Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kluby NHL dosáhly rekordních hodnot, nejcennější je Toronto

Sport

  14:00
TORONTO/PRAHA - Zámořský hokej se podle všeho nemusí bát o svou kondici. Podle žebříčku magazínu Forbes jsou kluby v NHL na dosavadním maximu svých hodnot - oproti minulé sezoně si polepšily skoro o 19 procent a vůbec poprvé hned tři z nich dosáhly v dolarech na miliardové hodnoty.

Radost hokejistů Toronta. Peter Holland (vlevo) a David Clarkson. foto: ČTK/AP

Například v Torontu je hokej bez přehánění náboženstvím a pokud tým prohrává tak, jak se to hráčům Maple Leafs stalo nedávno při domácím debaklu 2:9 od Nashvillu, čeká na hokejisty peklo.

„To je přece neakceptovatelné, trapné,“ vykládal útočník Phil Kessel, zatímco fanoušci házeli na led dresy klubu a fandili soupeři.

Ale zároveň je Toronto městem, kde sídli nejhodnotnější klub NHL - jeho cena byla vyčíslena na 1,3 miliardy dolarů. Miliardovou hranici překročili ještě druzí New York Rangers a srovnal ji třetí Montreal, elitní pětici doplňují čtvrté Chicago a pátý Vancouver. Na opačném pólu se nachází Florida.

Hodnoty klubů v milionech dolarů

1. Toronto 1 300
2. NY Rangers 1 100
3. Montreal 1 000
4. Chicago 825
5. Vancouver 800
...
26. Tampa Bay 230
27. Arizona 225
28. Carolina 220
29. Columbus 200
30. Florida 190

Pozn.: Toronto je mezi všemi sportovními kluby světa 26., vede fotbalové trio Real Madrid (3 440), Barcelona (3 200) a Manchester United (2 810).

Peníze, které se v NHL objevují, vyrážejí dech. Mužstvu New York Rangers přinesla jejich účast ve finále Stanley Cupu přes 20 milionů dolarů. Třetí Montreal, to je rovněž absolutní kanadská klasika.

Přestože jsou lístky na zápasy Canadiens druhé nejdražší v NHL, je v hale Bell Centre všech 21 273 míst vyprodaných nepřetržitě od ledna 2004. Podobně skvělý výhled má třeba i pátý Vancouver, který uzavřel se stanicí Sportsnet desetiletý kontrakt.

„Byla to jedna z nejlepších sezon v dějinách NHL. Nejen na ledě, i mimo něj,“ chválil komisionář soutěže Gary Bettman obchodní výsledky.

Přesto to pořád není tolik, co v jiných zámořských sportech. V celkovém žebříčku všech klubů světa byli za fotbalovými giganty z Evropy čtvrtí baseballisté New York Yankees a pátí američtí fotbalisté Dallasu Cowboys. A třeba hodnota basketbalového Los Angeles Clippers byla v době, kdy klubem zmítaly skandály majitele Donalda Sterlinga, vyčíslena na 2 miliardy dolarů.

„Pokud tomu je tak, máme určitě i v NHL řadu franšíz, které jsou minimálně stejně cenné, nebo možná ještě cennější,“ prohlásil komisionář soutěže Gary Bettman při letošním finále, ale tady šlo o střet teorie s realitou - podle Forbesu totiž měla být hodnota Clippers „jen“ 575 milionů dolarů, ale když došlo na skutečný prodej, musel si nový majitel hodně připlatit.

Přesto jsou pro NHL čísla pozitivní, hlavně meziroční růst ve výši 18,6 procenta. Navíc teď zámořský hokej vyhlíží ještě víc.

Konkrétně má jít o peníze z plánovaného Světového poháru, který je pro ligu jasnou prioritou - vedení v čele s Bettmanem deklarovalo, že World Cup pro NHL momentálně znamená mnohem víc než třeba olympiáda v roce 2018.

Akce plánovaná na září 2016 (ač zatím stále nebyla oficiálně potvrzena) by mohla vygenerovat až 100 milionů dolarů. „Je to výborný termín,“ uvedl Andy Harkness ze společnosti SDI Marketing. „Budete mít nejlepší týmy světa, které se utkají ve vhodný měsíc a navíc ve správných časových zónách pro zámořské inzerenty.“

I proto pokračují jednání s Hráčskou asociací, řeší se případné pojistky hokejistů. NHL nedbá na připomínky, že v roce 2016 budou mít firmy z USA a Kanady kromě peněz na „klasiku“ v podobě NHL, NBA, NFL a MLB ve svém rozpočtu také významné položky na letní olympiádu v Riu. Najdou další na Světový pohár?

Zámořský hokej tomu věří. Však se mu, aspoň soudě dle hodnot jednotlivých klubů, ještě nikdy v historii nevedlo lépe.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat