Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Hokejové Chicago se nehodlá vzdát názvu, tlak organizací bojujících za práva původních obyvatel vzrostl

Útočník Chicago Blackhawks Dominik Kubalík (8) slaví se spoluhráčem Jonathanem Toewsem (19) po gólu během zápasu s Toronto Maple Leafs. foto: Reuters

Chicago - Chicago Blackhawks nehodlá měnit název ani logo, které je podle klubu hokejové NHL poctou slavné osobnosti americké historie. Ve světle současných protestů proti rasismu a sociální nespravedlnosti v USA připustily možnou změnu názvu například celek amerického fotbalu Washington Redskins nebo baseballový tým Cleveland Indians. Ten se už vloni vzdal loga se šklebícím se indiánem.
  15:22

Blackhawks v tiskovém prohlášení uvedli, že název klubu oslavuje život indiánského náčelníka Černého jestřába a jeho užívání je připomínkou kultury původních obyvatel Ameriky. „Tato historická osobnost inspirovala celé generace Američanů,“ napsal klub, za který hrají i čeští útočníci Dominik Kubalík a David Kämpf.

Útočník Chicago Blackhawks Dominik Kubalík (8) slaví se spoluhráčem Jonathanem...
Centrový hráč Tyson Jost (17) z týmu Colorado Avalanche přimáčknut na mantinel...

Tlak organizací bojujících za práva původních obyvatel USA na sportovní kluby vzrostl poté, co v posledních týdnech zachvátily Spojené státy masivní protesty hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží). Vyvolalo je úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty. Při víkendových násilnostech a přestřelkách v Chicagu zemřelo 17 lidí včetně sedmileté holčičky a čtrnáctiletého chlapce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!