Radost hokejistů Edmontonu Oilers Andrewa Ference (vlevo) a Aleše Hemského | foto: ČTK

Aktualizováno

Hemský se jedním gólem podílel na výhře Edmontonu proti Dallasu

•   7:15aktualizováno  10:41
NEW YORK - Český útočník Aleš Hemský přispěl v nedělním utkání NHL jedním gólem k výhře Edmontonu v Dallasu 3:2 po samostatných nájezdech. Pardubický rodák, který v předchozích pěti zápasech neskóroval, vyrovnal necelých pět sekund před vypršením druhé třetiny z dorážky na 1:1. Oilers i v závěrečné části smazali jednobrankové manko a rozstřel rozhodl David Perron.

Domácí dostal dvakrát do vedení Ryan Garbutt, který se i přičinil o zranění soupeřova brankáře Ilji Bryzgalova. Po kolizi s ním opustil ruský gólman, který kryl 28 z 29 střel, za stavu 1:0 hrací plochu a jeho místo převzal Devan Dubnyk. Ten zneškodnil 15 pokusů domácích a dva ze tří nájezdů. "Oba naši gólmani jsou katalyzátorem našeho týmu a drží nás v zápase," řekl trenér Edmontonu Dallas Eakins na adresu gólmanů a zejména vyzdvihl výkon Dubnyka.

"Nikdy není lehké naskočit do rozjetého zápasu. Zvlášť v takhle těsných. Ale zvládl to a podržel nás. Dneska mohli být hravě oba naši gólmani vyhlášeni mezi prvními třemi hvězdami utkání. To by se snad v soutěži stalo poprvé," dodal kouč. Daniel Alfredsson se poprvé v kariéře představil v Ottawě v dresu soupeře a gólem do prázdné branky zpečetil v předposlední minutě vítězství Detroitu 4:2. Švédský útočník, jenž v létě po 17 sezonách strávených u Senators poprvé změnil v NHL působiště, se dočkal od dvaceti tisíc diváků potlesku ve stoje za dlouholetý přínos týmu.

Vancouver uspěl na ledě Caroliny 3:2

"Bylo příjemné uzavřít gólem skóre a potvrdit naši výhru. Výsledek je o to sladší. Ale pro mě osobně by ten večer byl nezapomenutelný, i kdybychom prohráli," uvedl bývalý kapitán Ottawy. Těžko hledal slova, kterými by popsal, jak se cítil při vřelém přivítání domácími fanoušky. "Říkáte si, jestli si zasloužíte být takhle odměněni, když všechno, co děláte, je jen hokej. Rozhodně ale cítím k tomu městu a týmu respekt," dodal Alfredsson. Na první gól vítězů přihrál Jakub Kindl, na druhé straně si jednu asistenci připsal Milan Michálek, který musel s Ottawou strávit čtvrtou domácí prohru v řadě.

"Stačí udělat jednu chybu a hned se začnou nabalovat další, což nás pak svazuje. Nevím, jestli nám na určitou dobu přestává v utkání pracovat mozek, ale i dnes jsme udělali několik hrubek mentálního rázu. A dobrý tým to umí využít," vysvětlil špatnou domácí sérii trenér týmu Paul MacLean. I ve zbývajícím utkání nedělního programu NHL se z výhry radovali hosté, Vancouver uspěl na ledě Caroliny 3:2. Canucks sice v úvodní minutě druhé třetiny přišli během deseti sekund o dvoubrankový náskok, ale vedení jim hned vrátil zpět Ryan Kesler svým druhým zásahem v utkání.

Výsledky NHL:

Carolina - Vancouver 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky: 21. J. Staal, 21. Gerbe - 4. a 22. Kesler, 16. Sestito. Střely na branku: 31:30. Diváci: 14 916

Ottawa - Detroit 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky: 35. MacArthur (M. Michálek), 59. Zibanejad - 32. a 42. Miller, 29. Franzén (Kindl), 59. Alfredsson. Střely na branku: 32:23. Diváci: 20.011.

Dallas - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 32. a 44. Garbutt - 40. Hemský, 55. Ference, rozhodující sam. nájezd Perron. Střely na branku: 45:32. Diváci: 12.673.

3. Colorado 25 19 0 6 76:52 38
4. Minnesota 28 15 5 8 68:67 35
5. Nashville 27 13 3 11 62:75 29
6. Dallas 25 12 4 9 70:73 28
7. Winnipeg 28 12 4 12 73:80 28

Autoři: Lidovky.cz, ČTK