Liberečtí Tygři roztrhali mistra, Růžičkův Chomutov poprvé vyhrál

21:26
PRAHA - Hokejisté Liberce porazili ve 2. kole extraligy ve své domácí premiéře mistrovský Litvínov 4:1 a radovali se z prvních bodů v sezoně. Bílí Tygři rozhodli třemi góly ve třetí třetině a dva z nich vstřelil Jakub Valský. Vítěznou trefu zaznamenal ve 49. minutě a za 104 vteřin zvýšil střelec večera na 3:1.

Petr Vampola (vlevo) brání litvínovského soupeře a pouští ke kotouči spoluhráče Tomáše Bulíka. foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Utkání začalo svižně a oba brankáři byli v permanenci. Aktivnější byli domácí - v přesilovce zkoušel Janusovu pozornost Bulíř a poté i Valský.

Nápor domácích přibrzdilo ve 12. minutě Ševcovo vyloučení na pět minut a do konce utkání. Hned v úvodu přesilovky měl velkou šanci hostující Hübl, ale minul branku.

Po následné sérii vyloučení byli v tlaku hosté a Lašákovi pomohla po Pavlíkově střele horní tyč. Skóre se měnilo v 18. minutě, kdy se prosadil střelou od modré čáry Ulrych.

Hned v úvodu druhé třetiny ohrozil Lašáka Kubát a po něm i dorážející Gerhát, ale domácí brankář byl na místě.

Na druhé straně se skvěle předvedl Janus, jehož ho ani nadvakrát nepřekonal Řepík. O minutu později se situace otočila, před Lašákem byl sám Hanzl, ale domácí brankář bravurně zasáhl.

Extraliga začíná, ale pořád to není NHL. Chybí haly, slušnost i elegance

Při početní výhodě Litvínovských pěti proti třem už ale kapituloval. V 31. minutě ho po souhře před brankovištěm překonal Hübl.

Arénou se pak nesl bouřlivý potlesk, když se na kostce objevily záběry legend obou klubů Petra Nedvěda a Martina Ručinského, kteří společně sledovali utkání.

Závěrečnou část zahájil šancí Hübl. Bílí Tygři kontrovali nájezdem Birnera, ale Janus byl pozorný. Ve 49. minutě už ale nestačil na rychlou střelu nad ledem, kterou na jeho branku vyslal Valský.

Nabuzení domácí pokračovali v tlaku a v 51. minutě se na brankovišti prezentoval důrazem znovu Valský a zvýšil na 3:1.

Hosté mohli zdramatizovat utkání v 55. minutě, ale liberecká defenzíva závar zvládla. A v další minutě udeřili opět domácí.

Po Krenželokově přihrávce se trefil Vampola. Domácí si pak vítězství za skandovaného potlesku publika pohlídali.

Chomutov poprvé vyhrál, tři kluby zůstávají stoprocentní

Piráti Chomutov si připsali pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky premiérové body, když na domácí půdě přetlačili Mladou Boleslav 2:1. Bez ztráty bodu se po dvou kolech mohou chlubit hokejisté Plzně, Třince a Sparty.

2. kolo hokejové extraligy

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 18. Ulrych (Vampola, Birner), 49. Valský (P. Jelínek, Plutnar), 51. Valský (Vitásek), 56. Vampola (Krenželok) - 31. Hübl (Lukeš). Rozhodčí: Fraňo, Hrubý - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 9:12, navíc Ševc (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4496.

HC Vítkovice Steel - HC Kometa Brno 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Olesz (Štencel, Kudělka), 37. Olesz (Čerešňák, Strapáč), 47. Kudělka (Čerešňák), 52. Zdráhal (Kucsera), 58. M. Hlinka (Kovář, Pastor) - 21. J. Hruška (V. Němec). Rozhodčí: Čech, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4, navíc V. Němec (Brno) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 5471.

HC Energie Karlovy Vary - HC Oceláři Třinec 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Haščák (Duda, Sičák), 36. V. Tomeček z trestného střílení - 13. M. Doudera (Plíhal), 14. Klepiš (Polanský, L. Doudera), 26. Dravecký (Polanský, Klepiš), 39. Irgl (Rákos, L. Doudera), 47. Orsava (Hrňa). Rozhodčí: Šindler, R. Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3142.

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. J. Kudrna (Frühauf), 60. Červený (T. Knotek). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Kis, Lučan. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 4131.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 35. Čáslava (Divíšek, Marcinko) - 14. D. Kubalík (Kracík), 39. D. Kubalík (Kracík, Indrák), 42. D. Kubalík (J. Sýkora), 47. Hossa (J. Sýkora, Preisinger). Rozhodčí: Hodek, Horák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 7854.

PSG Zlín - HC Sparta Praha 3:5 (0:2, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. O. Veselý (A. Holík, P. Holík), 26. Žižka (Cibák), 60. A. Holík (Matějíček) - 6. Kumstát (Pech, Sabolič), 13. Přibyl (Čajkovský, Netík), 32. Sabolič (Pech), 40. Polášek (Pech), 45. J. Hlinka (Réway, J. Mikuš). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Bryška, Tošenovjan. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:2. Diváci: 5802.

Piráti Chomutov - BK Mladá Boleslav 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 46. D. Květoň (Vondrka, V. Růžička ml.), 58. Sklenář (Kämpf) - 50. L. Pabiška (Urban, Kučný). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 7:7. Bez využití. Diváci: 4692.