Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejista Kessel potkal prokleté město Boston

Sport

  9:00
BOSTON/PRAHA - Ta výměna dodnes vyvolává velké vášně. Nebývá totiž zvykem, abyste se zbavovali svého nejnadějnějšího hráče, a navíc už v jednadvaceti letech nejlepšího střelce týmu v play off. Jenže přesně k tomu došlo 18. září 2009, když generální manažer hokejistů Bostonu Peter Chiarelli poslal do Toronta útočníka Phila Kessela.

Hokejista Toronta Phil Kessel skóruje do brány Calgary Flames foto: Reuters

Za pátého hráče draftu NHL 2006 dostal první dva výběry Toronta v draftu 2010 a ještě první výběr v draftu 2011. „To že jsme přivedli Phila, znamená, že budeme v budoucnu mnohem více konkurenceschopní,“ pochvaloval si šéf Toronta Brian Burke. Kessel vzápětí uzavřel s klubem pětiletý kontrakt v hodnotě 27 milionů dolarů.

O jedné z nejdiskutovanějších výměn posledních deseti let se zase začalo mluvit v posledních dnech. Včera totiž na sebe opět narazily Boston s Torontem. Od onoho září to byl vzájemný zápas č. 13. Přesto byl tentokrát úplně jiný. Kessel dorazil na led Bruins poprvé v pozici nejproduktivnějšího hráče a nejlepšího kanonýra celé NHL.

A proti němu se poprvé postavil Tyler Seguin v pozici nejproduktivnějšího hráče Bostonu. Jen na vysvětlenou: Seguin je devatenáctiletý talent, který Boston získal jako dvojku draftu 2010 – tuhle pozici drželo právě Toronto a pak se jí vzdalo v rámci výměny.

Pro Kessela jsou návraty do Bostonu citlivou záležitostí. V tomhle městě zažil nejlepší hokejista mistrovství světa dvacítek 2005 spousty radostných chvil i momentů, na které by nejraději zapomněl.

Poté co ho v létě 2006 Boston draftoval, ihned jej zapracoval do sestavy a nasadil do NHL. Hokejový sen devatenáctiletého kluka ale pouhé dva měsíce poté přerušila děsivá zpráva. „Máte rakovinu,“ slyšel šokovaný Kessel od lékařů. Američan okamžitě putoval do nemocnice a podrobil se operaci. Při ní mu bylo odstraněno pravé varle, postižené rakovinou.

Nádor se naštěstí nerozšířil do dalších částí těla. Měsíc po operaci už Kessel za aplausu celé ligy opět přeskakoval mantinely NHL. „Už necítím žádné bolesti. Jen jednou měsíčně musím docházet na testy,“ říkal po prvním zápase.

Nazývali ho „rakovinou“ kabiny

Miláčkem publika Bostonu se ale nestal. Trenéři mu vyčítali neochotu vracet se a podílet se na bránění. Své sehrála i Kesselova svérázná povaha introverta. Situace došla tak daleko, že se mezi fanoušky i některými hráči začalo o Kesselovi mluvit jako o „rakovině“ kabiny.

A i když nasázel za Boston v sezoně 2008/2009 v 70 zápasech 36 gólů, přišla výměna. Kessel v Torontu střeleckou mušku neztratil, jako jeden z pouhých osmi hráčů ligy dokázal v posledních třech letech vždy dát víc než 30 branek.

Navíc v nové sezoně táhne svými výkony Maple Leafs za výhrami a body. Tedy táhl, sluší se říct. Duel s Bostonem totiž znamenal jak konec Kesselovy bodové série, tak první porážku Toronta v řádné hrací době. Boston zvítězil 6:2 a Seguin k tomu přispěl třemi body...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat