21. prosince 2016 22:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejovému Ústí hrozí do měsíce zánik. Zachrání ho před krachem město?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hokejisté Ústí se radují. Jak dlouho jim to vydrží? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejisté Ústí se radují. Jak dlouho jim to vydrží? | foto: MAFRA - Ondřej BičištěMAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Ústeckému hokeji hrozí bezprostřední zánik. Pokud do poloviny ledna nezíská finanční podporu od města, je prvoligový klub připraven nabídnout licenci jinému městu, v krajním případě rozpustit i A mužstvo.

Novinářům to ve středu řekli zástupci privátní společnosti Hokej Ústí nad Labem, která seniorský hokej v krajském městě provozuje.

Zastupitelé poslali klubu na příští rok dotaci 400 tisíc korun, čímž hokej vyčerpal podporu možnou dle evropského nařízení de minimis. Klub přitom počítal s částkou pět milionů.

Hokejový klub počítal v této sezoně s příspěvkem města ve výši 5,9 milionu korun. Dotace měla pokrýt třetinu rozpočtu na ročník 2016/17.

Podle pravidel veřejné podpory de minimis mohou města podporovat profesionální kluby částkou 200 tisíc eur (zhruba 5,4 mil. korun) během tří let. Pět milionů už klub přitom získal letos.

Podle jednatele pro ekonomiku Jiřího Zdvořáčka klub s pěti miliony počítal na zajištění sezony od ledna do dubna 2017. Klub chce od zastupitelů do poloviny ledna garanci, že pět milionů dostane.

„Pokud se tak nestane, bude náš klub nucen licenci na první ligu nabídnout jinému subjektu mimo město Ústí nad Labem a utržené peníze použije na dohrání letošní sezony a zbavení se veškerých závazků,“ informoval Zdvořáček o stanovisku valné hromady klubu.

„Pokud do 25. ledna nebude uzavřena dohoda s žádným zájemcem o licenci, bude k tomtuto dni ukončena činnost A mužstva a hráči nabídnuti do jiných klubů,“ dodal.

S pětimilionovou dotací pro klub počítá jak sportovní koncepce krajského města, tak rozpočet města. Radnice ale musí najít cestu, jak klubu peníze poslat.

Na posledním zastupitelstvu předložilo vedení města na stůl návrh na odkup podílu v hokejovém klubu. „Byla to nejčistší možnost, jak hokej podpořit,“ řekl ČTK náměstek primátorky Jiří Madar.

Za 2,8 milionu korun mělo město získat v klubu devatenáctiprocentní podíl. Kvůli řadě nejasností ale řada zastupitelů materiál nepodpořila.

„Chceme podpořit hokej. Ale byl to tak lajdácky připravený materiál, který nešlo schválit. Chyběly informace o hospodaření společnosti, o tom, kdo drží licenci. Materiál byl navíc na stůl a kupovat za téměř tři miliony korun něco, o čemž prakticky nic nevím, prostě není možné schválit,“ řekl ČTK zastupitel Martin Mata (Vaše Ústí).

Podle Maty nebylo například jasné ani to, jak by se 2,8 milionu, za které by město podíl koupilo, dostalo do profesionálního hokeje. Podíl totiž chtělo koupit od spolku, který se stará o hokejovou mládež a zároveň má podíl v profesionálním hokeji.

„Operace by byla taková, že mládež (spolek) by poskytla (Hokej Ústí nad Labem) půjčku a s.r.o. by to v době lepší finanční kondice splatilo,“ vysvětlil dnes Zdvořáček.

Společnost přiznává, že kvůli starým závazkům skončila v posledním účetním období ve ztrátě 1,4 milionu korun.

„V letošním roce, pokud dostaneme peníze od města, tak máme rozpočet naplněný a vyrovnaný. Pokud bychom nesehnali další sponzory a plnění nad rámec rozpočtu, tak skončíme ve stejné ztrátě 1,4 milionu korun,“ doplnil Zvořáček, podle kterého je i přesto firma v dobré finanční kondici.

Vedení města svolá kvůli finanční krizi klubu v lednu mimořádné zastupitelstvo a předloží možnosti, jak do klubu peníze do výše pěti milionů dostat.

„Těch variant je mnoho, i kombinací, od půjčky, přes porušení de minimis, kombinace reklamy, odkoupení klubu, infrastruktura. Myslím, že ten materiál se rok chystá a bude připravený,“ dodal Madar

ČTK
  • 0Diskuse


Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76


Najdete na Lidovky.cz