Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

HVĚZDA POD LUPOU: Češi našli svůj kulomet. K Plekancovi se ale nikdo nepřidal

Sport

  19:37
PRAHA - Ani ne po 24 hodinách od příletu do Prahy vyjel Tomáš Plekanec na led O2 areny zabojovat o finále hokejového mistrovství světa. Mise skončila nezdarem, český trumf ale nezklamal. Jediný přesně plnil to, co po hráčích trenér Růžička chtěl - střílet!

Útočník Tomáš Plekanec. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Taktika proti ofenzivní mašině byla jasná - nezalézt do vlastní třetiny a pálit, odkud to jen půjde. To se Čechům prvních pět minut dařilo až nadplán, jenže bez gólového vyústění.

VÁLEČNÁ PORADA. Tomáš Plekanec (vlevo) a Jaromír Jágr.

Že by spolupráce s Jágrem mohla fungovat ukázal Plekanec už při druhém střídání. Nejstarší hráč na hřišti ho uvolnil chytrou přihrávkou na modré a hvězda Montrealu si připsala první střelu.

A to nebylo zdaleka vše. S Jágrem dokázali dlouhé vteřiny rotovat v rohu a pak kompaktní obranu narušovat překvapivými výpady.

„Byl vynikající. Je to neskutečný hráč. Včera přiletěl, dneska šel hrát. Ukázal jaký je profík. Mám pocit, že měl nejvíce střel na bránu,“ chválil po utkání Růžička, který Plekance hojně využíval i při oslabeních.

Plekanec proti Kanadě

  • střely: 7
  • velké šance: 2
  • úspěšnost buly: 55 %
  • čas na ledě: 15:19
  • počet střídání: 23
  • průměrná délka: 0:39

Koučův pocit byl správný. Plekanec vypouštěl ke Smithovi jeden jedovatý pozdrav za druhým, celkem jich až ke kanadské brance dorazilo sedm. Několik dalších se zastavilo už na chráničích obránců.

Jen pro ilustraci, celkem Češi donutili Smithe zakročit 23krát, nejméně odpočatý člen se tak postaral téměř o třetinu týmové kadence. Druhý nejaktivnější v tomto ohledu, Martin Zaťovič, namířil čtyřikrát.

Jenže ani on, ani Plekanec, ani nikdo jiný na obra mezi kanadskými tyčemi nevyzráli.

Zámořský válec se bez úcty ke zlatému snu celého Česka nezastavil ani v semifinále. A i do finále proti Rusku půjde v roli favorita.

‚Kluci si medaili zaslouží‘

O hře spoluhráčů mluvil ve třetí osobě množného čísla. Po prvním zápase si ještě nedovolil se titulovat jako součást týmu. „Kluci hráli výborně. Za ty výkony, co doteď předváděli, i za ten dnešní, si medaili rozhodně zaslouží,“ řekl po utkání Plekanec tradičně tichým hlasem. „Kanaďané hráli mimořádně chytře. Díky Ondrovi (Pavelcovi), který chytil dalších asi pět jasných gólů, jsme zůstali ve hře až do konce. Škoda, že jsme nedostali nějakou další přesilovku, to by nám mohlo pomoci. Ale to jsou jen kdyby...“

Při otázkách na nedělní boj o bronz už ale zněl odhodlaně. „S motivací nebude problém. Zítra o medaili určitě zabojujeme,“ slíbil.

DISKUZE S ARBITRY. Kapitán Jakub Voráček debatuje s trojicí sudích.
Zklamaný Jaromír Jágr po semifinálovém utkání s Kanadou.

Anketa

Oznámkujte výkon českých hokejistů v semifinále proti Kanadě.

1 (nejlepší) 240
2 489
3 142
4 24
5 (nejhorší) 47

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat