Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejová úmrtí: Příběhy těch, kterým se oblíbený sport stal osudným

Alexej Čerepanov obdivoval Jaromíra Jágra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Čerepanov obdivoval Jaromíra Jágra. | foto: ARCHIV MAFRA

Smrt mladého rozhodčího Pavla Lainky, o které jsme informovali, zasáhla celé hokejové Česko. Jeho tragický příběh ale není jediným z tohoto prostředí. Připomeňte si další ze střípků do mozaiky s názvem „hokejová úmrtí.“

V únoru roku 2008 to se slovenským hráčem Floridy Richardem Zedníkem vypadalo bledě. Při zhlédnutí jeho incidentu vstávají chlupy hrůzou ještě dnes.

Zedníkovi krk bruslí prořízl Olli Jokinen a v tu ránu se hokejistovi začala z krku řinout krev. Včasný zásah lékařů ale odvrátil to nejhorší a levé křídlo se z nešťastné nehody zotavilo. Následující hráči už ale takové štěstí neměli...


Luděk Čajka, † 14.2.1990

Psal se 5. leden 1990 a bylo přesně 122 vteřin do konce ligového utkání mezi Zlínem a Košicemi, když stadion umlčel strašlivý pád jednoho z hokejistů.

Ti, co nebyli přítomni, v rádiu zaslechli omračující větu: „Obránce Pavlas se vážně zranil... Omlouvám se, nebyl to Pavlas, ale Čajka,“ opravil se komentátor po chvilce.

Bylo tomu právě tak. Bezvládné tělo ležící za brankou hostů patřilo Luďkovi Čajkovi, urostlému obránci a reprezentantovi. Ten chvíli předtím bruslil před dotírajícím Antonem Bartánusem pro puk, jenže – snad kvůli nerovnosti ledu – najednou nekontrolovatelně zavrávoral střemhlav do mantinelu.

Diagnóza byla děsivá a jak se později ukázalo, také neslučitelná se životem: fraktura prvního a druhého krčního obratle s vážným poraněním míchy. Po 40 dnech tak zlínský zadák umírá v košické nemocnici ve věku 26 let. Za sebou zanechává ženu a pětiletou dcerku Markétu.


Alexej Čerepanov, † 13.10. 2008

Byl mladý, talentovaný a plný ambic. Jeho nadání si všimli také v zámořském klubu New York Rangers, kde ho v jeho osmnácti letech draftovali v 1. kole jako sedmnáctého. To se ještě Alexej Čerepanov na fotce usmíval. Jak by také ne, netušil totiž, že má před sebou jen rok a pár měsíců života...

Alexej Čerepanov byl nadějný hokejista.

Čerepanov byl nadějný hokejista.

V osudný den, pondělí 13. října, nastupoval do utkání KHL v dresu Omsku proti Viťazu Čechov v útočné formaci po boku Jaromíra Jágra. Ten byl také poslední, se kterým Čerepanov po osudném střídání promluvil. Po dosednutí na střídačku mladík už jen omdlel a zbledl.

Čerepanovi se snažili okamžitě pomoci přítomní lékaři, po ruce však neměli potřebné přístroje. A sanitka, která měla být k dispozici, odjela několik minut před neštěstím v domnění, že se v závěru utkání už nic nestane. Vrátila se až za 15 minut.

Dodnes se najdou ti, kteří jsou přesvědčeni, že právě tato čtvrthodinka stála nadějného Rusa život. Ti, co oponují, mají ale silný argument: Čerepanov trpěl závažnou nemocí, kvůli které jeho srdce vážilo o dvě třetiny více, než srdce zdravého člověka a smrt byla dříve nebo později nevyhnutelná. Že se na to nepřišlo včas, je už věc druhá.

Dmitrij Učajkin, 1.4. 2013

Velkým neštěstím skončilo i třetí semifinálové utkání play-off nejvyšší kazašské ligy mezi celky Irtyš Pavlodar a Arystan Těmirtau. Tentokrát se ale nekonal žádný hrůzostrašný náraz. Na ledě nikdo bezvládně neležel, ani nekrvácel. Potřeba nebyla ani nosítka.

Dmitrij Učajkin svůj smrtelný souboj s protihráčem ustál překvapivě snadno. Dokonce stihl ještě rozhodčím vyčinit za to, že zákrok na něj nepotrestali. Přesto po nepříjemném incidentu raději z utkání odstoupil a jel domů, kde na něj čekala těhotná manželka s malou dcerkou.

Pak ale zničehonic kazašský útočník kolabuje a upadá do kómatu. V nemocnici mu už nikdo nedokáže pomoci a on umírá na následky krvácení do mozku.

Navzdory děsivým následkům zákrok litevského hokejisty Donatase Kumeliuskase potrestán nebyl ani později. Podle kazašské hokejové federace se totiž o faul nejednalo.

Luděk Čajka s rodinou
Alexej Čerepanov obdivoval Jaromíra Jágra.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...