Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slabá produktivita a zbytečné chyby. Polepšíme se, slibuje junior Růžička

Sport

  12:51
TORONTO (Od našeho zpravodaje) - Všichni diváci se ještě ani nestačili po přestávkovém občerstvení vrátit v torontské aréně Air Canada Centre na svá místa, mladí švýcarští hokejisté už však během úvodních okamžiků druhé třetiny stihli v souboji proti Čechům dvakrát skórovat.

Radost po gólu, který ve druhé minutě utkání vstřelil Marek Růžička. foto: ČTK/AP

Česká dvacítka do duelu se Švýcary rozhodně nevstoupila podle představ, uběhlo pouze 46 sekund a na světelné tabuli svítil stav 0:1. Marek Růžička ale vzápětí zavelel k obratu, když po jeho teči skončila Němečkova rána až v síti.

„Trochu jsme se pak zvedli, dokonce jsme se za chvíli dostali do vedení a do kabin se ještě šlo za stavu 2:2. S klukama jsme si k naší hře o přestávce něco řekli, ale nedokázali jsme to plnit,“ smutnilo třinecké křídlo.

Už v prvním duelu měli svěřenci Miroslava Přerosta problém s úvodními minutami jednotlivých dějství, což proti Švýcarsku kulminovalo ve druhé třetině. Během minuty a půl najednou reprezentanti země helvétského kříže vedli o dvě branky. „Začátky si prostě neumíme pohlídat, a tentokrát nás to stálo celý zápas,“ viděl Růžička jasnou příčinu porážky.

Přetahovaná u branky. Ke kotouči se snaží prodrat Dominik Mašín.
Radost po gólu, který ve druhé minutě utkání vstřelil Marek Růžička.
Souboj u hrazení. David Kaše vs. Luca Hischier.
Švýcarský útočník Kevin Fiala oslavuje vstřelenou branku.

Sám ještě mohl vykřesat pro český tým naději, ve slibné akci ale tváří v tvář brankáři selhal. „Chtěl jsem střílet gólmanovi do protipohybu, ale špatné jsem puk trefil a jemu to zůstalo pod betonem. Ta akce mě velmi mrzí. Kdybych dal kontaktní gól na 3:4, zvedl by se celý tým a všem by se nám hned hrálo mnohem lépe,“ věděl.

Švýcarský gólman Gauthier Descloux byl pro český tým takřka nepřekonatelnou překážkou. Po úvodních pěti minutách svou svatyni doslova uzavřel a střelcům národního týmu čelil s ledovým klidem.

„Výkon jejich brankáře rozhodně musím vyzvednout, chytal opravdu výborně. Ale měli jsme okolo třiceti střel, z toho prostě musíme minimálně tři nebo čtyři góly dát. Se dvěma brankami nemůžeme čekat vítězství,“ uznával Marek Růžička.

Na turnaji se navíc českým mladíkům nedaří ani v defenzivě. Ve dvou zápasech desetkrát inkasovali, což je dosud ze všech týmů nejvíce. „Po vlastních chybách dostáváme velmi laciné góly. Proti tak silným soupeřům, jako jsou tady na mistrovství světa, se pak jakákoliv ztráta otáčí velmi těžko.“

Postup do čtvrtfinále se tedy už od úvodních kol Čechům poněkud zadrhává. „Náš vstup do turnaje se rozhodně nedá hodnotit pozitivně, to víme. První dva zápasy nám nevyšly, ale my se teď s klukama budeme snažit, abychom porazili Dány a Rusy a dosavadní dojmy tak alespoň trochu napravili,“ slibuje Růžička.

ČTĚTE O UTKÁNÍ

Navíc by při současném vývoji turnaje museli v případě postupu čeští reprezentanti čelit další komplikaci, a to rychlému přesunu do Montrealu, kde třetí a čtvrtý tým z torontské skupiny B odehrají své boje o semifinále.

„Jsme si toho vědomi, teď už to ale bohužel nemáme ve svých rukách. Musíme hlavně urvat výhry s Ruskem a Dánskem, pak tam klidně poletíme rádi,“ dodal Růžička.

Během volného dne, který v neděli české hráče čeká, však rozhodně budou mít spolu s realizačním týmem o čem přemýšlet.

Autor: