Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejový Lev a ruská KHL? Češi se svého snu přece jen dočkali

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

POPRAD/PRAHA Připomíná to už nekonečný příběh, jehož děj se neustále mění v převraty. Zásadní roli v nich hraje hokejový klub Lev Hradec Králové. Ten, který byl už několikrát potopen, a přesto ještě dýchal. Co víc: „Jsme blízko triumfu. Nejblíž, co jsme kdy byli,“ cítil včera mluvčí klubu Zdeněk Šesták. Měl pravdu. Boj o KHL totiž skončil.

Úspěšně. Po několika měsících perných jednání, kdy se několikrát zdálo, že projekt už nemá pražádnou šanci. Nyní je Hradec de facto v nejlepší lize Evropy, ve které se utká třeba proti Jaromíru Jágrovi či Dominiku Haškovi. Stalo se tak poté, co Rusové tento týden navštívili slovenský Poprad, kde Lev po krachu s českým hokejovým svazem našel případný azyl. Z KHL pak přišlo: "Ano."

"Ale objevila se ještě řada nedostatků, které musí být včas odstraněny do začátku sezony 2010/11," oznámilo vedení ligy s tím, že definitivně posvětí start Rada ředitelů.

Hradec na úkor Ukrajinců?
Je to už pouhá formalita. Se slovenským hokejovým svazem se totiž Lev předběžně dohodl. Souhlas má přislíbený. tudíž pryč s obavami, že by dopadl jako v Česku.

Tak jen pro připomenutí: Poté, co Lev splnil na poslední chvíli náročné peněžní garance 350 milionů korun, zamítl v červnu český svaz účast cizí soutěže na vlastním území. Královéhradecké úsilí tím v mžiku zmařil.  Jenže teď zase věci nabraly opačný spád, jako už několikrát během půlročních jednání. Člověku aby se z toho zamotala hlava. Hradec se totiž dočkal naplnění svého snu, když KHL včera svedla se Slováky, kteří přislíbili Čechům podporu, konkrétní korespondenci, po které pak došlo k dohodě.

Čtěte také

Přitom ještě před pár týdny Vladimir Šalajev, viceprezident KHL, říkal: "Kalendář pro příští ročník je rozlosovaný. Hradec nemá šanci." Mezitím ale vyhořel projekt Budivelniku Kyjev, jímž měli do ligy vstoupit i Ukrajinci. "Nemyslím si, že to má spojitost s námi. I když doprovodný prvek k celému obratu to mít mohlo," přiznává Šesták.

Mohlo. Vždyť KHL už s námluvami neuspěla v případě švédského AIK Stockholm, na stejném problému ztroskotal Lev v Česku. Po kyjevském krachu možná Rusové nechtějí přijímat jen porážky. Jejich nátura je v tomhle hrdá.

V Popradu se bojí smetánky
Popradská hokejová aréna, co nedávno prošla rekonstrukcí za více než sto milionů korun, leží v obležení bohaté zeleně, zhruba osm minut pěšky od krásného centra. Hned vedle stojí moderní hotel nebo aquacentrum. "No není tohle přece fajn prostředí?" uvažuje Šesták. "Navíc ve skutečně hokejovém městě."

Otakar Janecký, generální manažer českého klubu, vyjádřil už celému Slovensku poděkování. "Za to, jak nás pozitivně přijímá." Ovšem ve skutečnosti hradecký projekt rozděluje obyvatele Popradu na dva tábory. Ten první celý nápad vítá, druhý naopak varuje před úbytkem zájmu o domácí hokej.

Čtěte také

"A pak je zde ještě jeden názor," podotýká František Žrobek, předseda fanklubu v Popradu. "Že by se KHL mohla stát jen podívanou pro smetánku z celého Slovenska, kde budou lístky až příliš předražené."

"V tom aquacentru poblíž arény chtějí za vstup 12 eur na dvě hodiny," reaguje Šesták. "Já mohu slíbit, že zápasy s Jágrem a ostatními hvězdami tak drahé nebudou." Samotný Hradec si prý hráče pro tým stále ještě drží. Včetně takové hvězdy jako Jaroslav Bednář.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....