Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Haškovi se vzdaluje splnění snu: účast na hokejovém mistrovství

Dominik Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominik Hašek | foto: Pavlíček LubošČTK

MOSKVA/PRAHA V bohaté KHL má už na kontě sedm vychytaných nul, nejvíce ze všech. V bohaté KHL dovedl svůj Spartak Moskva s předstihem do play off, přestože byl jeho tým už odepisován. V bohaté KHL byl vyhlášen nejlepším brankářem ledna, a to zcela po právu.

Jenže ani tohle všechno nemusí být Dominiku Haškovi nic platné. Legendární gólman chybí ve výběru pro Švédské hokejové hry, které se uskuteční příští týden. Přitom sní o startu na mistrovství světa. Reprezentační trenér Alois Hadamczik počítá už v nominaci do Stockholmu s dvojicí mladíků Jakub Štěpánek a Alexander Salák. Bez veterána Haška.

"Hodně jsem přemýšlel, jestli ho vzít," připustil včera kouč. "Ale položil jsem si otázku, jestli je s jeho zkušenostmi vůbec potřeba ho zkoušet. Praxi potřebuje Štěpánek."

Čtěte také

Hašek... Tohle jméno je velký rébus, který dělá Hadamczikovi "starosti" navíc. Sice příjemné, ale možná aktuálnější, než se původně čekalo. Přestože Hadamczik tvrdí: "Přece jste si nemohli myslet, že Dominik nebude chytat dobře, když se do Ruska rozhodl jít. Se svou povahou by nikde nehrál druhé housle."

Jenže Hašek má tak trochu smůlu na špatnou dobu. Tedy špatnou – myšleno spíš z jeho pohledu. O svůj sen totiž bojuje v sezoně, kdy má v národním týmu neotřesitelnou pozici Tomáš Vokoun z Floridy. Do toho v NHL zrají další mladí gólmani Ondřej Pavelec s Michalem Neuvirthem. V ruském Petrohradu září právě Štěpánek.

Už dlouho neměl český hokej tolik skvělých brankářů pohromadě. A Hadamczik se netají tím, čím jeho předchůdce Vladimír Růžička: že prioritou pro mistrovství je pro něj opravdu Vokoun, jehož osobně plánuje navštívit i v Americe. "Jeho výkony ho k tomu opravňují," říká trenér. "Ale Dominik je taky výtečný. Klobouk dolů."

Z pětice horkých adeptů ovšem může na mistrovství světa do Bratislavy vybrat jen tři. Vše samozřejmě záleží na vývoji v NHL. Před dvěma měsíci však Hadamczik tvrdil, že naladí-li Hašek svoji formu, chtěl by ho zkusit v jednom z přípravných turnajů. A poslal tak na dálku gólmanovi naději.

I Josef Bruk, Haškův osobní poradce, totiž z pravidelných telefonátů cítí: "Na šampionátu mu strašně moc záleží. Dělá pro to všechno." Hadamczik už za chytající legendou jednou v sezoně přiletěl, avšak na konkrétní plány řeč nepřišla. "Jen jsme se po jednom mém zápase sešli, ale to byla taková běžná konverzace. Vůbec nic o reprezentaci," řekl LN Hašek.

Kouč jako by teď jeho nenominováním změnil strategii, třebaže připomíná ještě České hokejové hry, konané v Brně koncem dubna. Ty budou tou hlavní generálkou na vrchol sezony. "Může se stát, že ho povolám," tvrdí Hadamczik.

Z Haška je docela cítit, že s tímhle poměrně počítá. "Vyhovuje mi, že teď nejsem nominovaný, chci se dostat domů. Bude pro mě určitě lepší jet až na ty hry v Česku." Nic jistého to ale není, naopak. Tahle pravděpodobnost se snížila jen na malá procenta. České hry totiž startují jen osm dní před mistrovstvím a tam by o brankářském postu mělo být už dávno jasno.

Zkoušet na poslední chvíli Haška by byl příliš velký risk. Je mu 46 let, mezinárodní zápasy chytal naposledy – nepočítáte-li první třetinu v Turíně, kdy se zranil – před devíti lety na hrách v Salt Lake City.

Navíc je i logické dávat přednost perspektivnímu mládí – a hokejovou budoucnost představují právě Pavelec, Neuvirth i Štěpánek. Hašek příliš trumfů nemá, třebaže všem dokazuje svoji výjimečnost. Pomoci mu v jeho situaci mohou spíše jen okolní vlivy.

Hašek nezamítá post dvojky
Ten hlavní? Že do Bratislavy neodcestuje Vokoun, který bojuje o play off, jenže na Floridě mu letos končí smlouva. V zámoří se klidně může stát, že ho proto vymění na poslední chvíli do klubu, s nímž bude mít daleko větší šanci útočit na Stanley Cup. Haškovi by se tím otevřela cesta.

V opačném případě by oba v jednom týmu asi nebyli. A to i přesto, že Hašek připustil, že by za daných okolností přijal i pozici dvojky. "Jako trojka bych nejel, ale neřeším, jestli bych byl za Vokounem. Jde o to, jak se budu cítit. Jak si sednu s týmem. Co mi řeknou trenéři."

Hadamczik však má s jejich společným působením v týmu zkušenost z Turína. Také z toho těží. "Nevidím tuhle dvojici moc reálně." Hned včera Hašek inkasoval pět branek v duelu proti Novosibirsku, čímž týmu skončila série vítězství.

Že by špatné znamení?

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...