Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejové MS 2015 v Česku? IIHF v pátek rozhodne

O2 Aréna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O2 Aréna. | foto: Reprofoto

KOLÍN NAD RÝNEM V pátek by mělo být jasno, zda bude Česká republika pořádat hokejové mistrovství světa v roce 2015. Rozhodovat o tom bude kongres Mezinárodní hokejové federace (IIHF) v dějišti probíhajícího světového šampionátu v Kolíně nad Rýnem. Společně s Českem se uchází o turnaj jen Ukrajina, která v současné době působí jen v divizi I.

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král nedávno odhadl šance na získání MS po jedenácti letech pro Prahu a Ostravu na devadesát procent.

Generální sekretář svazu Martin Urban těsně před volbou nevynáší soudy, ale naznačuje, že je Česko opravdu velký favorit. "Nechci říkat hop, dokud nepřekročíme, ale myslíme si, že jsme dobře připraveni a tu roli zvládneme. Mělo by to hrát určitě roli, že je Ukrajina v divizi I, ale mám jen jeden hlas, pan Král taky. My je Ukrajině nedáme," řekl novinářům Urban.

"Hlasuje patnáct členů rady IIHF a jednotlivé země, kterých je osmašedesát. Mají buď dva nebo jeden hlas." Pozici pro úspěch ve volbě si Češi připravovali již dopředu. Před třemi roky neuspěli při výběru pořadatelství pro rok 2013, na další rok svůj zájem s předstihem stáhli, což je běžná diplomacie. "Chtěli jsme dosáhnout toho, aby kandidátů pro rok, kdy to mistrovství světa skutečně chceme, bylo co nejméně. Myslím, že v tomhle se to podařilo," doplnil Urban.

Ze zájmu o turnaj v roce 2014, který nakonec loni získalo Bělorusko, ustoupili čeští zástupci především kvůli olympijským hrám v Soči. "V olympijském roce je to mistrovství světa vždycky trošičku slabší a my jsme přeci jen ještě v jiných ekonomických podmínkách než vyloženě západní země. Nemůžeme si dovolit přivést šampionát do České republiky a případně na něm prodělat peníze. Potřebujeme ten silný rok a proto jsme chtěli 2015," vysvětlil generální sekretář svazu.

Oba uchazeči ve čtvrtek představí své kandidatury kongresu. Přípravou prezentace byli pověřeni výkonným výborem ČSLH právě Urban a generální manažer Sparty a bývalý brankář Petr Bříza. "Máme udělaný krátký motivační film. Má motto: 'Myslíme na budoucnost.' Nakonec se tam objevuje puk s rokem 2015. Je to o výchově mládeže a o nadšení, které vzbuzuje hokej a co hokej znamená pro Českou republiku," řekl Urban.

"Pak následuje papírová prezentace plus obrazová na velké obrazovce, která má asi třicet stran. Jde o to přesvědčit radu, že jsme na mistrovství světa jako pořadatelé dobře připraveni a tu roli zvládneme." Příprava trvala přes rok. Přihláška se musela podat do 1. září 2009. "To znamenalo vyplnit základní formuláře a říci, kde si představujeme, že se bude mistrovství světa konat. To znamená u nás v Praze a Ostravě, předložit nějakou krátkou specifikaci hal, které musí samozřejmě splňovat předpisy Mezinárodní hokejové federace," popsal kroky Urban.

Do 10. ledna letošního roku se IIHF předkládal celý projekt, který se pak prezentuje už na volebním kongresu. "Pak jsme ho jeli 26. března s Petrem Břízou obhájit do Curychu, kde jsme před komisí čelili různým dotazům a proklepávali nás asi skoro dvě hodinky. Pak to jde do councilu, ten to doporučí kongresu a ten pak hlasuje," doplnil generální sekretář svazu.

Šampionát v Praze a Ostravě z roku 2004 drží rekord v návštěvnosti s celkovým počtem 552.097 diváků, na který útočí až nynější šampionát v Německu. Ze vstupného má pořadatel šampionátu jediný příjem zisku. "Veškeré náklady jdou za pořadatelem a ze vstupného ještě platí IIHF deset procent nebo dva miliony franků (asi 36,66 milionu korun). Záleží na tom, co je vyšší částka," doplnil Urban.

Rozpočet se plánuje podle odhadu, který zaručuje jistotu ziskového turnaje. "Máme předběžný rozpočet, což je jedna z podmínek, s plánovanou návštěvou 380 tisíc diváků. Plánovaný obrat je 26 milionů švýcarských franků (476,68 milionu korun) a plánovaný zisk pět milionů švýcarských franků (91,65 milionu korun)," doplnil Urban.

Na rozdíl od roku 2004 mají čeští zástupci daleko menší organizační starosti než při minulé úspěšné kandidatuře. V roce 2000 získali pořadatelství pro rok 2003 s podmínkou výstavby nové haly. Po řadě problémů na konce došlo k prohození dějiště s Finskem a šampionát se v tuzemsku konal až v roce 2004, aby se stihla dostavět tehdejší Sazka Arena (nynější O2 arena).

"Pro nás je výhoda, že jsou haly dneska postavené a fungují, jsou zaběhnuté. Takové ty porodní bolesti, které jsme měli před rokem 2004, vůbec nemusí být. Pokud by nám byl šampionát přiklepnut pět let dopředu, tak máme dostatek času se na všechno připravit a tu roli důstojně zvládnout. Může na organizaci pracovat také řada lidí, kteří s tím už mají zkušenosti," dodal Urban.

Za rok se koná turnaj na Slovensku v Bratislavě a Košicích, v letech 2012 a 2013 se o šampionát podělí Finsko a Švédsko a zatím poslední určeným dějištěm je pro rok 2014 Bělorusko. V dalším roce tak bude turnaj buď pražské O2 areně a ostravské ČEZ Aréně, nebo v Kyjevě.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Jaroslav Tvrdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Jaroslav Tvrdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Jaroslav Tvrdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.