Finský brankář Joni Ortio

Finský brankář Joni Ortio | foto: Reuters

Hokejoví skauti zbystřili: odstartovalo MS juniorů. USA se trápilo s Finskem

•   9:32
BUFFALO - Hokejisté Finska dokázali v úvodním utkání mistrovství světa dvacetiletých vzít bod domácím obhájcům titulu USA. Favorizovaní Američané nakonec v Buffalu zvítězili 3:2 v prodloužení.

Ve skupině B utrpělo Norsko, které bude v pondělí po půlnoci prvním soupeřem českého týmu, debakl 1:7 od Švédů.

Mladí Finové dvakrát dotáhli vedení Američanů, přičemž do prodloužení poslal zápas Iiro Pakarinen v 53. minutě. V nastavení si vybral svou jedinou slabší chvilku brankář Joni Ortio, jenž v čase 63:08 propustil mezi betony vítěznou střelu Nicka Bjugstada. Tabulku po neúplném odehraném prvním kole vede Švýcarsko, jež zdolalo 4:3 v normální hrací době Němce.

Švédové deklasovali Norsko
Obhájci bronzových medailí ze Švédska nedali podle očekávání šanci Norsku, které porazili 7:1. Skóre otevřel už v první minutě obránce John Klingberg a další góly následovaly. Dvakrát se trefil Patrick Cehlin, čestnou branku poražených zaznamenal v 53. minutě Eirik Börresen. Švédové soupeře přestříleli 46:11.

V druhém utkání skupiny B zdolali stříbrní medailisté z minulého šampionátu Kanaďané v souboji velmocí 6:3 Rusko. Zámořský tým, jež bude v úterý druhým soupeřem Čechů, zlomil nerozhodný výsledek třemi góly ve třetí třetině. Polovinu branek vstřelili Kanaďané v přesilových hrách.

Výsledky MS hokejistů do 20 let

Skupina A:
Finsko - USA 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Nättinen (Rajala), 53. Pakarinen (Haula, Pulkkinen) - 19. Faulk (Merrill, Kreider), 36. Zucker, 64. Bjugstad.

Rozhodčí: Bauer, Jablukow (oba Něm.) - Kekäläinen (Fin.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 4:1.  Využití: 0:1. Diváci: 14.093.

Skupina B:
Rusko - Kanada 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 4. Kicyn (Uryčev, Orlov), 32. Dvurečenskij (Voronin, Orlov), 37. Sobčenko (Tarasenko, Uryčev) - 18. Foligno (Leblanc, De Haan), 31. Ellis, 36. Gudbranson (Howden, Couturier), 44. Johansen (Schwartz), 47. Schenn (Kassian, Schwartz), 60. Hamilton (Schenn).

Rozhodčí: Konc (SR), Levonen (Fin.) - Kiča (Ukr.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:3. Diváci: 18.690.

Norsko - Švédsko 1:7 (0:2, 0:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 53. Börresen (Brekke, Skaarberg) - 1. Klingberg (Wännström, Dahlbeck), 6. Wännström (Lindberg), 25. Cehlin (Erixon), 40. Cehlin (Landeskog, Lander), 41. Erixon (Klingberg, Fasth), 43. Landeskog (Cehlin, Lander), 58. Klingberg (Larsson, Styrman).

Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kirk (Kan.) - Morrison (USA), Tvrdoň (SR). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 1320.