7:28
NEW YORK - Útočník Tomáš Hertl přispěl v nedělním utkání NHL dvěma asistencemi k výhře hokejistů San Jose 4:3 v prodloužení nad Anaheimem. Odchovanec Slavie bodoval v šestém duelu za sebou a statistku plus/minus si vylepšil o tři kladné body. Centr Radek Faksa se radoval z druhé branky v sezoně, ale Dallas podlehl Detroitu 2:4. Red Wings uspěli teprve ve druhém z jedenácti zápasů.

Tomáš Hertl (vpravo). foto: ČTK

VÝsledky nhl:

Los Angeles - NY Rangers 4:3 (0:1, 2:1, 2:1) Branky: 32. D. Brown, 34. Kovalčuk, 51. Trevor Lewis, 60. Martinez - 12. Naměstnikov, 28. DeAngelo, 56. Spooner. Střely na branku: 40:25. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Kovalčuk, 2. D. Brown (oba Los Angeles), 3. DeAngelo (NY Rangers).

Detroit - Dallas 4:2 (0:1, 1:0, 3:1) Branky: 25. A. Mantha, 45. Bertuzzi, 50. Ericsson, 60. Abdelkader - 12. Gemel Smith, 60. Faksa. Střely na branku: 23:30. Diváci: 19.515. Hvězdy utkání: 1. J. Bernier, 2. A. Mantha, 3. Bertuzzi (všichni Detroit).

Anaheim - San Jose 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1) Branky: 37. a 49. Aberg, 5. Manson - 25. a 63. Meier, 3. Couture (Hertl), 23. Chartier (Hertl). Střely na branku: 30:49. Diváci: 17.099. Hvězdy utkání: 1. Meier (San Jose), 2. Aberg (Anaheim), 3. Couture (San Jose).

Chicago - Edmonton 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1) Branky: 12. Seabrook - 19. Kassian, 61. McDavid. Střely na branku: 32:26. Diváci: 20.987. Hvězdy utkání: 1. McDavid (Edmonton), 2. Seabrook (Chicago), 3. Talbot (Edmonton).

Vegas - Ottawa 4:3 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0) Branky: 36. a 49. Tuch, 39. Reaves, 63. Marchessault - 4. Duchene, 29. B. Ryan, 48. Dzingel. Střely na branku: 53:22. Diváci: 18.089. Hvězdy utkání: 1. Tuch, 2. Marchessault (oba Vegas), 3. C. Anderson (Ottawa).

Carolina - NY Islanders 1:2 (0:1, 1:1, 0:0) Branky: 22. Teräväinen - 4. Lee, 35. Pulock. Střely na branku: 39:20. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal 58:09 minut, inkasoval dvakrát z 20 střel a měl úspěšnost zákroků 90 procent. Diváci: 10.367. Hvězdy utkání: 1. Greiss, 2. Pulock (oba NY Islanders), 3. Sebastian Aho (Carolina).

Hertl rozšířil bodovou sérii už ve třetí minutě. Z rohu přihrál na útočnou modrou obránci Brentu Burnsovi, jehož rána bez přípravy sice minula tři tyče, ale odrazila se z druhé strany k volnému Loganu Couturierovi.

Druhá Hertlova nahrávka přišla ve 23. minutě. Obtočil se kolem branky Anaheimu, v pádu zakončil a gólmanJohn Gibson jeho střelu vyrazil k Rourkeu Chartierovi, jenž prvním zásahem v soutěži posunul Sharks do vedení 2:1. Za dvě minuty hosté náskok zvýšili, ale švédský útočník Pontus Aberg dvěma trefami dovedl kalifornské derby do nastavení.

V něm rozhodl druhým gólem a celkově třetím bodem večera po závaru před brankovištěm Ducks Timo Meier. Švýcarský útočník bodoval v osmém zápase po sobě stejně jako Burns. Anaheim prohrál páté utkání v řadě.

Detroit v závěrečné části třemi góly zlomil stav 1:1. Faksa se prosadil 37 vteřin před koncem duelu, kdy tečí usměrnil do sítě střelu beka Johna Klingberga od modré a snížil na 2:3. Jenže vzápětí Justin Abdelkader gólem při power play Stars pojistil Red Wings první domácí výhru v ročníku. Útočník Detroitu Martin Frk zůstal pouze mezi náhradníky.

Dallas venku neuspěl ani na třetí pokus. „Je to naprosto nepřijatelné. Nastoupili jsme proti trápícímu se mužstvu a hráli jsme na jeho úrovni. Nepřevzali jsme otěže. Podle mě jsme lepší, než jsme dneska předvedli,“ řekl brankář Stars Ben Bishop.

Gólman Petr Mrázek 18 zákroky nezabránil domácí prohře Caroliny s New York Islanders 1:2. Ostravský rodák nastoupil do třetího souboje za sebou, ale nenavázal na výhry nad Detroitem (3:1) a San Jose (4:3 po nájezdech).

Jeho protějšek Thomas Greiss zneškodnil 38 střel a oslavil 100. výhru v NHL. Německému brankáři, který se stal největší hvězdou večera, se proti Hurricanes mimořádně daří - porazil je pětkrát v řadě a v posledních třech zápasech zastavil 128 ze 130 střel. Už v prvním utkání sezony ho Carolina zasypala 46 střelami, ale prohrála 1:2 v prodloužení.

„Je to pěkně frustrující, protože jsme si vytvořili dostatek příležitostí, které musíme proměnit,“ štvalo útočníka Sebastiana Aha, který bodoval i v jedenáctém utkání od začátku sezony, což se žádnému jinému Finovi v historii ligy nepodařilo. Zároveň vyrovnal klubový rekord Rona Francise z ročníku 1984/1985, tehdy v dresu Hartfordu Whalers.

Los Angeles vítězstvím 4:3 nad New York Rangers ukončilo sérii šesti proher. Gólem a dvěma přihrávkami se na úspěchu Kings podílel Ilja Kovalčuk. Vítězný gól obstaral v poslední minutě zadák Alec Martinez.