Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejoví exoti v NHL: indián, eskymák... A Australan z Česka?

Sport

  7:58
PRAHA - Miloval puk a hokejku, jenže se narodil v Austrálii. Hokej byl v jeho rodné zemi na okraji zájmu, on však tuhle překážku překonal. Ale potřeboval k tomu notnou dávku štěstí. Devatenáctiletý Nathan Walker má přes českou extraligu nyní namířeno úplně nejvýš – až do slavné NHL.

Nathan Walker foto: ČTK

Walker v Sydney zářil a když mu bylo přibližně dvanáct let, trenér vítkovických juniorů dostal od známého tip, že v hlavním městě Austrálie roste hokejový klenot. A tak se mladý Walker v útlém věku přesunul do neznáma – do České republiky.

"Začátky byly těžké, hlavně řeč, protože čeština je složitá. Jsem však šťastný, že tu můžu hrát. Ale mým cílem je NHL," řekl o pět let později, kdy debutoval v dresu Vítkovic v seniorské extralize, v níž se představil jako první Australan. A stejný primát může získat i v NHL.

Mezi svými vrstevníky v mládežnických kategoriích v Česku dominoval a v extralize odehrál přes padesát utkání. Díky působení v moravskoslezské metropoli mohl dál snít o zámořské soutěži. "Kdyby nešel do Evropy, je výrazně pozadu. Neměl by se jak rozvíjet," pravil před dvěma lety agent Michal Sivek.

V lednu ale požádal o to, aby mohl zamířit do zámořské juniorské soutěže. Ostravský klub mu vyhověl.

A i tam byl Walker úspěšný. Ve zbývajících devětadvaceti zápasech sezony posbíral sedmadvacet bodů. A vysloužil si pozvánku na nováčkovský kemp Washingtonu, stejně jako loni. Nyní má však mnohem větší šanci, že si vybojuje kontrakt. A že by povýšil až do prvního týmu Capitals? Vítkovice na něj stále mají nárok, pokud by ovšem uspěl, uvolnily by ho. "Stále má u nás platnou smlouvu, ale kdyby udělal první tým, tak proč ne. Nechceme mu šlapat po štěstí," sdělil LN generální manažer Vítkovic Petr Husička.

Walker by ale nebyl prvním exotickým hráčem v NHL. Třeba Jonathan Cheechoo je čistokrevný indián, odehrál v lize 501 utkání a stal se i hvězdou. V ročníku 2005/2006 dokonce vyfoukl trofej Maurice Richarda pro nejlepšího střelce NHL Jaromíru Jágrovi, když si připsal o dva zásahy více.

Souhlas rady starších

Jeho sláva ale postupně uvadala a poslední roky strávil ve farmářské AHL. Restart kariéry si naplánoval za oceán a přestoupil do týmu nováčka Kontinentální ligy z Chorvatska Medveščak Záhřeb. Tento krok mu však musela schválit kmenová rada starších z kanadského Ontaria.

Dalším je Jordan Tootoo. Jeho matka pochází z Ukrajiny, otec je ovšem Inuit. V NHL už odkroutil devět sezon a když přicházel, způsobil poprask. Média referovala o Tootoo mánii.

Walker tak má vzory, které se v NHL prosadily i přes exotický původ. V případě talentu totiž nemusí být ani překážkou.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat