22. září 2015 9:15 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Svaz investuje získané peníze z MS do mládeže. Chce vychovat nové Jágry

Čeští hokejisté oslavují vítězství v utkání nad Švýcarskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští hokejisté oslavují vítězství v utkání nad Švýcarskem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Příští týden vyrazí Martin Urban, sekretář hokejového svazu, do Chorvatska na kongres Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a už teď se těší. Ani ne tak kvůli krásám Dubrovníku a Jadranu, ale proto, že tu zase uslyší chválu na květnový šampionát v Praze. Ta poklona jemu i ostatním patří právem, protože turnaj trhal divácké i ekonomické rekordy, vždyť svaz na něm vydělal 380 milionů korun po zdanění.

A tak otázka zní: Kam peníze poputují? „Drtivá většina do mládežnického hokeje,“ říká Urban. Přesněji to bude 335 milionů korun do čtyř klíčových projektů, které mají zajistit, že se do dvou až čtyř let zvedne počet malých hokejistů o třetinu.

„Když vyrůstala generace Reichlů, Hašků či Jágrů, tak základna byla 60 tisíc hráčů. Dnes jich máme 23 tisíc,“ vypráví Slavomír Lener, svazový šéftrenér.

A taky do projektů, které si kladou za cíl, aby se mládežnický hokej udržel v elitní šestce zemí.

„Což znamená, že tu bude šance, že někdy ulítneme k medaili, někdy ale můžeme skončit sedmi či osmí. Ale nesmí se nám stát, že spadne do nižší divize,“ říká Lener.

Vyřeší peníze všechno?

Tak jak to potkalo před osmi lety reprezentační osmnáctku. A jak tedy trapasům předejít? Do 151 klubů, které mají alespoň jedno mládežnické mužstvo, putuje celková dotace 60 milionů korun. Nejvíc z částky ukrojí extraligové týmy, každý po 1,5 milionu korun.

Dalších 76 milionů půjde v následujících letech na materiální vybavení začínajících dětí, aby se hokej zbavil nálepky předraženého sportu.

A 101 milionů dostane 13 akademií a 98 milionů jde na profesionální trenéry mládeže v malých klubech. Právě od tohoto kroku si svaz slibuje navýšení základny.

Finanční injekce mají ulehčit rodičům, a tak by mnohde mohla klesnout cena ročních příspěvků, třeba na tři až pět tisíc za rok.

Je jasné, že jen přísun peněz do klubů současné strasti mládežnického hokeje – jako jsou klientelismus či protežování dětí bohatších rodičů – nevyřeší.

Že kromě financí jsou pro rozvoj nutní trenéři, kteří nesmějí hledět na tužby rodičů, ale musí být pro hráče vzory. Nezasypat děti vulgarismy, když „namažou“ soupeři, naopak ze zápasů i tréninků udělat hru.

I Milan Hnilička, jeden z členů zlaté generace, který na svazu pracuje jako manažer oddělení rozvoje, říká: „Trenéři lpěli na výsledcích, jenže tím spoustě dětí hokej otrávili a ony skončily. Bylo to krátkozraké a možná jsme přišli o nové reprezentanty.“
Je dobré vědět, že to na svazu vědí.

Najdete na Lidovky.cz