Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Hejduk si připsal dva body. Vokoun pochytal 39 střel

9:14
OTTAWA - Český hokejový útočník Milan Hejduk z Colorada se ve čtvrtečním utkání NHL podílel gólem a asistencí na debaklu Ottawy, která prohrála na domácím ledě s Avalanche 1:7. Jedinou branku domácích vstřelil Milan Michálek, který v 5. minutě už třetí trefou v sezoně otevřel skóre zápasu. Pak ale jeho tým zasypala sedmibranková lavina.

Milan Hejduk. foto: ČTK

Hamrlík vyrovnal rekord

Obránce Roman Hamrlík z Washingtonu odehrál ve čtvrtek na ledě Pittsburghu svůj 1314. zápas v NHL a vyrovnal český rekord Roberta Holíka. Sedmatřicetiletý olympijský vítěz z Nagana může bývalého hráče Hartfordu, New Jersey, New York Rangers a Atlanty, který v roce 2009 ukončil kariéru, překonat už sobotním utkání proti Ottawě.

Spustil ji právě Hejduk, jenž v 8. minutě svým druhým gólem v sezoně vyrovnal na 1:1, když v prostoru mezi kruhy našel odražený puk a pohotovou střelou zápěstím využil přesilovou hru. O minutu později Gabriel Landeskog dostal hosty do vedení, které až v závěru druhé třetiny navýšil Joakim Lindström. Ve třetí třetině pak Avalanche dokonali triumf čtyřmi góly.

"Soupeř byl ve všem lepší. Nehráli jsme dobře od začátku do konce. A hráčům Colorada naopak musím složit velkou poklonu za to, co předvedli," řekl trenér Ottawy Paul MacLean, který přišel k týmu v létě a po čtyřech zápasech zatím nemá moc lichotivou bilanci jedna výhra - tři porážky.

Klíčovou roli hrály přesilové hry. Ottawa sice využila hned tu první, Colorado se však v početní výhodě prosadilo čtyřikrát a jeden gól dali hosté také ve vlastním oslabení.

Celý sedmigólový příděl v brance schytal Craig Anderson, jehož Senators získali na jaře právě z Colorada. Už během úvodních 40 minut čelil 30 střelám, přesto držel jakžtakž přijatelný stav 1:3. V třetím dějství ho však bývalí spoluhráči zostudili dalšími čtyřmi góly.

"Utkání se nám nepovedlo. Přitom jsme začali dobře a v úvodu jsme měli navrch. Jenže pak se to celé otočilo a už jsme se nedokázali dostat zpátky do hry," konstatoval Anderson.

Premiérový gól v sezoně zaznamenal Patrik Eliáš a pomohl jím New Jersey k vítězství nad Los Angeles 2:1 po samostatných nájezdech. Eliáš ve 14. minutě vyrovnal na 1:1, když dorazil střelu Petra Sýkory, na další góly čekali fanoušci až do penaltového rozstřelu, který Devils vyhráli zásluhou Ilji Kovalčuka a Zacha Pariseho 2:0.

Velký podíl na vítězství měl brankář Johan Hedberg, který po první třetině nahradil Martina Brodeura, jenž se při jednom z 10 zákroků v úvodním dějství zranil. Hedberg zneškodnil všech 16 střel včetně pěti v prodloužení a zlikvidoval i oba nájezdy Simona Gagného a Anžeho Kopitara.

"Nájezdy jsou vždycky loterie, ale vzrušující," prohlásil Hedberg. "Snažím se udržovat si přehled, jak jednotliví hráči zakončují. Gagného jsem předtím viděl, je to šikovný hráč, u kterého se musíme připravit na všechno. Kopitar mě překonal před několika lety, u něho jsem se snažil být trpělivý a čekal jsem, než udělá první pohyb," popsal Hedberg.

Brodeur se zranil už ve 13. minutě, kdy vrcholil počáteční nápor Los Angeles. Třetinu dochytal, o přestávce se však nechal vystřídat. Podle vedení klubu má nespecifikované potíže v horní části těla. "Hnul jsem si s ramenem, ztratil jsem v něm sílu. Na ledě mi to tak nepřišlo, ale když jsem o přestávce přišel do kabiny, dělalo mi problémy odložit výstroj. Není to nic vážného, potřebuji si jen pár dnů odpočinout, na sobotní zápas proti Nashvillu už bych měl být připraven," věří Brodeur, který za poslední dvě sezony kvůli zraněním bicepsu a lokte vynechal 76 zápasů.

Devils po vyrovnání na 1:1 získali postupně převahu, další šance už nevyužili. Jednu promarnil v závěru základní hrací doby i Eliáš. "Dokud se dostáváme do šancí, je to v pořádku. V každém zápase to tam prostě nepadá, já byl snad u šesti dorážek a do branky prošla jediná. Ale jak říkám, když jsou šance, přijdou i góly. Musíme být jen trpěliví," prohlásil Eliáš.

Vokoun zazářil v brance Washingtonu. Pochytal 39 střel Penguins.

Náladu po nepříliš povedeném prvním zápase v dresu Washingtonu si spravil brankář Tomáš Vokoun. V Pittsburghu patřil k hlavním strůjcům vítězství Capitals 3:2 v prodloužení, když zlikvidoval 39 ze 41 střel, včetně sedmnácti v závěrečné třetině.

Vokoun sice kapituloval už ve třetí minutě po střele Jamese Neala, pak se však zdálo, že už za svá záda nic nepustí. V úvodu druhé třetiny vyrovnal Mike Knuble a hned v první minutě třetího dějství dostal Capitals do vedení první trefou v sezoně Alexander Ovečkin. Teprve v 57. minutě Vokoun inkasoval podruhé, když ho v přesilové hře prostřelil opět Neal.

O výhře Capitals rozhodl ve třetí minutě prodloužení Dennis Wideman, když využil jedinou přesilovku svého týmu v zápase. Washington tak dotáhl do vítězného konce v nastaveném čase i třetí zápas v sezoně. V Pittsburghu vyhrál už poosmé za sebou, přestože domácí přestříleli soupeře 41:19.

Trenér: Zápas nám vychytal Vokoun

"Možná jsme neměli územní ani střeleckou převahu, ale někdy prostě stačí, když vám zápas vychytá brankář. A Tomáš pro nás dnes vítězství ukradl," pochválil trenér Washingtonu Bruce Boudreau Vokouna, který v předchozím duelu s Tampou inkasoval pět gólů a sám označil zápas za nejhorší za posledních pět let.

"Jak už jsem řekl, minulé utkání mi nevyšlo, přesto jsme díky neuvěřitelného výkonu spoluhráčů vyhráli. Slíbil jsem klukům, že jim to vrátím a jsem rád, že to netrvalo dlouho. Snad jsem jim dnes trochu pomohl.

Tomu se říká týmová práce," prohlásil už mnohem spokojenější Vokoun, jenž o místo v brance bojuje s krajanem Michalem Neuvirthem. Ten do Pittsburghu kvůli zranění v dolní části těla necestoval a Vokounovi kryl záda Braden Holtby povolaný z farmy. Podle trenéra Brucea Boudreaua by ale měl Neuvirth dnes opět trénovat.

I ve třetím zápase v nové sezoně se prosadil útočník Jiří Hudler. Jednou asistencí se podílel na výhře Detroitu nad Vancouverem 2:0 a po třech utkáních má na kontě gól a dvě přihrávky. Red Wings rozhodli zápas dvěma góly v polovině druhé třetiny, brankář Jimmy Howard si díky 25 zákrokům připsal šesté čisté konto v kariéře.

Naopak na první výhru v dresu Winnipegu čeká Ondřej Pavelec, jenž 28 zákroky neodvrátil porážku 3:4 na ledě Chicaga. Jeho tým přitom po osmi minutách hry vedl 2:0, Blackhawks však do poloviny zápasu otočili skóre na 4:2 a hostům se pak podařilo už jen snížit.

Páteční výsledky NHL

New Jersey - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 14. Eliáš (Sýkora), rozh. nájezd Kovalčuk - 2. Gagné. Střely na branku: 37:27. Diváci: 12.256.

NY Islanders - Tampa Bay 5:1 (4:1, 1:0, 0:0) Branky: 1. a 16. Tavares, 10. Moulson, 19. Parenteau, 27. Grabner - 8. Stamkos. Střely na branku: 34:35. Diváci: 9.759.

Pittsburgh - Washington 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 3. a 57. Neal - 22. Knuble, 41. Ovečkin, 63. Wideman. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 41:19. Diváci: 18.512.

Montreal - Calgary 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)
Branky: 2. A. Kosticyn - 8. a 34. Bourque, 12. Hagman, 15. Moss. Střely na branku: 36:21. Diváci: 21.273.

Dallas - St. Louis 3:2 (1:0, 2:1, 0:1) Branky: 19. Eriksson, 28. Burish, 35. Morrow - 35. D'Agostini, 44. Stewart. Střely na branku: 24:38. Diváci: 7.949.

Detroit - Vancouver 2:0 (0:0, 2:0, 0:0) Branky: 29. Abdelkader, 31. Filppula (Hudler). Střely na branku: 37:25. Diváci: 20.066.

Nashville - Phoenix 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
Branky: 35. Suter, 50. Wilson - 13. Schlemko, 15. Whitney, 19. Korpikoski, 32. Boedker (Hanzal), 59. Doan (Klesla). Střely na branku: 25:31. Diváci: 17.113.

Minnesota - Edmonton 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 29. Cullen, rozh. nájezd Setoguchi - 12. R. Smyth. Střely na branku: 35:22. Diváci: 15.878.

Chicago - Winnipeg 4:3 (2:2, 2:1, 0:0)
Branky: 10. Brunette, 17. P. Kane, 21. Marián Hossa, 27. Bolland - 5. a 8. Slater, 35. Wellwood. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 32:30. Diváci: 21.175.

Ottawa - Colorado 1:7 (1:2, 0:1, 0:4)
Branky: 5. M. Michálek - 38. a 58. Lindström, 8. Hejduk, 9. Landeskog, 42. Duchene, 45. Winnik, 54. Jones (Hejduk). Střely na branku: 16:39. Diváci: 19.239.