Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

IIHF: Arťuchin hrál čistě. Češi: Chceme, aby dohrál

Sport

  11:52aktualizováno  12:45
BRATISLAVA - Ruský hokejový útočník Arťuchin, který na MS zranil dva české hráče, dodatečný trest zřejmě nedostane. Podle zástupců Mezinárodní hokejové federace (IIHF) šlo o legální zákroky. IIHF zkoumala zákroky ruského obra sama, čímž zamítla protest české výpravy. Ta si nyní chce stěžovat přímo u šéfa světového hokeje Reného Fasela. K české straně se nejspíše přidá i finský svaz.

Česko - Rusko (Arťuchin fauluje, Rachůnek na zemi) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

DÁLE K TÉMATU

Podle zástupců IIHF byly jeho zákroky v souladu s pravidly nebo se nejednalo o hrubé fauly, jak argumentuje vedení české výpravy. Češi se ještě snaží názor federace změnit a získat oficiální stanovisko. Šance, že bude Arťuchin potrestán, je ale minimální.

"Snažíme se získat ještě oficiální vyjádření od Fasela, jak to teda rozhodli, proto se snažíme to dotáhnout, aby se na to podíval s námi dohromady. Zatím je to jen v otázkách diskuzí nebo zprostředkovaně, že někdo něco řekl. Ale zatím jsme nedostali nic oficiálního. Ten to shledal, že to bylo v pořádku. My jsme to viděli zblízka, třeba zákrok na Michálka do hlavy," řekl generální manažer reprezentace Slavomír Lener.

ZÁKROKY ARŤUCHINA NA ČESKÉ HRÁČE

Trenér reprezentace Alois Hadamczik hned po zápase, který národní tým vyhrál 3:2, avizoval, že výprava podá oficiální protest, což se ale nestalo. Podle pravidel IIHF to nejde. "Disciplinární komise se zákroky zabývala sama, automaticky. A došla k závěru, že rozhodčí na ledě vše vyřešili správně," řekl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban.

BITKY ARŤUCHINA PROTI FINSKU V BRNĚ

Vedení týmu se ale s tímto stanoviskem nespokojilo a v zákulisí se snaží tento verdikt změnit. Jednalo s prezidentem federace Reném Faselem, generálním sekretářem Davem Fitzpatrickem a zejména s Janem Akem Edvinssononem, který disciplinární komisi řídí. "Podle nich ale bylo vše legální. Jednalo se prý o zákrok ramenem (faul na Michálka)," uvedl Slavomír Lener.

Anketa

Měl rozhodčí zákrok Jevgenije Arťuchina na Karla Rachůnka, po němž český bek musel na šití, trestat vyloučením?

Ano, měl dostat dvě minuty 67
Ano, zasloužil by si i osobní trest 3441
Ne, takové zákroky k hokeji patří 157
"Ale třeba zákrok na Michálka? Kdyby to bylo z očí do očí, tak je to v pořádku, ale ze strany a mimo zády ke kotouči, a navíc to bylo do hlavy... To jsou tři důvody proto, aby se to ještě přezkoumalo. Sháníme proto ještě Fasela, který by to jediný mohl nějak změnit. Protože federace to vidí jinak, než to vidíme třeba my nebo Finové," pokračoval Lener.

"Já už nevím, co máme pro to udělat víc. Nemůžu teď říct, co bude, ale zatím ty protesty dát nemůžeme. Už jsme do toho vzali i Finy, kteří s ním mají zkušenosti ze zápasu v Brně," dodal s trochou zoufalství v hlase Lener.

Milan Michálek se těžce zvedá z ledu po faulu Arťuchina.

"Zákroky Žéni byly čisté. Absolutně," bránil svého obrovitého útočníka Bykov před ruskými novináři a poté si rýpnul i do českého týmu. "Viděli jste, jak dlouho se Michálek sbíral z ledu? A pamatujete si, jak v loňském finále Jágr prožíval smrtelnou bolest?" ptal se a za chvíli navázal. "A teď si vzpomeňte, jak rychle se oba vrátili na hřiště. Češi jsou prostě herci," dokončil své vyprávění ruský kouč.

Autoři: ,