Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hertl zase dává gól. Ale překvapuje hlavně pokroky v angličtině

Sport

  20:00
SAN JOSÉ/PRAHA - Nadějný český hokejista Tmáš Hertl zapracoval na své angličtině. "Za poslední měsíc se dost zlepšil," chválí ho spoluhráči, ale také zámořští novináři. Pamatujete, jak ze sebe dokázal Hertl při vstupu do vysněné NHL vymáčknout maximálně holé věty jako "Jsem šťastný" nebo "Je to sen"? To je dávno pryč...

Český hokejista San José Sharks Tomáš Hertl (vlevo) a brankář Calgary Flames Reto Berra foto: ČTK

Šikovný útočník se s angličtinou pere stejně statečně jako s šancí, kterou dostává od trenéra v elitní formaci San Jose. "Během výluky jsem hrál ve Švýcarsku a vím, jak se musí cítit. Bylo těžké poslouchat pořád jenom francouzštinu a němčinu," vykládá jeho spoluhráč Logan Couture. O pokroku hovoří i novinář David Pollak z deníku San Jose Mercury News: "Je poznat, že mnohem líp rozumí otázkám. Jeho odpovědi sice pořád nejsou nijak rozvité, přesto ukazují na rozšiřující se slovní zásobu."

Samotný Hertl přitom ještě před měsícem nevěřil, že by se mohl tak rychle učit a přiznal, že rozhovory jsou jediné, z čeho má v zámoří strach. "Vždycky se snažím rychle svlíknout a zmizet, abych nebyl moc očích," smál se. Nervozita z něj ale rychle opadla a jazyková bariéra ho už nelimituje ani ledě. Ostatně kapitán a jeho parťák z formace Joe Thornton říká: "Stačí, když na mě křikne Joe! To je všechno, co potřebuje." Hertlovi s angličtinou ovšem nejvíc pomohl náhradní brankář Alex Stalock, který s ním bydlel na stejném hotelu a vozil ho na tréninky.

Hertl tráví na ledě průměrně přes 17 minut

"Zpočátku jsem si musel v iPhonu přeložit, co mu napíšu v esemesce. Ale on chtěl, ať píšu anglicky," vypráví. Teď bude slávistickému odchovanci pomáhat pobyt v hostitelské rodině, do které se přestěhoval z hotelu těsně před devítizápasovou sérií venkovních duelů a kterou prošla řada hráčů San Jose. Dost důvodů pro úsměvy, kterými se Hertl v zámoří proslavil. I díky nim dokáže zvládnout všechny nesnáze včetně střeleckého útlumu, během něhož se ozvali skeptici, jenž mu nevěřili. Teď už zase pálí, mnohdy i důležité góly: ve Vancouveru vyrovnal pár vteřin před koncem (Sharks v prodloužení vyhráli), v Edmontonu dokonce rozhodl. 

Tomáš Hertl při rozhovoru.

"V útočném pásmu je nebezpečný s pukem i bez něj, protože si umí najít volnou pozici. Věřil jsem mu, spousta nováčků si projde tím, že na začátku zazáří, a pak o nich dlouho neslyšíte. Tomáš to zvládl, což je opravdu pozitivní," pochvaluje si kouč Todd McLellan. Hertl tráví na ledě průměrně přes 17 minut a s 12 trefami je nejlepším střelcem týmu, čímž si zase o kousek upevnil pozici v prvním týmu. Přesun na farmu, to už není hrozba, ale spíše teorie, protože klub drží slovo a potvrzuje, že z něj chce udělat hvězdu. Vypovídající jsou Thorntonova slova: "Všechno si vybojoval sám. Nebojí se chodit do míst, kde to bolí. Prostě tam vjede. Člověk jen zírá na jeho nadšení během tréninků, které se přenáší i na spoluhráče."

Autor:

Prodej bytu 2+kk/sklep/parkovací stání z projektu Bydlení Brandýs
Prodej bytu 2+kk/sklep/parkovací stání z projektu Bydlení Brandýs

Augustina Lukeše, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 393 124 Kč