Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejová Slavia je na prodej. Akcie by mohl odkoupit Růžička

Sport

  15:14aktualizováno  18:50
PRAHA - Vzájemný spor mezi Richardem Benýškem, majitelem hokejové Slavie, a Vladimírem Růžičkou, klubovou ikonou a reprezentačním trenérem, se znovu vyostřil. Benýšek spolu s bratrem Ladislavem v úterý dopoledne rezignoval na funkce v představenstvu a nabídli svůj většinový podíl akcií právě bývalému slávistickému kouči.

Trenér Vladimír Růžička na lavičce Slavie foto: ČTK

"HC Slavia je dlouhodobě vděčné téma pro fanoušky a pro média, které se vystupňovalo po odchodu Vladimíra Růžičky k národnímu týmu. Jako investoři nejsme schopni bránit tomu, aby to přeneseně neškodilo klubu," uvedli bratři Benýškové ve společném prohlášení.

Bratři Benýškové zveřejnili, jak na tom momentálně Slavia je a jak na tom byla v době jejich příchodu do klubu. "Před rokem byla Slavia na pokraji bankrotu a ve ztrátě 14,9 milionu korun. Za rok 2013 je to dokonce 21 milionů. A to ještě ztráta byla příznivě ovlivněna prodeji hráčů za několik desítek milionů," tvrdí Richard Benýšek, podle kterého klub stále nedostal odstupné od San Jose za Tomáše Hertla.

Co bude se Slavií?

Nabídka na prodej klubu je časově omezena zhruba měsíční lhůtou. Pokud do té doby nikdo neprojeví zájem, budou Benýškové ve Slavii dál působit. Jejich veřejná nabídka neplatí jen na Růžičku, ale i na ostatní investory. Možná jde taktický tah, jak si upevnit pozici v klubu, možná o zoufalý krok, jak se ho zbavit. Dosavadní majitelé - Benýškové spolu s Vladimírem Pitterem - přitom minulý týden schválili akcionářskou půjčku, která má zalepit současné dluhy. "Peníze ale do Slavie zatím nepřišly," přiznal Richard Benýšek. Klub tak dál dluží hráčům (výplaty) i dalším subjektům (za energii v Edenu či za hokejovou výstroj).

Novinářům oznámili, že se vzdávají svých funkcí a jsou ochotni prodat 69,9 procent svých akcií za stejných podmínek, za kterých v březnu 2013 většinový podíl získali prostřednictvím firmy OIN Gama a Bestsport, která provozuje O2arenu.

Částka tehdy nebyla zveřejněna, ale v době příchodu bratrů Benýškových klub hospodařil se ztrátou 14,9 milionů korun. Dalších třicet procent akcií drží podnikatel Vladimír Pitter, zanedbatelný podíl má ve struktuře vlastníků také občanské sdružení SK Slavia Praha.

Co vlastně současným majitelům Slavie vadí?

Podle Richarda Benýška jsou oba podnikatelé (mimochodem, Ladislav byl dlouholetý sparťanský obránce) terčem útoků a dehonestací ze strany veřejnosti i kouče Růžičky. "Vrcholem všeho bylo jeho vyjádření, že při hledání nového trenéra hlasoval pro pana Břetislava Kopřivu," tvrdí slávistický šéf.

Podle něj však doporučil Ladislava Lubinu slovy, že je to dobrá volba. "A nevím, proč by se mělo hlasovat a proč by měl hlasovat zrovna Vladimír Růžička, který není členem představenstva," dodal Benýšek.

Z úterního prohlášení slávistických majitelů také vyplývá, že Růžička ještě stále má platnou smlouvu s A-týmem Slavie a přesto už trénuje po Aloisi Hadamczikovi národní tým a v Edenu ho připravuje na květnové mistrovství světa.

Benýšek však oficiálně Růžičku po rezignaci Aloise Hadamczika uvolnil.

Charismatický kouč celou situaci nechtěl příliš komentovat. "Chci se soustředit na šampionát. Mrzí mě, že to takhle dopadlo. Ale teď není na pořadu dne, abych tuto situaci řešil," pravil v útrobách pražského Edenu po tréninku národního týmu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...