Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hašek okouzlil Rusko. Sám už zkusil šašlik a přehlédl moře policistů

Omsk - Spartak (Hašek v akci). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omsk - Spartak (Hašek v akci). | foto: ČTK

OMSK Slavný gólman Dominik Hašek si rychle zvykl na roli nové mediální hvězdy ruského ledu. Sám přitom připouští, že se s životem v Rusku a s poměry v Kontinentální lize teprve seznamuje. "V KHL nejsem nijak dlouze. Má dobrou úroveň, ale nemyslím si, že je srovnatelná se vším všudy s NHL," řekl pětačtyřicetiletý brankář v Omsku, kde jeho tým Spartak Moskva podlehl domácímu Avangardu 3:4.

Jak čtvrteční derby s CSKA v Moskvě, tak sobotní duel s Jágrovým týmem měly podle Haška tempo i vyprodaná hlediště. Ale přece jen - 6000 a 8000 diváků "se s NHL nedá srovnat". I zázemí se podle něj spíše podobá české než zámořské soutěži. "Člověk na to není zvyklý, 20 let jsem to nedělal," poznamenal o trampotách s výstrojí poté, co zjistil, že na cestě z Moskvy na Sibiř si někde zapomněl správné štulpny. Ale i po zkušenostech z USA a Kanady si všude vozí cestovní pas.

DÁLE ČTĚTE

"Zlepšuje se to každý týden," soudí o pokroku, jaký dělá v ruštině. "Rozhovory zvládám, ale musím zakamuflovat, že daleko spíš rozumím otázkám, než se dokážu vyjádřit. Anglicky umím určitě líp," připustil. Docela se mu ulevilo, že televizní rozhovor mohl absolvovat v angličtině. Množství interview ale v pohodě zvládá. "Nemám s tím problém. Mám hodně času, protože tu nemám rodinu," konstatoval.

Těší se sice na návštěvu manželky a dcery, ale plány je teď nutné sladit s jejím vystupováním v televizní soutěži. Se synem, který studuje v Americe, se nejspíše uvidí až na Vánoce. Možná i proto dává přednost pohodlí hotelového apartmá. "Mám to deset minut na stadion a mám tam zázemí. Kdykoliv je uklizeno, ustláno. Sjedu výtahem na snídani, funguje pokojový servis. Do bytu mě to netáhne," prozradil.

Omsk - Spartak (Hašek v akci).

"Boršč mi chutná, ten si pochvaluji, a jednou jsem měl šašlik," řekl o ruské kuchyni. Jinak ale dává přednost evropské stravě. Z Moskvy zatím poznal jen "místní Václavák", tedy prošel si Rudé náměstí, a podobně i Jekatěrinburg na Urale, kde Spartak absolvoval přípravný turnaj. "Jekatěrinburg je pěkný město s krásnou hlavní třídou, člověk se tu rád projde," řekl. Ale povšiml si i rozdílů mezi centry měst a jejich okraji.

Autoatlas, kterým Haška obdarovali ruští novináři, zatím ponechává stranou. Má ale už přehled, že Haškova ulice, samozřejmě pojmenovaná po autorovi Švejka, je nejen v Moskvě, ale i v Omsku. "Ta je snad všude. Aby nebyla v každým městě," zažertoval. V kabině se zatím "oťukává" se spoluhráči a spíše než vtípky cítí respekt. Nápad s kapitánskou páskou odmítá, stejně vzešel od médií.

Dominik Hašek.

 "Ale vycházíme spolu dobře," dodává. Českého parťáka by sice uvítal, ale nepostrádá jej - dobře si totiž rozumí se spoluhráči ze Slovenska. Ruskem se necítí šokován, připouští však, že jde o zemi s odlišnou kulturou a dějinami. "Kdekoliv člověk jde, tak vidí spoustu armády a policistů; na fotbalových zápasech, na koncertech, v metru. To je na naše poměry nezvyklý. Trošičku mi to připomíná dobu, kdy jsme sem kdysi jezdili. Nechci říkat, že je to policejní stát, ale policistů je tu dvakrát, třikrát, ne-li desetkrát víc než u nás."

Moskevští fanoušci už "Dominátora" poznávají, třebaže "to zdaleka není jako v Čechách nebo v Americe". A těší se i přízni ruských novinářů. "Hašek při oslnivém debutu dal sám přesvědčivou odpověď všem skeptikům, kteří nebrali pětačtyřicetiletého brankáře vážně," napsal Sovětskij sport po čtvrtečním vítězství Spartaku nad CSKA.

A po zápase s Avangardem kapitán Spartaku Branko Radivojevič prohlásil, že za góly v Haškově síti můžou chyby týmu, který dobře chytajícímu brankáři moc nepomohl.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....