Chtěl byste jednou s Tortorellou stát v NHL na střídačce?
Bylo by to krásné, ale k tomu vede dlouhá cesta. Že jsem s českým nároďákem v Torontu, je pro mě neskutečná příležitost. Ale trenéřina je běh na dlouhou trať. Jen když budete úspěšný v mládežnickém hokeji, můžete dál kráčet po cestě k těm nejlepším klubům. Ano, moc by mě lákalo stát s Tortsem na jedné střídačce. Mohl bych se od něj jen učit.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat