7. května 2011 18:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hrajte si, láká vesnička zábavy v Bratislavě

Předzápasové přátelství mezi fanouškem Slovenska a Česka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předzápasové přátelství mezi fanouškem Slovenska a Česka. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) Pod obří back stage se těsně mačkal početný dav lidí. "Ty, kámo, nechceš naši vlajku?" zvolal fanoušek v českém dresu na mohutného chlapíka vedle. Ten Fin mu těžko rozuměl, tak se raději nechali spolu vyfotit. Pak si oba ťukli kelímkem piva. Vítejte ve Fan Village...

Neboli ve vesnici zábavy, kde si fanoušci zpestřují během světového šampionátu své hokejové radovánky. A kde se různé národy stmelují pro stejnou vášeň. Vyrostla hned vedle ledové Orange Areny a času v ní můžete strávit od pravého poledne až do půlnoci. Každý den. A bez vstupného.

"Máme zatím od lidí jen pozitivní ohlasy, což nás velmi těší. V některých dnech to tady bývá úplně narvané," tvrdí Michaela Grendelová, mluvčí organizačního výboru. Tahle zóna je největší ze všech, které mistrovství mělo – a pořadatelé jsou na to pyšní... Daleko větší než třeba loni v Kolíně nad Rýnem. Například Praha před sedmi lety nepostavila vůbec žádnou.

"Říkali jsme si, že jsme hokejová země," říká Grendelová. "Že si zkrátka fanoušci zaslouží něco pořádného. Pro ně je to i takový psychologický moment. Mají pocit, že když nemohou být v samotné hale, jsou alespoň blízko ní." Vesnička vyrostla na pozemcích místní základní školy během několika dnů. Ještě měsíc zpět zde bylo pouze hrbolaté hřiště, samé odpadky a nepořádek.

Slovenské fanynky před utkání s Českou republikou.

Pak však nastal velký úklid, ale na kolik to celé přišlo peněz, pořadatelé tají. Na výstavbě si však dali záležet. Kdepak, tady se nenudíte... Pivo za přijatelnou cenu Už od čtyř hodin odpoledne rozhýbává fandy živá hudba na hlavním pódiu. V době utkání pak vysílá živý přenos obří obrazovka.

Například včerejší derby domácích Slováků s Čechy tady sledovalo až devět tisíc lidí. Prostor totálně k prasknutí. Ale lidé se tu baví, i když se zrovna nehraje, a nejen díky dominantnímu stanu s pivem za přijatelných jeden a půl eura. Menu zábavy tvoří stanoviště na různé soutěže, od přesnosti střelby, k níž vám půjčí puk i hokejku, po hraní na playstationu nebo stolním hokeji či fotbale.

Slováci tu dokonce nechali postavit kluziště se speciální umělou hmotou, na níž si můžete s vypůjčenou výbavou zabruslit. Stačí si jen vybrat, v čem se vydovádíte nejvíc. "Už jsem tady čtvrtý den v řadě a nepřestává mě to bavit," vyprávěl nadšeně Christoph, německý fanoušek z Frankfurtu. Zpovzdálí na něj volala partička soutěživých kamarádů, aby rozjel další partičku. Fan Village v Bratislavě žije. Po půlnoci spát a další den znovu.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.