Třinec deklasoval Hradec Králové a poskočil do čela, Zlín zase prohrál

18:33aktualizováno  20:43
PRAHA - Hokejisté Třince zdolali v 9. kole extraligy Hradec Králové 6:0 a v sérii čtyř domácích utkání získali plný počet bodů. Zároveň se dostali do čela soutěže, neboť mají lepší skóre než doposud neporažený Litvínov.

Zleva: Daniel Rákos a Jakub Orsava (oba z Třince) se radují z třetí branky. foto: ČTK

Oceláře k pátému vítězství v řadě nasměroval dvěma úvodními góly Marek Růžička, pak se ale stal hlavním protagonistou Martin Adamský, který v rozmezí šestnácti minut zaznamenal čistý hattrick. Brankář Šimon Hrubec potřetí z posledních pěti zápasů vychytal nulu a je 122 minut bez obdrženého gólu.

Přestože Kudrna už ve čtvrté minutě vystavil Hrubce dvěma obtížným zákrokům, pak to šlo s Hradcem rychle z kopce. Východočeši sehráli ve Slezsku svou nejhorší třetinu v dosavadní sezoně. Už v páté minutě je 'načal' Růžička, který se na levém křídle jako nůž máslem dostal přes Beránka a zavěsil nad Kacetlovu lapačku.

Hlasy trenérů

Václav Varaďa (Třinec): „Byl to těžký zápas, i když to podle skóre tak nevypadá. První třetina byla obtížná, Hradec se předvedl jako kvalitní tým, ale tím, že jsme dali rychle dva góly, jsme to měli lehčí. Pak jsme ve druhé třetině trošku polevili a Hradec se dostal do hry, ale znovu se nám povedlo dát branku na 4:0. Jsme rádi, že jsme takhle zvládli domácí sérii, a musíme za to poděkovat Šimonu Hrubcovi, protože to je jeho velká zásluha."

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „Myslím, že takové zážitky nepotřebujeme. Chtěli jsme hrát s domácími vyrovnanou partii a mysleli jsme si, že na to máme. Ale ukázalo se, že dneska ne. Bylo úplně všechno špatně. Selhali jsme jako tým. Peter Frühauf má po úderu pukem sešitý obličej, otřes mozku by to snad neměl být, ale určitě si ještě musíme počkat na upřesňující informace."

To bylo to, co Třinec potřeboval. Mohl se přestat obávat tuhé hostující defenzívy a ovládl kluziště. Hradec se mohl sebrat v přesilovce při vyloučení Irgla, ale víc než Hrubec se musel ohánět Kacetl, který zlikvidoval příležitosti Rufera a Orsavy. Rufer pak raději přenechal roli zakončovatele znovu Růžičkovi, který jeho pas z rohu kluziště jen sklepl do sítě.

Hradec tentokrát svůj vyhlášený důraz před brankou nechal v šatně. Orsava se ve 12. minutě přímo na brankovišti pohodlně natáhl po odraženém puku a potřetí ho zasunul za Kacetla.

Kouč Draisaitl se vývoj snažil všemožně zvrátit: do druhé třetiny poslal do banky Pavleku, který si tak připsal první extraligový start. Hosté začali také hrát daleko více do těla. Mohl se dostavit i efekt, ale Mertlův únik v oslabení skončil ve 27. minutě jen tyčkou. Třinec zůstal efektivnější. Trončinský po parádní akci nabil Adamskému, který z voleje po ledě prostřelil Pavelku počtvrté.

Když se pak Hrubec roztáhl proti šanci Deje, bylo zřejmé, že Třinec už utkání nepustí. A vytoužený zlom nepřivodil ani Valcourt, který se v závěru druhého dějství porval s Kleslou.

Třinec už měl závěr zápasu znovu ve své režii. Hradci naopak štěstí ukazovalo záda na všech frontách a po úderu pukem opustil led se zakrvaveným obličejem bek Frühauf. Hosté museli dopít kalich hořkosti do dna. Adamským po šťastném odrazu kotouče zvýšil na 5:0 a v dalším střídání po nápadité přihrávce Polanského od zadního mantinelu zkompletoval hattrick.

Lonští finálisté pokračují v trápení

Mistr ze Zlína v minulém kole poprvé bodoval, když na domácí půdě přemohl Spartu. Tentokrát ale opět padl. V pořadí sedmou porážku z osmi zápasu uštědřili žlutomodrým hokejisté Plzně, na jejichž ledě prohrál Zlín 2:5.

Tápe také brněnské Kometa. Jihomoravané dokonce z posledních dvou duelů skórovali jen jednou: v pátek nestačili doma na Plzeň (0:5) a dva dny nato selhali také na půdě Karlových Varů. Ze západu Čech si odvezil porážku 1:4.

9. kolo hokejové extraligy

HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové 6:0 (3:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. M. Růžička (Kindl, Linhart), 8. M. Růžička (Rufer, Nosek), 12. Orsava (Žejdl, Rákos), 34. Adamský (Trončinský), 48. Adamský (Irgl), 50. Adamský (Polanský). Rozhodčí: Polák, R. Svoboda - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 8:8, navíc Rákos - Slovák oba 10 minut. Diváci: 3976.

HC Verva Litvínov - HC Olomouc 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Martynek (Hanzl), 33. Martynek (Kubát, Hanzl), 59. Piroš (Martynek, Chaloupka) - 30. Marosz (Skrbek, Rác). Rozhodčí: Hribik, T. Horák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:6, navíc Cibák (Olomouc) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5741.

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. R. Pšurný (Balán), 15. J. Kverka ml., 44. Koblasa (Balán), 46. Koblasa (Šmach) - 17. T. Svoboda (Erat, E. Němec). Rozhodčí: Souček, Hodek - Gerát, D. Hynek. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 3627.

BK Mladá Boleslav - HC Slavia Praha 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. Vas (Bednář), 19. Micka (M. Čermák, Weissmann), 42. Valach (Sklenář, Stránský), 55. Sklenář (Stránský, Holub). Rozhodčí: Šindler, Turčan - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:9. Využití: 0:2. Diváci: 4040.

HC Škoda Plzeň - PSG Zlín 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Moravčík (M. Beran, Kubalík), 13. T. Sýkora (Kubka, Balej), 15. Kratěna (Divíšek, Lev), 26. Kubalík (Moravčík, Kubka), 60. Divíšek - 19. Kotvan (D. Řezníček, Holík), 42. D. Řezníček (Holík, Říčka). Rozhodčí: Šír, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4326.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Tybor (Nahodil, Havlík), 22. Nahodil (Radil, Tybor), 31. P. Sýkora (Tybor, Nahodil), 59. Tybor (Radil) - 16. Huna (Roman, Svačina), 51. Šedivý (Vandas). Rozhodčí: Homola, Fraňo - Charvát, Lhotský. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7476.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. Klimek (Réway, Polášek), 20. Kumstát (Rolinek, Barinka), 54. Ďaloga (J. Mikuš, Přibyl), 60. Barinka - 39. Škoula (Bulík, Bartek), 54. Vampola (Šimek, Valský). Rozhodčí: Lacina, Pešina - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5353.