23. listopadu 2012 15:55, aktualizováno  21:42 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hamrlík kritizuje šéfa odborů: Kdo nám ty zápasy vrátí?

Roman Hamrlík v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Hamrlík v akci. | foto: Reuters

PRAHA Český hokejista Roman Hamrlík z Washingtonu se opřel do Donalda Fehra, ředitele hráčké asociace NHLPA. "Musíme si uvědomit, že jsme ztratili čtvrtinu sezony! A kdo nám ty zápasy a peníze vrátí? Pan Fehr?" ptá se obránce, který jde proti současnému trendu kritiky šéfů NHL a kvůli nekonečným jednáním o nové kolektivní smlouvě střílí raději do vlastních řad.

NHL zrušila zápasy do půlky prosince a Utkání hvězd

Vedení NHL zrušilo kvůli absenci kolektivní smlouvy další porci zápasů základní části. Sezona přišla o další dva týdny do 14. prosince a také o Utkání hvězd, plánované na konec ledna do Columbusu.Počet zrušených duelů se zvýšil už na 422 zápasů, což je více než třetina sezony (34,3 procenta). Ročník měl začít 11. října, nicméně už od 15. září je zámořská hokejová soutěž ve výluce po vypršení kolektivní smlouvy mezi majiteli klubů a hráčskou asociací NHLPA.

Výluka v nejslavnější soutěži světa stále pokračuje, řešení krize nepřinesla ani dvě jednání tento týden. Frustrace hráčů stoupá. Floridský útočník Kris Versteeg dokonce ligového bosse Garyho Bettmana a jeho zástupce Billa Dalyho přirovnal k rakovině.  Ovšem někteří hokejisté už jsou alergičtí i na Fehra, šéfa hráčských odborů.

Třeba zkušený český obránce Roman Hamrlík se vyjádřil pro takto: "Musíme si uvědomit, že jsme ztratili čtvrtinu sezony, to je 425 milionů dolarů! A kdo nám to vrátí? Ty zápasy a ty peníze? Pan Fehr?" Hamrlíka i další starší hráče tlačí čas, pokud by NHL postihla výluka na celou sezonu, oni už by nemuseli příští ročník vůbec hrát. Ke spoluhráči z Washingtonu se však přidal i mladý gólman Michal Neuvirth.

"Romana znám dobře a souhlasím s ním," říká brankář, který momentálně působí ve Spartě. "Nás, co máme malé smlouvy, se to netýká. Spíš se to týká těch hvězd, co mají dlouhodobé kontrakty. Kvůli nim se to táhne. Většina kluků už by chtěla hrát," tvrdí mladý gólman. Neuvirth dění v zámoří sleduje, ale ví, že s tím nijak nepohne. "Vypadá to lépe než před týdnem. Doufám, že se NHL rozjede," věří. Přesto zatím - na rozdíl třeba od kolegy Tukky Raska z Bostonu - zůstává v Česku.

Neuvirth je trpělivý: Klidně budu ve Spartě pokračovat

"Jsem trpělivý. Až mi zavolají, abych přijel, přijedu. Budu šťastný, ale dokud tu budu, budu podávat nejlepší výkony tady na Spartě," dodává Neuvirth. Třiadvacetiletý talentovaný brankář doufá, že se začne v NHL hrát 15. prosince. Ale co když bude výluka pokračovat celou sezonu? "Teď o tom nepřemýšlím, smlouvu mám zatím do reprezentační přestávky. Pořád doufám, že se NHL rozjede, když ne, tak rád na Spartě zůstanu. Je tu skvělá parta kluků, rozumíme si, nemám s tím problém tady pokračovat," říká Neuvirth.

Většina českých hokejistů ale s jejich názorem nesouhlasí. Většina ze zdejších hráčů NHL si myslí, že by se výměna názorů neměla odehrávat veřejně, ale jen v rámci hráčských odborů: "Roman Hamrlík si může říkat, co chce, ale my stojíme za vedením našich odborů."

Anketa

Radim Vrbata (Phoenix, Mladá Boleslav)
V NHL je sedm set hráčů, každý může vyjádřit svůj názor. Zejména takový veterán, který tam má odehráno přes třináct set zápasů a zažil tři výluky. Ovšem to, jak se to mediálně řeší a jaká se z toho udělala aféra, je jen voda na mlýn majitelů. Je dobře, že se tím otevře nějaká diskuze v rámci hráčské asociace. Tam to můžeme řešit, ale do novin svůj názor na současnou situaci prezentovat nechci. Můžu jen  říct, že jsem stejně jako všichni ostatní zklamaný, že dohoda ještě není hotová a že se nehraje.

Filip Kuba (Florida, Vítkovice)
Zásadně nesouhlasím s tím, co Roman prohlásil. Stojím za stanoviskem Donalda Fehra a celého vedení naší hráčské asociace. Samozřejmě každý může mít svůj názor, ale mě osobně se nelíbí ani fakt, že to Roman takto prezentuje prostřednictvím médií. Pokud má nějaké výhrady k práci NHLPA a jejího vedení, měl to řešit interně, zvednout telefon nebo se sejít, pokusit se najít jiné řešení. Tenhle způsob mi nepřijde příliš šťastný.

Petr Sýkora (bez angažmá, naposledy New Jersey)
NHLPA by měla držet jednotu. Při minulých výlukách se starší hráči obětovali za nás, my teď děláme něco podobného pro mladší kluky. Na druhou stranu každý může říct svůj názor. Chápu Romana Hamrlíka, jsem v podobné pozici. Jenže když se Erik Cole pak navezl do Romana, bylo to zbytečné. Jen tak posílí majitele, kterým ukazuje, že se hádáme.

Roman Polák (St. Louis, Vítkovice)
Jednoznačně stojím za názory a rozhodnutími Donalda Fehra, jsem v této věci na jeho straně. K tomu, co řekl, nebo neřekl Roman Hamrlík se vyjadřovat nechci, každopádně platí, že stojím za vedením NHLPA.

Michael Bereň, Karel Knap, mih

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!