Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejoví exoti v NHL: indián, eskymák... A Australan z Česka?

Sport

  7:58
PRAHA - Miloval puk a hokejku, jenže se narodil v Austrálii. Hokej byl v jeho rodné zemi na okraji zájmu, on však tuhle překážku překonal. Ale potřeboval k tomu notnou dávku štěstí. Devatenáctiletý Nathan Walker má přes českou extraligu nyní namířeno úplně nejvýš – až do slavné NHL.

Nathan Walker foto: ČTK

Walker v Sydney zářil a když mu bylo přibližně dvanáct let, trenér vítkovických juniorů dostal od známého tip, že v hlavním městě Austrálie roste hokejový klenot. A tak se mladý Walker v útlém věku přesunul do neznáma – do České republiky.

"Začátky byly těžké, hlavně řeč, protože čeština je složitá. Jsem však šťastný, že tu můžu hrát. Ale mým cílem je NHL," řekl o pět let později, kdy debutoval v dresu Vítkovic v seniorské extralize, v níž se představil jako první Australan. A stejný primát může získat i v NHL.

Mezi svými vrstevníky v mládežnických kategoriích v Česku dominoval a v extralize odehrál přes padesát utkání. Díky působení v moravskoslezské metropoli mohl dál snít o zámořské soutěži. "Kdyby nešel do Evropy, je výrazně pozadu. Neměl by se jak rozvíjet," pravil před dvěma lety agent Michal Sivek.

V lednu ale požádal o to, aby mohl zamířit do zámořské juniorské soutěže. Ostravský klub mu vyhověl.

A i tam byl Walker úspěšný. Ve zbývajících devětadvaceti zápasech sezony posbíral sedmadvacet bodů. A vysloužil si pozvánku na nováčkovský kemp Washingtonu, stejně jako loni. Nyní má však mnohem větší šanci, že si vybojuje kontrakt. A že by povýšil až do prvního týmu Capitals? Vítkovice na něj stále mají nárok, pokud by ovšem uspěl, uvolnily by ho. "Stále má u nás platnou smlouvu, ale kdyby udělal první tým, tak proč ne. Nechceme mu šlapat po štěstí," sdělil LN generální manažer Vítkovic Petr Husička.

Walker by ale nebyl prvním exotickým hráčem v NHL. Třeba Jonathan Cheechoo je čistokrevný indián, odehrál v lize 501 utkání a stal se i hvězdou. V ročníku 2005/2006 dokonce vyfoukl trofej Maurice Richarda pro nejlepšího střelce NHL Jaromíru Jágrovi, když si připsal o dva zásahy více.

Souhlas rady starších

Jeho sláva ale postupně uvadala a poslední roky strávil ve farmářské AHL. Restart kariéry si naplánoval za oceán a přestoupil do týmu nováčka Kontinentální ligy z Chorvatska Medveščak Záhřeb. Tento krok mu však musela schválit kmenová rada starších z kanadského Ontaria.

Dalším je Jordan Tootoo. Jeho matka pochází z Ukrajiny, otec je ovšem Inuit. V NHL už odkroutil devět sezon a když přicházel, způsobil poprask. Média referovala o Tootoo mánii.

Walker tak má vzory, které se v NHL prosadily i přes exotický původ. V případě talentu totiž nemusí být ani překážkou.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat