9. prosince 2012 8:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Holík už má protézu, policajti se kvůli noze smáli

Jaroslav Holík s protézou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Holík s protézou | foto: MAFRA - Petr Lemberk

JIHLAVA Jako elitní útočník a později úspěšný trenér byl Jaroslav Holík, hokejová legenda z Vysočiny, známý coby velký bojovník. Nyní však lehce najdete téma, které ho rozhodí daleko více než jakákoliv sportovní porážka.

"Dovede mě rozčílit, když mi někdo, kdo má obě nohy, radí, jak mám chodit," říká mistr světa z Prahy 1972.

Ten se v sedmdesáti letech znovu učí pohybovat. Po loňské amputaci části levé nohy, kterou si vynutila gangréna, se před několika dny dočkal vytoužené protézy. "Když mi ji pan inženýr Smutný nasadil, byl to fantastický pocit," líčí.

Jak se nyní, s odstupem několika dnů, cítíte?
Je to hrozný rozdíl. Kdo to nezažil, neumí si to představit. Ta stabilita, nebo když si člověk může všude dojít, to je něco úplně jiného.

Nyní vás ale čeká nové učení?
Zase budu čekat, říkají tři měsíce, než se mi to trochu otlačí. A poté budu chodit bez berlí nebo s jednou hůlkou. Uvidíme.

Holík přišel o nohu. Má smysl bojovat? ptal se

Budete potřebovat nějakou rehabilitaci nebo pobyt v lázních?
Já lázně a rehabilitace neuznávám, vším si musím projít sám. Dvakrát v životě jsem byl za své peníze v Třeboni, a tak vím, že by mě z toho ranila mrtvice. To je samý spěch. Patnáct minut v lázních, patnáct minut do bahna, pak zase rychle na patnáct minut něco jiného. Já jsem byl zvyklý, když jsem hrál za Duklu, tam ležet třeba hodinu.

Na vaší tváři je úsměv. Dá se říct, že vám protéza zlepšila také psychiku?
No, jak kdy. Někdy je nálada dobrá, jako třeba teď. Ale když se člověk v noci probudí v posteli, protože na noc si to musíte sundat, říkáte si, jestli má život cenu. Takže se to tak nějak prolíná. Ale je určitě lepší, když si můžete někam dojít a dojet.

Dojet? To vám protéza nebrání ani v řízení? Co třeba řazení?

My máme dvacet let automaty. Takže v autě mi to žádný problém nedělá. Jen jednou, když jsem měl ještě jednu nohu, jsem měl problém s policajtama.

Povídejte...
Zastavili mě - už ani nevím kvůli čemu - a řekli mi: Vystupte si. V tom okamžiku jsem byl, když to řeknu slušně, hodně naštvaný. Řekl jsem, že nikam vystupovat nebudu, protože mám jednu nohu. Ptali se mě, jak řídím. Až když jsem se s nimi bavil víc, začali se smát.

Vaše protéza je na první pohled nerozeznatelná od normální nohy. Jaké jsou reakce okolí?
V úterý jsem byl na Dukle, kde jsme společně slavili mé sedmdesátiny, šedesát pět let Honzy Hrbatého a další jubilea. A tam to vzali normálně. Člověku říkají: To je dobré, jsi frajer. Ale na tohle já moc nedám.

Co máte v plánu v době, až si novou protézu "osaháte"?
Jestli to do března půjde, chtěl bych letět za synem na Floridu. Dcera přiletí v lednu, tak uvidíme, jestli mi sežene nějakou letenku, abych si tam mohl nohu natáhnout. Protože mít to takhle deset hodin by bylo taky nepříjemné.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.