Špaček se za Carolinu trefil proti bývalému klubu

9:30
MONTREAL - Povedený návrat do Montrealu, odkud byl v prosinci vyměněn za Tomáše Kaberleho, prožil v pondělním utkání NHL hokejový obránce Jaroslav Špaček. Na ledě svého bývalého klubu vstřelil gól a pomohl Carolině k vítězství 5:3.

Český hokejista Jaroslav Špaček se v NHL trefil proti svému bývalému klubu Montrealu a pomohl Carolině k vítězství foto: ČTK

Jednou se za Carolinu trefil také Jiří Tlustý, který ve čtvrté minutě otevřel skóre zápasu. V 30. minutě přišla Špačkova chvíle, v přesilové hře zvýšil vedení Hurricanes na 2:0. Zkušený bek se trefil podruhé v sezoně a na oslavu si radostně povyskočil na plexisklo. "Nejsem jako Mike Cammalleri, který dává gól pomalu v každém zápase. Takže si to musím užít, zvlášť tady v Montrealu. Mám z toho opravdu velkou radost," prohlásil Špaček.

Domácí sice do druhé přestávky dokázali i díky gólu Tomáše Plekance skóre otočit, hosté ale třemi brankami v třetí třetině zvrátili vítězství na svou stranu. Hrdinou večera se stal Eric Staal, jenž v 44. minutě vyrovnal na 3:3, o pět minut později přihrál na vítězný čtvrtý gól a v poslední minutě zpečetil výhru Hurricanes trefou do prázdné branky při power play Canadiens.

Carolina tak bodovala v pátém utkání v řadě a pojedenácté z posledních 13 zápasů. Zároveň přerušila čtyřzápasovou vítěznou šňůru Montrealu. "Jsem nadšený z toho, jak hráči bojovali a co na ledě předvedli," poznamenal hostující kouč Kirk Muller, pro něhož měl zápas rovněž pikantní příchuť - uplynulých pět sezon totiž pracoval v Montrealu jako asistent trenéra.

Generální manažer Caroliny Jim Rutherford angažoval Mullera 12 dnů poté, co Carolina prohrála předchozí zápas v Montrealu 0:4, a tým od té doby zaznamenal velký pokrok. "Řada věcí se změnila, to nejhorší snad máme za sebou. Hráči bojují jeden za druhého, víc si věříme a hokej nás teď taky mnohem víc baví," prohlásil Eric Staal.

Za Washington poprvé nechytal ani jeden z českých gólmanů

Bez Tomáše Vokouna i Michala Neuvirtha nastoupili poprvé v sezoně hokejisté Washingtonu. Vokoun je nemocný a Neuvirth chytal v neděli, a tak trenér Dale Hunter povolal z farmy Bradena Holtbyho. V duelu se San Jose si připsal 30 zákroků, porážce Capitals 3:5 ale nezabránil.

"Neuvirth nastoupil minulý večer, a protože zatím nemá moc zkušeností se dvěma po sobě jdoucími zápasy, rozhodli jsme se pro Holtbyho. Zkusili jsme to," vysvětloval Hunter. Neměl moc šťastnou ruku. První gól totiž Holtby pustil poté, co nedokázal zkrotit střelu Joea Pavelského zpoza středové čáry.

Capitals, jimž nebyly nic platné gól a asistence Romana Hamrlíka, ale doplatili především na velkou nedisciplinovanost. Žraloci totiž využili tři z šesti přesilových her a porazili Washington pošestnácté z posledních 17 vzájemných zápasů. Po pěti zápasech přišli o neporazitelnost hokejisté Phoenixu, kteří podlehli Vancouveru 1:2 po samostatných nájezdech. Rozhodující penaltu proměnil v šesté sérii Ryan Kesler.

Výsledky NHL

Washington - San Jose 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)
Branky: 40. Orlov (HAMRLÍK), 51. HAMRLÍK, 55. Schultz - 13. a 24. Pavelski, 37. a 48. Marleau, 45. Burns. Střely na branku: 42:35. Diváci: 18.506.

Vancouver - Phoenix 2:1sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 31. Booth, rozhodující sam. nájezd Kesler - 58. Yandle. Střely na branku: 22:24. Diváci: 18.890.

Montreal - Carolina 3:5 (0:1, 3:1, 0:3)
Branky: 32. PLEKANEC, 36. E. Cole (T. KABERLE), 38. Desharnais - 44. a 60. E. Staal, 4. TLUSTÝ, 30. ŠPAČEK, 49. McBain. Střely na branku: 33:35. Diváci: 21.273.

3. Colorado 57 28 4 25 146:159 60
4. Minnesota 55 25 8 22 125:144 58
5. Edmonton 55 22 5 28 147:165 49