Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hluk v tichu. Pod Beskydy věří v titul

Sport

  19:00
TŘINEC (od zpravodaje LN) - To místo je skryto za místními domky, před hlukem silnic ho ochraňuje přilehlý lesík. Jenže ticho tady nevydrží dlouho. Ne v den, kdy se v Třinci hraje finále s Vítkovicemi. Hokejový svátek je pro region něco jako Vánoce na jaře - a lidé si ho užívají.

Fanoušci Třince. foto: ČTK

Aby také ne... Souboj o titul má za sebou teprve dva zápasy, ale jedno je jasné už teď: ať vrcholu dosáhne kdokoliv, kraj si jeden triumf připsal. Nad Čechy. Nad nenáviděnou Prahou. Vlastně nad všemi.

"Pro mě je to hlavně derby," říká třeba Veronika Filgasová, věrná fanynka Třince. "Ale dost lidí to bere jako zadostiučinění - nic je nepotěší víc, než že epicentrem hokejového dění najednou není Praha." Veronika je z 25 kilometrů vzdálené Karviné a na utkání dobrovolně dojíždí. Takových příznivců fandí v Třinci spousta.

Za hokejem jezdí polská družba

Do utkání zbývají jen dvě hodiny. Lidé končí v práci a 40tisícové město zpod Beskyd pomalu ožívá. Z tmavé šedi dominantních železáren vyčnívá pouze špička zdejšího kostela - kdepak, žádná skvostná krása k pokoukání.

Sport v Třinci

Hokej – Jednoznačně číslo jedna. Jeden z nejbohatších klubů v extralize útočí na historický titul.

Fotbal – Pravidelný účastník druhé ligy, letos zatím ztrácí bod na postupové místo.

Atletika – Zdejší sport číslo 3. Město pravidelně pořádá výškařský mítink Beskydská laťka.

Futsal – V letošní sezoně Třinec vypadl z nejvyšší soutěže.

Golf – Region se pyšní prestižními golfovými hřišti, ale tento sport si může dopřát jen bohatší vrstva.

Mimochodem - povídá se, že Třinec je obec bez náměstí, ale obyvatel se na to raději neptejte, nejsou na to příliš hrdí. Zato se prý považují za nejlepší fanoušky v republice. "Dělají výbornou atmosféru doma, ale umějí ji vytvořit také v Ostravě," tvrdí Jakub Nohavica, žurnalista regionálního deníku.

Třinec leží v cípu mezi polskými a slovenskými hranicemi, jen kousek od Jablůnkova, nejvýchodnější obce v zemi. Okolní krajina je tu až romanticky tajemná. A polština stejně rozšířena jako český jazyk. "Dajče jim gola!" ozývá se běžně z domácího kotle. Vždyť do Třince se na hokej přesouvá i několik stovek Poláků. Třeba ti z Jastrzębie, klubu, kam letos přestoupil český kanonýr Richard Král, dlouholetá třinecká ikona.

Oba extraligoví finalisté vlastně rozdělují zdejší základnu fanoušků půl na půl. A vnášejí do měst z širokého okolí hokejovou euforii. "Poláci to berou prestižně," povídá Nohavica. "Jsou z toho na větvi, protože oni tam takový hokej nemají."

V plánu je výstavba nové haly

Hokejová Werk Arena stojí ve sportovním komplexu s atletickým areálem i fotbalovým hřištěm. Možná zažívá poslední finále. V obchodní zóně o půl kilometru dál totiž probíhají jednání o vykoupení pozemků. Právě na nich zatím drhne výstavba nového stánku.

Radost útočníka Třince Martina Růžičky.

Klub s podporou Třineckých železáren teď představuje jeden z nejbohatších týmů. Jeho rozpočet během této sezony mohl narůst zhruba až na částku 140 milionů korun, i když samotná organizace ji tají. Své investice navíc plánuje vložit právě do multifunkční haly, která má být podobná té v Liberci a vyjde zhruba na 700 milionů.

I Evžen Delong, generální manažer klubu, se před časem vyjádřil: "Titul by tomu mohl napomoct." Lidé v Třinci věří, že právě tahle sezona je určena zapsat se do historie. Ostatně ti v baru Hokejka za stadionem o tom mají po utkání jasno. Ať už nová hala vyroste, či nikoliv, scházet se tu budou pořád...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!