Pražské derby mělo jasného vítěze. Sparta rozhodla už v první třetině

18:03aktualizováno  21:31
PRAHA - Hokejisté Sparty porazili v prvním pražském derby sezony Slavii 5:2 a ukončili tak sérii tří porážek. Sparta rozhodla o výhře v 5. kole extraligy na ledě O2 areny již v první třetině, ve které vstřelila čtyři branky. Tři z nich dala v přesilových hrách. Na všech se podílela dvojice Jaroslav Hlinka, Martin Réway.

Obránce Sparty Adam Polášek (vpravo) se raduje z gólu. foto: ČTK

Slavii se přitom vydařil vstup do utkání a již po 80 sekundách se dostala zásluhou Stránského do vedení. Spartu ale rychle inkasovaný gól nepoznamenal a dokázala zápas otočit ve svůj prospěch.

Hlasy trenérů

Ladislav Lubina (Slavia Praha): "Podívali jsme se realitě zpříma do očí. Když budeme mít optimální sestavu, tak možná můžeme být Spartě soupeřem. Dnes jsme museli moc improvizovat, rozpadlo se nám téměř všechno a pak se to projevilo na ledě. Z každého útoku nám vypadl jeden hráč, to je pak složité. Přesto jsme začali dobře, dali první branku, ale bohužel na úvodní minuty jsme nebyli schopni navázat. Byli všude o krok pozadu, z toho pramenily fauly.“

Josef Jandač (Sparta Praha): "Dnes pro nás bylo důležité, že jsme dokázali rychle reagovat na první gól, který jsme stejně jako v předešlých utkáních dostali jako první. Vydařila se nám první třetina, ve které jsme dali tři góly z přesilovek. Tam jsme položili základ pro vítězství, které je pro nás hrozně důležité. Tolik se nám nedaří. Za stavu 5:1 se nám hrálo lépe, ale pořád jsou v naší hře věci, které musíme ze hry odstranit.“

A pomohly ji k tomu přesilové hry. Při Mickově trestu vyrovnal Klimek, poté se i díky nešťastnému zásahu Sklenáře prosadil Přibyl, ale další branky padly opět v početní výhodě. Stránského faul potrestal Polášek a na 4:1 pro Spartu zvyšoval Hlinka dokonce při výhodě dvou hráčů v poli.

Tu už bylo na Furcha moc a do branky Slavie se místo něj postavil Svoboda. Ten následně ustál další dvojnásobné oslabení domácích, nepřekonali jej ani Kumstát s Cingelem z brejkových situacích, ve 27. minutě ale už byl krátký na tvrdou střelu osamoceného Hrbase z ideální pozice před brankou.

Poté si dvojnásobnou početní výhodu zahrála i Slavia, ale neskórovala. Přesilovku navíc zkrátila hra domácích v šesti. Na konci druhé třetiny se ale přece jen dočkal Lubinův tým snížení, Ďaloga ztratil puk před Novotným a Sklenář nabídnutou šanci využil.

Další drama se ale nekonalo. Sparta v klidu kontrolovala duel a měla i šance zvýšit své vedení. Hlinka ale hned několik možností nevyužil, a když ani Slavia nevyužila tři početní výhody, stejně jako před rokem vyhrála první derby sezony Sparta.

Litvínov rozdrtil Brno a drží se v čele, mistr znovu padl

Severočeši mají v úvodu v sezony skvostnou formu: v lize dosud ještě neprohráli, po pěti kolech mají na svém kontě 13 bodů se skóre 21:8. V neděli si tým vedený trenérem Radimem Rulíkem smlsnul na Brně, které deklasoval 6:1.

Úřadující mistr naopak tápe. Zlín jako jediný tým z extraligy stále čeká na první body. Nic na tom nezměnil ani duel ve Vítkovicích, kde hosté od čtvrté minuty dotahovali. Nakonec neúspěšně - bojiště opustili s porážkou 2:3.

5. kolo hokejové extraligy

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. V. Tomeček, 22. R. Pšurný (Skuhravý) - 54. Kudrna (Slovák). Rozhodčí: Šindler, Souček - Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 2863.

HC Vítkovice Steel - PSG Zlín 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Svačina (Zíb, Roman), 31. Huna (Roman, Svačina), 50. Šenkeřík (Burger) - 15. Leška (Balaštík, Žižka), 53. Tesařík (Holík, O. Veselý). Rozhodčí: Homola, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 5209.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Olomouc 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Čáslava (M. Špaček), 57. Radil (Tybor, Nahodil), 60. Radil (Čáslava) - 21. Cibák (Rác). Rozhodčí: Hradil, Šír - Kis, Lučan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 7624.

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. Dravecký (Klesla, Orsava), 48. Irgl (Roth, Polanský), 53. Roth (Orsava, Dravecký). Rozhodčí: Hribik, Smitka - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 6:10. Bez využití. Diváci: 4259.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Lukeš (Kubát, Ručinský), 26. Jánský (Ručinský), 32. Ručinský (Hübl), 44. Martynek (Ručinský), 51. Šrámek (Gula, Sklenička), 53. Jánský (Lukeš, Hübl) - 4. Ton (Kempný). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:9, navíc L. Čermák (Brno) 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 5351.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Lev (Kratěna, Jeřábek), 8. Kratěna (Pletka), 21. Johnson (Lev), 28. Johnson (Balej, Pulpán), 33. J. Sýkora (Simon, Schleiss), 47. Lev (Simon, Jeřábek) - 53. Klimenta (Mikulík). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič - Charvát, Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4093.

HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 2:5 (1:4, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Stránský (Klhůfek), 39. Sklenář - 5. Klimek (J. Hlinka, Réway), 8. Přibyl, 11. Polášek (Réway, J. Hlinka), 19. J. Hlinka (Polášek, Réway), 27. Hrbas (Forman, Volek). Rozhodčí: Pešina, Turčan - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:8, navíc Furch (Slavia) 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 7126.