8. listopadu 2008 15:17 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejisté díky třetí třetině porazili Švédsko

Hokejisté měli důvod k radosti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejisté měli důvod k radosti. | foto: ČTK

HELSINKY Čeští hokejisté porazili v Helsinkách ve svém druhém vystoupení na turnaji Karjala Švédsko 4:1 a stále tak mají šanci úvodní podnik seriálu Euro Hockey Tour vyhrát.

Trenér Vladimír Růžička byl po zápase spokojen s výhrou a vcelku s výkonem svých svěřenců. I přes poměrně jednoznačný výsledek však poukázal na fakt, že duel byl vyrovnaný. "A i když jsme po dvou třetinách prohrávali, hráli jsme velice slušně. Šance ale byly na obou stranách a oba brankáři chytali výborně," řekl Růžička novinářům.

Čeští hráči se však brankově prosadili až v závěrečné třetině, kdy duelu dominovali. "Nástup byl dobrý, mohli dát gól hned hned po dvaceti vteřinách, ale prosadili jsme se až později. Jsem rád, že z těch šancí jsme dnes dali nějaké góly. Minule nám to tam nespadlo," vrátil se ke čtvrtečnímu zápasu proti Finsku, který jeho svěřenci prohráli po samostatných nájezdech.

Velkým problémem dnes nebyla ani skutečnost, že v dlouho vyrovnaném utkání se jako první prosadili Švédové. "Kdybychom dali první gól, tak by se lépe dýchalo, to je jasné. Na druhou stranu si myslím, že jsme hráli slušně.

Když jsme dali na 1:1, 2:1, tak jsme hlavně nechtěli přestat hrát a pustit Švédy do hry. Bylo vynikající, že se to nestalo," uvedl Růžička.

I přes výhru ale viděl náročný kouč na výkonu svých svěřenců chyby. "Byla tam například dvě tři střídání, kdy nás dvě a půl minuty nepustili z pásma a obránci nemohli vystřídat," všiml si Růžička. Gólu Thörnberga zase předcházel moment, kdy se dva čeští hráči sjeli u jednoho soupeře a útočník HV 71 tak mohl zakončovat prakticky do prázdné branky.

"Myslím si, že jsme pouštěli modrou čáru a nerozebírali jsme si správně hráče. Opět tam byla obrovská bojovnost, lehali jsme do ran. O tom ta hra je, ale zdá se mi, že v přemíře snahy děláme spoustu chyb. Myslím si, že musíme hrát trochu s chladnější hlavou, více u těch situací přemýšlet," řekl Růžička.

V zápase proti Finsku byli Češi devětkrát vyloučení, dnes jen třikrát, navíc Čermák dostal trest až po skončení duelu. Za rozdílným poměrem byl ale i zcela jiný "metr" finských hlavních rozhodčích, kteří nebyli ani zdaleka tak přísní jako jejich švédští kolegové ve čtvrtek. "Nechali to hrát a rozhodlo se na hřišti," uvedl Růžička.

Třetí a poslední duel na turnaji česká české hokejisty v neděli, kdy se od 13:00 utkají s úřadujícími mistry světa z Ruska. Růžičkův tým má po dnešní výhře šanci celý turnaj Karjala vyhrát, to ale kouče příliš nezajímá.

"Jdeme zápas od zápasu, na to nekoukáme," řekl. V jaké sestavě jeho svěřenci nastoupí zveřejnit nechtěl, jisté je pouze to, že do hry zasáhne nejproduktivnější hráč Kontinentální ligy Jan Marek, který dnes odpočíval.

Výsledek:
Česká republika - Švédsko 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 43. Hořava (Vampola), 47. Irgl (Čajánek, K. Rachůnek), 56. V. Nedorost (Blaťák, K. Rachůnek), 57. Čajánek (Čermák) - 36. Thörnberg (Hannula, Martensson). Rozhodčí: Laaksonen, Levonen - Orelma, Suominen (všichni Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 4740.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz