29. června 2011 14:33 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejoví bratříčkové trůní na vrcholu

Inline hokejisté slaví titul mistrů světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inline hokejisté slaví titul mistrů světa. | foto: ČTK

PRAHA Před několika týdny udivoval hokejový tým herní dominancí na mistrovství světa, z něhož si nakonec odvezl bronz. Teď z podobně prestižní akce slaví titul šampionů české výběry inline hokejistů i hokejbalistů. Současný fotbal by jim mohl závidět – Češi to s hokejkami zkrátka umí. Není to náhoda.

Tady zapomeňte na profesionály, třebaže je například výběry ze zámoří mají. V Česku však tyto sporty patří na vedlejší kolej. Přesto v hokejbale i inline hokeji převýšilo letos všechny ostatní. Zlato z mistrovství světa se nyní třpytí v malé zemi ze středu Evropy.

A hned na dvou frontách… Zatímco inline hokejisté v sobotu slavili titul v Pardubicích, o pouhý den později je v Bratislavě napodobili i hokejbalisté, kteří dokonce obhájili prvenství z roku 2009. "Je to takový obraz našeho hokejbalu, který se dostal na celorepublikovou úroveň," tvrdí Josef Kozel, šéf českého hokejbalového svazu. "Jednak dorostla generace dobrých hráčů. A taky se projevuje výchova žákovských týmů i kvalitní úroveň naší extraligy."

Grafika je zvětšitelná kliknutím

Česká chlouba: inline hokej, hokejbal a hokej

Hokejbal i inline hokej mají své tuzemské soutěže, jako přivýdělek ho však v Česku může brát jen pár hráčů – a to jen v prvním případě. Ten druhý je zase vhodnou přípravou pro stále větší řadu hokejistů. Hokej na kolečkách se mezi ně rozšiřuje rok od roku více. Když měl Petr Tenkrát, sparťanský útočník, najít příčiny pardubického úspěchu, pravil: "Není to jen o letošku. My se takhle scházeli několik let a udělali tu skvělou partu. Všichni se sem rádi vracejí."

Jenže inline je jen vedlejší sport – vedle ledního hokeje, národní záliby, je to vlastně i logické. Oba si ovšem navzájem pomáhají. "Třeba ve Zlíně je to už pro dětské kategorie doplněk v letní přípravě," popisuje reprezentační hokejista Karel Rachůnek. "Děti i junioři se zúčastňují různých turnajů."

O českých úspěších čtěte více

Co stojí za vzestupem v hokejbale? Extraligové týmy už mají proti minulosti řád, pravidelně trénují. Hráči se naučili mít k němu i zodpovědnější přístup. A přicházejí hokejoví trenéři s novými prvky. Důkazem toho je Drahomír Kadlec, reprezentační kouč, jenž výběr dovedl k letošnímu zlatu. "Je to o talentu i o přístupu lidí. Je to takový mix všeho, který děláme asi nejlépe," myslí si David Tyburec, dvojnásobný šampion.

Ano, Češi zatím těží z kořenů ledního hokeje. Jako by jim šlo všechno, co se hraje holí mezi mantinely.