Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejový svaz pobouřil pořad Novy. Stažení požaduje i Slavia

Sport

  7:30
PRAHA - Český hokej se chystá na zásadní reformu a šéftrenér reprezentace Slavomír Lener říká: "Musíme ho udělat zajímavým sportem. Tak, aby přitáhl děti a udržel zájem i jejich rodičů." O to více nemohl uvěřit vlastním očím, když si ve středeční večer zapnul doma televizi.

Vladimír Růžička. foto: ČTK

Stanice Nova ve svém novém pořadu Příběhy bez scénáře spustila první díl série zvané Zlatí hoši, jež má poodkrýt zákulisí hokejové základny.

Čtěte také

"Někdo mi pak asi v polovině zavolal, abych si na to přepnul. Byl jsem tím příspěvkem šokován," netají se Lener.

O co šlo?

V půlhodinovém formátu docusoap – tedy sestřihu natáčeného časosběrnou metodou – popisoval televizní štáb příběh sedmiletých žáčků pražské Slavie, jak pod dohledem svého trenéra i rodičů začínají pomalými krůčky s hokejem.

Kouč Jiří Čumpelík v něm třeba říká, jak je dnes hokej jen pro bohaté, a svým svěřencům před kamerou několikrát neváhá ostře nadávat.

Jeden z otců dokonce učí svého syna na své zahradě močit na sparťanskou šálu, barvy tradičního rivala Slavie. "Jdeme těm svi..m dát na pr...," neváhá říct v přítomnosti dítěte, které proti Spartě čeká zrovna pražské derby.

Máte podobné zkušenosti s chováním kolem mládežnického sportu?

Neváhejte a pošlete svůj příběh na adresu internet@lidovky.cz.

"Témata, která se v jednotlivých příbězích rodin rozehrávají, se netýkají jen nejznámějších klubů," tvrdí mluvčí Novy Michaela Fričová. "Snažíme se popsat různé přístupy rodičů, dětí a trenérů, které jsou zobecnitelné nejen na všechny hokejové kluby, ale i na jiné sporty."

Tomáš Král.

Prezident svazu: Je to humus!

Jenže českému hokejovému svazu se role "oběti" nelíbí.

Jeho prezident Tomáš Král dokonce zašel včera ještě dál než Lener: "My se tu snažíme shánět peníze na mládežnický hokej a do toho přijde takovýto humus!"

"Je to taková medvědí služba našemu hokeji," přidal se Martin Urban, generální sekretář svazu.

Nova se obrací na Slavii, která jí natáčení umožnila. "Doufám, že se nám podaří otevřít diskusi na téma prostředí dětského sportu. Přiblížit ho z různých pohledů, a v konečném důsledku třeba i přispět ke zlepšení podmínek jeho fungování," vyjádřila se mluvčí Fričová.

Chcete paradox?

Natočený projekt se nelíbí ani samotné Slavii. Včera už Novu podle informací LN kontaktovalo klubové vedení a požadovalo stažení pořadu z televizních obrazovek.

Marně. Příští týden komerční stanice odvysílá další díl.

"Tvůrci měli možnost trávit mnoho hodin v hokejové hale a s vybranými rodinami prožít nejrůznější situace, popsat jejich sny, plány i každodenní režim," líčí Fričová. Lener mezitím nabádá ke změně celého systému ve výchově mládeže. "Musíme vytvořit sto až dvě stě trenérů, kteří náš hokej posunou někam jinam," plánuje. Dobře si však uvědomuje, že stejně jako je potřebuje hledat nové talenty. I rodiče, kteří své děti na hokejový trénink přivedou.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!