Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejový šéf politoval Zachova syna. Naše cesta je správná, řekl Král

Sport

  9:00
PRAHA - Prezidenta hokejového svazu Tomáše Krále nekonečná diskuze okolo talentovaného hráče Pavla Zachy a jeho otce už také unavuje. „Bortí to naši práci. Důležitá témata nikoho nezajímají,“ postěžoval si Král. „Už se tím nebudu zabývat, i kdyby pan Zacha řekl, že jsem pedofil,“ dodal v drsné nadsázce.

Tomáš Král. foto: Reuters

Na čtvrteční tiskové konferenci se Král spolu s bývalým trenérem reprezentační dvacítky Miroslavem Přerostem bránili kritice fungování českého juniorského hokeje, kterou vyslovil Zacha starší na svém osobním blogu. Hodnocení juniorského šampionátu, úprava pravidla o nasazování juniorů v extralize a 1. lize a hledání nového kouče národního týmu hráčů do 20 let se zcela upozadilo po dotazu na Zachu.

„Jsme dehonestováni a uráženi člověkem, kterého vůbec neznáme. Nikdy jsem nezažil, aby něco podobného dělala paní Pastrňáková nebo pan Hertl. Je úžasné, jak se pan Zacha stará o svého syna, že přestal pracovat a že je živí maminka s tím, že celý život obětovali synovi a jeho kariéře. Respektuji to, ale to je něco, co obecně nepřipadá v úvahu,“ uvedl před plénem novinářů rozhořčený šéf hokeje Král.

Zachu staršího podpořili další

Pavel Zacha, otec nadějného hokejisty, jehož osobní blog popudil hokejové šéfy, se některým obviněním ze lži pokusil bránit v dalších příspěvcích. Podpořili ho také rodiče ostatních hokejistů, mezi nimiž byl i otec juniorského reprezentanta Jana Mandáta.

„Velice mě mrzí některá vyjádření pana Krále, protože když jsme spolu v létě jednali o zásadních otázkách kolem českého mládežnického hokeje, v mnohém jsme našli společnou řeč a neměl jsem z toho špatný pocit. Proč se ale propůjčil k něčemu takovému, osočuje mě ze lží a sám je vytváří, to mi hlava nebere,“ uvedl Zacha starší.

Pak upozornil, že problémy se Zachou starším jsou dlouhodobého charakteru. Dokonce přečetl e-mail, v němž Zacha mladší píše kouči Přerostovi, že by Česko rád reprezentoval. Celá tahle podivná aféra může přerůst v to, že 17letý talent ztratí chuť nosit reprezentační dres. A třeba se k němu přidají i další. „Myslím, že by Pavel v reprezentaci měl být, je to kandidát pro všechny další mistrovství světa. Je nadprůměrný talent, tomu klukovi fandím, ale musí mít strašně těžký život,“ dodal Král.

Hledání pravdy v osobních sporech je pro fanoušky velmi těžké. Servery Lidovky.cz a iDNES.cz proto požádaly Krále, aby se rozpovídal spíše o podstatě problému.

Uznáváte, že pan Zacha může mít i v něčem pravdu?
Bavili jsem se s ním na svazu o řadě věcí. Rozdíl mezi námi je v tom, že se k němu chováme slušně. Nikdy jsme ho neuráželi. On to má postavené trochu jinak. Má samozřejmě pravdu, že řada klubů nemá ideální podmínky, že tréninkový proces a chování trenérů nejsou takové, jaké by měly být. To se snažíme řešit. Ale teď se tady bavíme o několika konkrétních minoritních případech. Normální situace je, že děti hrají v klubech, které mají rády. Vyrůstají s tím klubem a pak za něj třeba hrají v extralize. Nemluví se o těch desítkách dětí, které mají z hokeje radost. Není to přece tak, že by všechny chtěly utíkat.

Ale stále mladé naděje odcházejí do zámoří.
Jistě, jenže taky došlo ke změně počtu hráčů. Je jich méně.

Ovšem ti, co se prosadí do NHL, jdou z Česka v patnácti letech.
Jde o to, jak se na to díváte. Dneska už hráči, kteří jsou zajímaví pro zámoří, působí i u nás – Špaček, Kämpf, bratři Kašovi. Ale nemáme nic proti tomu, aby odcházeli hrát do juniorských soutěží.

Takže jim nebráníte, jak někteří tvrdí?
Naopak. Chceme je přesvědčit, aby pro ně bylo lepší zůstat doma a zajistilo jim to stejný růst. Ale to bude ještě nějakou dobu trvat.

Zavedli jste projekt mládežnických akademií. Není čas ho přehodnotit?
Myslím, že program funguje velice kvalitně. Nemůžete očekávat, že dodáte akademie, dodáte trenéry, začnete je školit a začnete za rok vyhrávat. Nastavili jsme si cíl, mluvili jsme o tom, že přerod podle zkušeností ze zahraničí trvá kolem deseti let. Teď jsme v polovině. Vydali jsme se správnou cestou, ačkoliv si uvědomujeme a víme, že není všechno ideální. Nebude to nikde na světě ideální. Jde o to, aby ta úroveň byla co nejvyšší.

Přehodnotili jste však pravidlo o nasazování mladých hráčů v extralize. Není to rezignace na tento projekt?
Není to rezignace, protože jsme stanovili program na dva roky a vyhodnotili si ho. Upravili jsme ho s tím, že doufáme, že kluby budou té možnosti využívat a nasazovat juniorské reprezentanty tak, aby to pro nás mělo ten efekt. Přineslo to oživení, řada kluků se ukázala a v sestavě zůstávají. Někteří dosahují i velmi dobrých výsledků. Domluvili jsme se takhle. Myslím, že je to v pořádku.

A co „slovenská cesta“, kde hraje reprezentační dvacítka celou sezonu v extralize?
Opravdu si nedovedu představit, že bychom z extraligových klubů odebrali tři nejlepší dvacetileté hráče, kteří už mnohdy mají velkou roli v extraligových týmech. Aby to mělo význam, musí ten tým zůstat pohromadě. Nejde, aby si je kluby vyzobávaly. Myslím, že to pro nás není cesta, navíc ve světě ani běžná věc.

Zvýšíte prostředky na výchovu mládeže?
Prezentovali jsme nedávno, že budeme platit regionální trenéry. Milion a půl posíláme akademiím, pak máme 30 milionů na výstroj. Celkově jsme zvýšili podporu národních týmů z 16 milionů na 40.

Autor:

Mohlo by vás zajímat