28. dubna 2014 14:21 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejové kluby chtějí řešit vysoké platy, hráčům dávají statisíce

Hráči sparty - (zleva) střelec Jakub Krejčík, Jaroslav Hlinka a kapitán Tomáš Rolinek - se radují z gólu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči sparty - (zleva) střelec Jakub Krejčík, Jaroslav Hlinka a kapitán Tomáš Rolinek - se radují z gólu. | foto: ČTK

PRAHA V českém hokeji, který v pátek ukončil po vítězství Zlína nad Brnem extraligovou sezonu, nejsou peníze, přesto mají extraligoví hráči vyšší platy, než si mohou kluby dovolit. Jak je to možné?

I lehce nadprůměrní hráči berou statisíce měsíčně, ačkoli tomu příjmy klubů neodpovídají. Pro ilustraci: například za dvoumetrovou reklamu na mantinelu inkasujete v extralize 100 až 200 tisíc ročně, což odpovídá měsíčnímu platu jednoho hráče. O moc víc nezískáte ani za propagaci na ledě, kde se ceny pohybují od dvou set tisíc do milionu ročně.

Nemusíte být matematik, abyste si spočítali, že jenom z peněz od sponzorů hokej v Česku dělat nejde. Vždyť nejlepší hokejisté berou až 700 tisíc měsíčně, a to se klub musí postarat také o vybavení a výstroj, což není zanedbatelná částka.

Čísla

- Tolik klubů přiznává, že se hráči v extralize často přeplácejí, další tomuto tvrzení neodporují. Jen Kometa Brno a Vítkovice se odmítly vyjádřit.

26,5 - Tolik milionů korun celkem dostalo Kladno od města ve formě dotace. Ani taková podpora ho však nezachránila od sestupu z nejvyšší soutěže.

"Nejsem ten, který by peníze hráčům nepřál. Moc dobře vím, že se kluci musí zabezpečit, protože nic jiného neumějí, ale jednoznačně souhlasím s tím, že někteří hráči přeplacení jsou," říká reprezentační kouč Vladimír Růžička.

Těm slovům víceméně přitakává více než polovina týmů extraligy, tak kde je problém? "V lize se vždycky najdou dva tři týmy, které jsou nahoře a nabídnou hráčům víc. Proto se platy nedaří držet nízko," tvrdí pardubický manažer Ondřej Šebek.

A jeho karlovarský kolega Miroslav Vaněk dodává: "Mzdy hráčů tvoří 50 až 70 procent rozpočtů a kluby jsou pod obrovským tlakem dosažených výsledků. Proto jim nezbývá než hokejisty přeplácet." Jenže tím vzniká spirála, která logicky vede až k vážným finančním problémům.

Nedávno se o tom přesvědčili v Pardubicích, kde klub zachránila až štědrá pomoc zastupitelů, jež pokryla mnohamilionovou ztrátu. Ostatně nebýt měst, řada týmů by vůbec nemohla existovat. Své o tom vědí fanoušci Českých Budějovic, odkud se liga loni v létě stěhovala do Hradce Králové právě kvůli odlišnému přístupu obou radnic.

Bez dotací by těžko fungovali ve Zlíně, Brně, Kladně a dalších týmech. A tam, kde nejsou, mají situaci ztíženou.

Menší či větší problémy má v extralize téměř každý klub. Výjimkou je snad jen Třinec, jenž se může spolehnout na podporu bohatých železáren, a Sparta, za níž stojí silný holding, vlastnící i Lev Praha.

Kluby uvažují o platových stropech či zúžení ligy

Ačkoli se řada klubů snaží hokejistům smlouvy snižovat, zatím to výraznější výsledek nepřineslo. Platy hráčů stále zůstávají nad ekonomickou realitou. I proto se opakovaně hovoří o opatřeních, která by tomu měla zamezit.

Jedním z nich je platový strop. "Řešením by určitě mohl být, ale zásadní problém je kontrola jeho dodržování. Zatím není možné vytvořit mechanismus, který by zabránil obcházení platových limitů," popisuje liberecký manažer Ctibor Jech.

Podobné obavy mají i další, proto se objevují jiné nápady. Karlovy Vary by třeba rády uzavřely extraligu. "Podobně jako v Německu nebo ruské KHL, minimálně na tříleté období, aby se kluby byly schopny finančně restartovat a umořit dluhy," přeje si manažer Vaněk.

Dotace

Kladno (celkem 26,5 milionu)
Pardubice (celkem 26, část vrací na nájmu haly)
Zlín (celkem 22 milionů)
Chomutov (17 mil. na mládež)
Kometa (15 milionů)
Hradec (13,7 milionu)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a policie prověřují finanční podporu v Pardubicích. Pokud odhalí chyby, změní se financování celého českého hokeje

Petr Bříza ze Sparty zase navrhuje zúžení extraligy, což vypadá jako rozumný nápad. "Mimo jiné by vznikla větší konkurence hráčů na trhu, jež by přinesla zlevnění nákladů pro kluby na platy. Diskutovat se dá i o dalších možnostech, například o nastavení mezd pouze na období devíti měsíců."

Všechno to jsou však zatím pouze řeči a přání a dál platí, že hráči dostávají jen to, co jim nabídnou kluby, jež se nejsou schopné domluvit. A tak se může stát, že z extraligy brzy zmizí další kluby. Nedobře je na tom Slavia, o silného sponzora přišli v Brně, nejistota ohledně generálního partnera panuje ve Vítkovicích...

Mimochodem, možná by stálo za to zrušit tzv. tabulkovou cenu hráče, kterou platí při přestupu nový klub jeho předchozímu českému klubu, i když byl mezitím třeba 10 let v NHL. Výrazně se totiž promítá do jeho ceny a přitom ji nikde jinde v Evropě neznají.

Fotbalisté berou méně peněz

Možná to bude pro někoho překvapivé, ale hokejisté mají v průměru větší platy (měsíčně mezi 100 tisíci a 200 tisíci korun) než fotbalisté. Tedy alespoň pokud jde o základ, ve fotbale si hráči mohou naopak vydělat víc na prémiích a startovném. Pokud jde však o reprezentaci, je rozdíl diametrální. „Musím se smát, když fotbalisti jedou na mistrovství
Evropy, nic tam neuhrajou, a pak si rozdělujou peníze. Tomu vůbec nerozumím. V hokeji vyhrajeme MS a je až úsměvné, jak málo za to ti kluci dostanou,“ mrzí reprezentačního kouče Vladimíra Růžičku.

Jaroslav Tomas

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76