Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hašek zřejmě přestal stárnout, tvrdí jeho bývalí parťáci z Nagana

Sport

  14:23
PRAHA - Když na konci dubna loňského roku oznámil brankář Dominik Hašek návrat k hokeji, mnozí experti kroutili hlavou. "Vždyť je mu čtyřiačtyřicet a rok nechytal. To nemůže dopadnout moc dobře," předvídali.

Dominik Hašek přijímá gratulace. foto: ČTK

Jenže opak je pravdou. Hašek sice v základní části podle statistik úplně nezářil, ale v play off jde najednou o úplně jiný příběh. Pardubice s Haškem v zádech desetkrát v řadě vyhrály, čímž vytvořily extraligový rekord.

Svými výkony slavný gólman překvapil i spoluhráče z Nagana, s nimiž před dvanácti lety vyhrál olympijské hry.

Kučera: Neskutečné!
"Když mluvím s bývalými hráči, tak ho jen obdivujeme. Je neskutečné, jaké výkony ve svém věku pro Pardubice odvádí," kroutí hlavou někdejší obránce František Kučera.

Robert Záruba: Když mu nevěří, je to výzva

Jeho výkřik "Přepište dějiny, Česká republika vyhrála zimní olympijské hry v ledním hokeji," vešel do dějin. Fanoušci si ho spojují s dvanáct let starým triumfem v Naganu, na kterém měl lví podíl Dominik Hašek.

Nyní televizní komentátor Robert Záruba (42) "doprovází" z obrazovek Haška při další spanilé jízdě – pětačtyřicetiletý gólman je hlavní zbraní Pardubic ve finále extraligy proti Vítkovicím.

* LN Překvapilo vás, v jaké formě se Hašek po roční pauze k hokeji vrátil?
Překvapilo. Během sezony chytal tak, jak jsem si myslel, že bude chytat. V play off ale předvádí neskutečné věci. A není to jen o chytání. Je schopný pomoci s organizací týmu, mužstvo mu navíc neskutečně věří. Dokáže si "dirigovat" obrannou hru.

* LN V čem spočívá kouzlo jeho hokejové dlouhověkosti? Myslím si, že je to dáno Dominikovou až slepou sebedůvěrou ve vlastní schopnosti. Ta působí jako úžasný akcelerační prvek k jakékoliv činnosti, kterou si zamane. Když mu lidé nevěří, je to pro něj velká výzva. Touží jim ukázat, že je to opačně, že to je tak, jak to vidí on.

* LN Může podle vás ještě něco Haška a spol. v cestě za titulem zastavit?
Pokud bude vítkovický gólman Štěpánek dál chytat ve výborné formě, tak ano. Vítkovice nehrály v Pardubicích v útoku moc dobře, doma to bude určitě jiné. V Ostravě budou údernější a jejich tlak výraznější. Klíčové bude, co předvedou ve třetím zápase.

* LN Proč?
Za stavu 0:3 by už asi Vítkovice sérii neotočily. Když sníží na 1:2, všechno bude otevřené.

* LN Pokud Hašek získá titul, ukončí podle vás kariéru?
Nevím, možné je všechno.

* LN I to, že si dá opět rok pauzu a pak se vrátí potřetí k hokeji?
Ani to nelze vyloučit.

"Věděl jsem, že bude chytat dobře, ale v play off je skvělý. Tím překvapil i mě," doplňuje ho pro LN forvard Robert Reichel. Hašek měl na začátku sezony pomalejší rozjezd, na podzim ho navíc na šest týdnů vyřadilo ze hry svalové poranění. "To byl ale jediný problém. Asi mu také pomohlo, že ho trenéři Pardubic i šetřili, neodchytal všechny zápasy," vysvětluje Reichel.

Nakonec pomohl Východočechům ke třetímu místu po základní části – to jim jako čtvrtfinálového soupeře přisoudilo Třinec. První domácí duel sice Pardubice prohrály, pak už ale porážku nepoznaly. Semifinálový soupeř Liberec dokázal Haškovi dát jen pět branek ve čtyřech zápasech.

"Že nezklame, to jsem věděl. Ale že mu v play off skoro nikdo nebude moct dát gól, s tím asi nepočítal nikdo. Čape úžasně, asi přestal stárnout," chválí Pavel Patera. Přesto si jeho spoluhráči a kamarádi drobných změn v jeho výkonech všimli. "Asi není ve stejné formě jako v Naganu, protože věk nelze zastavit," říká David Moravec. "Už není tak rychlý jako dřív, ale dokáže předvídat," přidává se Reichel.

Podle Patery však za všechno mluví statistiky, ve kterých má Hašek skoro 94procentní úspěšnost a průměr inkasovaných branek 1,63 na zápas. Navíc se jako jediný pyšní třemi čistými konty. "Pokud něco ze svého brankářského umu ztratil, tak to vyvažují zkušenosti."
Ve finále s Vítkovicemi jej ve dvou domácích zápasech překonal jen jednou Petr Vrána. Se zbylými 53 pokusy Ostravanů si poradil.
"Vedení 2:0 v sérii je hodně nadějné. Pardubice v jízdě za titulem asi už nic nezastaví," dumá Kučera. Podle Patery bude rozhodující dnešní duel ve Vítkovicích. "Pokud ho Pardubice zvládnou, mají titul v kapse."

Zatímco ostatní naganští hrdinové většinou Haškovi titul přejí, minimálně jeden by mu radši přisoudil jen stříbrnou medaili. "Zlato mu nepřeju, protože samozřejmě fandím Vítkovicím," usmívá se severomoravský patriot Moravec. "Ale je fakt, že Dominik má našlápnuto ke snovému návratu..."

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...