Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hašek okouzlil Rusko. Sám už zkusil šašlik a přehlédl moře policistů

Omsk - Spartak (Hašek v akci). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omsk - Spartak (Hašek v akci). | foto: ČTK

OMSK Slavný gólman Dominik Hašek si rychle zvykl na roli nové mediální hvězdy ruského ledu. Sám přitom připouští, že se s životem v Rusku a s poměry v Kontinentální lize teprve seznamuje. "V KHL nejsem nijak dlouze. Má dobrou úroveň, ale nemyslím si, že je srovnatelná se vším všudy s NHL," řekl pětačtyřicetiletý brankář v Omsku, kde jeho tým Spartak Moskva podlehl domácímu Avangardu 3:4.

Jak čtvrteční derby s CSKA v Moskvě, tak sobotní duel s Jágrovým týmem měly podle Haška tempo i vyprodaná hlediště. Ale přece jen - 6000 a 8000 diváků "se s NHL nedá srovnat". I zázemí se podle něj spíše podobá české než zámořské soutěži. "Člověk na to není zvyklý, 20 let jsem to nedělal," poznamenal o trampotách s výstrojí poté, co zjistil, že na cestě z Moskvy na Sibiř si někde zapomněl správné štulpny. Ale i po zkušenostech z USA a Kanady si všude vozí cestovní pas.

DÁLE ČTĚTE

"Zlepšuje se to každý týden," soudí o pokroku, jaký dělá v ruštině. "Rozhovory zvládám, ale musím zakamuflovat, že daleko spíš rozumím otázkám, než se dokážu vyjádřit. Anglicky umím určitě líp," připustil. Docela se mu ulevilo, že televizní rozhovor mohl absolvovat v angličtině. Množství interview ale v pohodě zvládá. "Nemám s tím problém. Mám hodně času, protože tu nemám rodinu," konstatoval.

Těší se sice na návštěvu manželky a dcery, ale plány je teď nutné sladit s jejím vystupováním v televizní soutěži. Se synem, který studuje v Americe, se nejspíše uvidí až na Vánoce. Možná i proto dává přednost pohodlí hotelového apartmá. "Mám to deset minut na stadion a mám tam zázemí. Kdykoliv je uklizeno, ustláno. Sjedu výtahem na snídani, funguje pokojový servis. Do bytu mě to netáhne," prozradil.

Omsk - Spartak (Hašek v akci).

"Boršč mi chutná, ten si pochvaluji, a jednou jsem měl šašlik," řekl o ruské kuchyni. Jinak ale dává přednost evropské stravě. Z Moskvy zatím poznal jen "místní Václavák", tedy prošel si Rudé náměstí, a podobně i Jekatěrinburg na Urale, kde Spartak absolvoval přípravný turnaj. "Jekatěrinburg je pěkný město s krásnou hlavní třídou, člověk se tu rád projde," řekl. Ale povšiml si i rozdílů mezi centry měst a jejich okraji.

Autoatlas, kterým Haška obdarovali ruští novináři, zatím ponechává stranou. Má ale už přehled, že Haškova ulice, samozřejmě pojmenovaná po autorovi Švejka, je nejen v Moskvě, ale i v Omsku. "Ta je snad všude. Aby nebyla v každým městě," zažertoval. V kabině se zatím "oťukává" se spoluhráči a spíše než vtípky cítí respekt. Nápad s kapitánskou páskou odmítá, stejně vzešel od médií.

Dominik Hašek.

 "Ale vycházíme spolu dobře," dodává. Českého parťáka by sice uvítal, ale nepostrádá jej - dobře si totiž rozumí se spoluhráči ze Slovenska. Ruskem se necítí šokován, připouští však, že jde o zemi s odlišnou kulturou a dějinami. "Kdekoliv člověk jde, tak vidí spoustu armády a policistů; na fotbalových zápasech, na koncertech, v metru. To je na naše poměry nezvyklý. Trošičku mi to připomíná dobu, kdy jsme sem kdysi jezdili. Nechci říkat, že je to policejní stát, ale policistů je tu dvakrát, třikrát, ne-li desetkrát víc než u nás."

Moskevští fanoušci už "Dominátora" poznávají, třebaže "to zdaleka není jako v Čechách nebo v Americe". A těší se i přízni ruských novinářů. "Hašek při oslnivém debutu dal sám přesvědčivou odpověď všem skeptikům, kteří nebrali pětačtyřicetiletého brankáře vážně," napsal Sovětskij sport po čtvrtečním vítězství Spartaku nad CSKA.

A po zápase s Avangardem kapitán Spartaku Branko Radivojevič prohlásil, že za góly v Haškově síti můžou chyby týmu, který dobře chytajícímu brankáři moc nepomohl.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...