Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klepiš s Kvapilem jsou v Rusku po finále KHL za hrdiny

Sport

  10:49
MOSKVA - Čeští hokejoví útočníci Jakub Klepiš a Marek Kvapil jsou za hrdiny na stránkách ruského tisku komentujícího středeční triumf Dynama Moskva v KHL. Oba legionáři zařídili jediný gól středečního sedmého finále na ledě favorizovaného Omsku.

Finále play off KHL, 4. zápas Dynamo Moskva - Omsk. Český útočník Dynama Marek Kvapil foto: ČTK

"V Omsku se báli Anisina a Gorovikova, ale osolili jim to dva Češi - Marek Kvapil, který se šikovně, doslova jako krasobruslař, zbavil u zadního mantinelu mohutného Georgijse Pujacse a přihrál puk k brance, a Jakub Klepiš, ke kterému se přihrávka dostala. Kdo ví, proč jej nikdo nehlídal, možná proto, že se ho nebáli. Klepiš vypálil dvakrát - a nikdo z brankářů světa by nevyčítal nešťastnému Rämöovi, že poté, co si poradil s první ránou, s druhou nic udělat nemohl," napsal Kommersant.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Samotné utkání bylo až do této chvíle "naprosto vyrovnané" a nešlo najít důvod, proč si vsadit na Avangard, či naopak na Dynamo. Ale nakonec právě moskevský klub přerušil "východní hegemonii" v držení Gagarinova poháru.  A to i bez hvězd a hokejových géniů typu Pavla Dacjuka a Alexandra Ovečkina, kteří naposledy, v roce 2005, pro Dynamo získali titul.

Zdánlivě se nynější tým nemohl rovnat Avangardu, za to však překypoval vytrvalostí, cílevědomostí, odvahou a uměním nerozpadnout se v těžké situaci, a to podle listu rozhodlo. Sovětskij sport otiskl na první straně fotografii vítězů s titulkem "Takové berou mezi kosmonauty!".

Z Klepiše je díky "zlatému gólu" Super-Mario

Osud finále sice rozhodl jediný gól, ale "hokej je hra pro dospělé", poznamenal komentátor k rozhodujícímu okamžiku: v 52. minutě, kdy už se převaha přikláněla k Avangardu, se omská obrana dopustila chyby, že ponechala Klepiše zcela osamoceného před svatyní.

Obránce stáhl za branku Kvapil - a brankář Rämö sice dokázal ještě nějakým zázrakem odrazit první střelu, druhou však Klepiš vstřelil rozhodující gól. A pak hosté tak zabetonovali obranu, že Avangardu "nenechali ani mikroskopickou šanci na záchranu".

Úspěch Dynama však deník pokládá za "logický a spravedlivý", Gagarinův pohár získal nejstabilnější klub posledních let, jako desátý titul ve své historii. A s příchodem klubů z Prahy a Bratislavy do KHL se lze těšit, že liga se stane skutečně kontinentální a na vyšší úrovni.

I Sport-Express pokládá za přirozené, že v lize rozšiřující se na západ skončila "východní hegemonie", ale jedním dechem dodává, že obrátit sérii finálových zápasů z 1:3 na 4:3 se v NHL povedlo jen jedinkrát, v roce 1942.

Gagarinův pohár v Moskvě může změnit nálady v metropoli, která si hokej dosud nezamilovala, a titul pro Dynamo podle listu také potvrzuje, že v KHL nejsou peníze rozhodující faktor. I osud klíčového zápasu se rozhodl na ledě, v čestném a mužném boji. A autor "zlatého gólu" Klepiš, který podle listu dosud na sebe upozorňoval hlavně parádním knírem, samou radostí zapomněl snad všechna ruská slova, ale i tak na sebe prozradil, že mu v týmu teď říkají Freddie Mercury či Super-Mario.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat