Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězda MS Vokoun: Je třeba více pracovat s psychikou hráčů

Sport

  21:31
KOLÍN NAD RÝNEM/PRAHA - Byl největší českou hvězdou na 74. mistrovství světa, v rozhovoru po vítězném finálovém duelu s Ruskem, ale mluvil stále dokola o jednom: o týmu. Tomáš Vokoun, podle mnohých nejlepší brankář šampionátu, srovnává své dva tituly mistrů světa a vysvětluje, proč podceňovaná parta došla až k překvapivému titulu mistrů světa.

V roce 2010 zvedl nad hlavu podruhé pohár pro mistry světa. Rusům povolil ve finále pouze snížení na konečných 1:2 v poslední minutě. foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

Kdy jste začal věřit, že zápas s Rusy dotáhnete do vítězného konce?
Když jsme šli do třetí třetiny, tak jsem si říkal, že je třeba udržet stav 2:0 tak do 52. minuty zápasu. Nejlépe. Samozřejmě pak se to trošku na konci zkomplikovalo, Rusové mají na přesilovku, co se jmen týče neuvěřitelnou sílu. Jasné to nebylo do posledního odrazu kotouče a to je na tom všem krásné. To, že jsme si nikdy nemohli být ničím jistí. Celý turnaj jsme oddřeli a v některých zápasech jsme měli i štěstí. Stejně tak finále, kluci to ubojovali, padali do střel, nechali by se i zabít, kdyby to bylo třeba.

Finále bylo hodně o vašem výkonu, jak jste ho prožíval?
Já myslím, že na turnajích to je tak vždy. Rozhoduje brankáře. Proti mě stáli střelci, kteří jsou schopni dát v zámoří přes 50 branek v sezoně a podle toho k tomu přistoupit. Jsem rád, že jsme ve finále porazili Rusy a ne třeba Němce. Lidé by to tak neocenili. Takhle jsme tady porazili i s Rusy ty nejlepší týmy turnaje. Jsme šampiony zaslouženě.

Česko - Rusko (mela před Vokounem, v akci Ovečkin).

Stává se z vás finálový specialista?
(Usmívá se) Nevím, jestli jsem specialista, ale jsem rád, že jsme vyhráli. Čím je člověk starší, tím více si vše uvědomuje. Dostat se do finále je strašně těžké a pro nás to byla speciální situace i z důvody té sílící kritiky. Nejde jen o poslední dva, tři týdny, ale dva, tři roky. Zrovna teď jsem četl rozhovor Mariana Jelínka o psychice hráčů, jak s ní pracovat, a myslím, že má pravdu. Ve sportu to dělá strašně moc, jenže u nás se po této stránce s hráči moc nepracuje. I když tu máme šikovné hráče i schopné kouče. To, jak je psychika důležitá dokázali i kluci tady. Vyhráli to vůli, i když jim nikdo nevěřil. A to se hrozně cení.

Užíváte si triumf více než ve Vídni v roce 2005?
Určitě. Vídeň pro mě byla mnohem těžší psychicky. Byli jsme favorité, tady nám nikdo nevěřil. Já se přiznám, že nejvíce jsem byl na letošním šampionátu nervózní v zápase o vše s Lotyšskem a na výkonu to bylo vidět. Ale věděl jsem, že mám za sebou dobrou sezonu a že to mám na to prokázat své schopnosti i na šampionátu. Jsem rád, že to vyšlo a pomohl jsem klukům k obrovskému sportovnímu úspěchu.

Česko - Rusko (Vokoun a Němec).

Kdy se tým na šampionátu definitivně semknul?
Každý mužstvo skládané pro turnaj se chvíli hledá, vůdci vyjdou najevo až když teče týmu do bot. Vedl nás skvělý kapitán, měli jsme Jardu Jágra, který se obrovsky obětoval pro tým. Myslím, že jsme bojovali od začátku, nikdo nic nevypustil. Ale asi nás nakoplo to utkání s Lotyšskem.

Bojovali hráči více než na olympiádě?
To se těžko srovnává. Nikdy jsem nebyl součástí takového týmu, jako zde. Nyní jsme všichni v obrovské euforii. Kluci strašně moc chtěli vyhrát. Vždyť kromě finále jsme prohrávali ve všech důležitých a klíčových zápasech s Kanadou, Finskem i Švédy a vždy jsme dokázali zápas otočit. Jsem zastánce toho, že všechno je možné a občas pomůže náhoda a štěstí.

Čeští hokejisté zpět v Česku (Tomáš Vokoun).

Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Letím za rodinou (rozhovor vznikal v pondělí dopoledne, pozn. redakce). Oslavy jsem si užil již po Vídni před pěti lety. Nyní jsem si více užil turnaj samotný, tak vše udělám obráceně.

Co vás čeká? Dovolená?
Ano. Budu se v Americe věnovat dětem, chci být zase chvíli otcem na plný úvazek, vynahradit rodině to, že byli teď pět týdnů beze mě.

Podle spoluhráčů i trenérů jste nejlepší brankář na světě.
To jsou asi silná slova, ale je fakt, že turnaj mi vyšel. Přijel jsem pro týmový úspěch a to se povedlo. Na světě je spoustu skvělých gólmanů a pochybuji, že já jsem ten nejlepší. Jsem rád za ta slova od hráčů i kouče Růžičky, máme spolu skvělý vztah. Ale určitě to řekl v nadsázce.

Nemrzí vás, že chybíte v All Stars turnaje?
Je mi to upřímně jedno. Jednou jsem se v něm už objevil v roce 2005, ale nebylo to pro mě důležité tehdy a není ani tentokrát.

DÁLE ČTĚTE

VIDEO: HOKEJOVÉ MISTRY SVĚTA přivítaly červená srdce a sličné modelky - VÍCE ČTĚTE ZDE!

OBJEKTIVEM FOTOGRAFŮ LN: Praha slavila společně se zlatými hochy - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ZLATÍ HOŠI slavili s tisíci fanoušků na Staroměstském náměstí - VÍCE ČTĚTE ZDE!

EXKLUZIVNĚ Z KABINY ŠAMPIONŮ: Jak slaví titul mistři světa - VÍCE ČTĚTE A SLEDUJTE ZDE!

VYSMÁTÝ A SLAVÍCÍ JÁGR: Nevěděl jsem, že jsou kluci tak dobří - VÍCE ČTĚTE ZDE!

STŘELEC ROZHODUJÍCÍCH BRANEK KLEPIŠ: Jen hvězdy nestačí, hlavní je bojovnost - VÍCE ČTĚTE ZDE!

SENZACE JE NA SVĚTĚ! Čeští hokejisté jsou opět po pěti letech mistry světa - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ČESKÉ TRUMFY v cestě za zlatem: Obrovská vůle, Vokoun a Jágr - VÍCE ČTĚTE ZDE!

NADŠENÍ JÁGR A VOKOUN: Neuvěřitelný zážitek, ve který jsme ani nedoufali - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ČEŠI JSOU V SEMIIFINÁLE. DŮVODY? Bojovnost, Vokoun a omluvenky ... - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat